Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Likti vieniems prieš gimdymo stebuklą

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Sveikata
  • 2013-02-01

„Girdžiu sakant, kad gimdymas namuose tėra mados dalykas. Anaiptol - kokią moterį priversite „dėl mados“ gimdyti namuose, jei ji to nenorės?“ - sakė padvariškė Rima Brundzienė, su vyru Ramūnu auginanti keturias atžalas, ir visos jos pasaulį išvydo namuose.

„Manęs klausia, kaip aš nebijojau gimdyti namuose. Bet mums tai atrodė pats natūraliausias būdas naujai gyvybei ateiti į šeimą“, - sakė Rima Brundzienė, su vyru Ramūnu auginanti keturis vaikus – visi jie pasaulį išvydo namuose.

R. Brundzienė įdėmiai seka visuomenėje vykstančias diskusijas dėl gimdymo namuose. Jos tapo aštrios po to, kai keturios Lietuvos pilietės kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą, teigdamos, kad mūsų šalyje neužtikrinamos su gimdymu susijusios žmogaus teisės.

Gimdyti namuose galima, tačiau gimdyvėms suteikti pagalbos - ne.

Esant tokiai Lietuvos teisinei bazei, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriame įtariamosiomis tapo keturios moterys, sutikusios pagelbėti gimdyvėms, pasiryžusioms gimdyti namuose.

Kol vyksta šis ikiteisminis tyrimas, gimdymo namuose šalininkai tikisi palankaus Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo. Nors jis Lietuvos valstybei būtų tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau manoma, kad tai būtų rimtas signalas tobulinti sveikatos apsaugą reglamentuojančius įstatymus.

Apsisprendė gimdyti namuose

R.Brundzienei nesuprantama, kodėl, kilus diskusijoms dėl gimdymo namuose, tiek daug žmonių piktinasi ir smerkia tas šeimas, kurios siekia, kad būtų legalizuota medikų pagalba. Juk pakoreguoti teisės aktai neatimtų galimybės gimdyti ligoninėse, bet patenkintų tuos 2 proc. gimdyvių, kurios vis dėlto renkasi gimdyti namuose.

Gimdyti namuose dar prieš 7 metus, besilaukdama pirmagimio, apsisprendė ir R.Brundzienė  - ir kuo daugiau ji domisi gimdymo namuose tema, tuo labiau supranta, kad šis jos ir vyro Ramūno sprendimas buvo teisingas.

„Pirmą kartą laukiausi 35 metų - visuose nėštumo ir gimdymo vadovuose užsimenama, kad tokio amžiaus sulaukusios moterys priklauso rizikos grupei, todėl  neturėjau net  minties, kad gimdysiu ne ligoninėje. Bet šis požiūris pasikeitė, kai per nėščiųjų kursus gydytojas Romualdas Šemeta paskaitą pradėjo žodžiais, kad papasakos, kaip reikia gimdyti, bet kaip nėra daroma Lietuvos ligoninėse.

Pavyzdžiui, kad gulima gimdymo poza yra pati nepatogiausia moteriai - kad gimdyvė instinktyviai pati randa jai geriausią padėtį. Dar labiau išsigandau, kai prieš gimdymą apsilankėme Vilniaus Antakalnio ligoninės gimdymo skyriuje: pilnos palatos, komplikuoti gimdymai, aparatūra, lakstantis medicinos personalas. Todėl kai draugė, kuri jau buvo gimdžiusi namuose, paklausė, kodėl ir aš nesirenku to paties kelio, susimąsčiau“,- pasakojo R.Brundzienė.

Šiandien ji su vyru Ramūnu džiaugiasi susilaukusi keturių sveikų ir mielų vaikų - 7 metų Vakario, 5 metų Magdalenos, 3 metų Kristijono ir 10 mėnesių Adomo - ir visi jie pasaulį išvydo namuose. Ypatingas buvo mažojo Adomo atėjimas - jo gimdymą tėvai priėmė savarankiškai, nepadedami jokio pagalbininko. Likus mėnesiui iki gimdymo, jie sužinojo, kad pagalbos gimdant namuose sulaukti nebegalės, todėl iš pradžių manė, kad paskutinį vaiką teks gimdyti ligoninėje. Ieškodami sprendimo Rima ir Ramūnas Brundzos sužinojo apie Amerikoje egzistuojantį judėjimą, kur moterys sąmoningai renkasi gimdyti vienos pačios - be niekieno pagalbos. Šio judėjimo padrąsinti jie ryžosi likti vieni prieš gimdymo stebuklą.   

Sėkmę lemia gimdyvės savijauta

„Šiandien gimdymas yra labai medikalizuotas. Bet gimdymas yra ne liga ir ne medicininė procedūra, o ypatingas šeimos gyvenimo įvykis. Jei nėštumas nėra komplikuotas ir nėra kitų rizikos faktorių, moteris geba pagimdyti pati ir jai nereikalingas gydytojų įsikišimas, - įsitikinusi R.Brundzienė. - Žymus akušeris-ginekologas Mišelis Odenas, kuris yra natūralaus gimdymo judėjimo šalininkas, teigia, kad gimdymo sėkmė priklauso nuo to, kaip moteriai pavyksta atsipalaiduoti. Moteriai nereikia specialių žinių, kad laimingai pagimdytų - pats kūnas žino, ką reikia daryti. Didžiausias trukdis gimdant yra moters baimė, įtampa, užkertanti kelią normaliai gimdymo eigai“.

R. Brundzienė teigė sužinojusi, kad tik gimdyvei atsipalaidavus, esant ramybės būsenoje išsiskiria hormonas oksitocinas - tai vadinamasis laimės ir meilės hormonas, kuris lemia gimdymo sėkmę. „Jei gimdyvė bijo, nežino, kas jos laukia, ją gąsdina gydytojų komandos ir jungimas prie aparatų, moteriai vietoj oksitocino išsiskiria adrenalinas. O jis veikia priešingai - stabdo gimdymo eigą. Ką daro gydytojai? Jie leidžia sintetinį arba dirbtinį oksitociną ir pradeda gimdymą skatinti. Aš norėjau viso to išvengti ir pasirinkau gimdyti namuose,- kalbėjo R.Brundzienė. - Galbūt kalbu apie specifinius gimdymo dalykus, tačiau norisi paneigti mitus, kad gimdymas namuose tėra išlepusių poniučių ambicijos arba grįžimas į Viduramžius. Priešingai - tos šeimos, kurios apsisprendžiama gimdyti namuose, šiam įvykiui labai daug ruošiasi, skaito literatūros apie tai ir apgalvoja visus galimus variantus“. R.Brundzienė pasakojo, kad gimdymas namuose vyksta be streso ir vaiko atėjimas natūraliai įsilieja į šeimos gyvenimą, o gąsdinimas gimdymo komplikacijomis yra perdėtas. Anot R.Brundzienės, remiantis užsienyje atliktais tyrimais, nesant akivaizdžių rizikos faktorių tiek gimdant namuose, tiek ligoninėje gimdyti yra vienodai saugu.

R. Brundzienės pastebėjimu, gimdymo namuose įteisinimui neturėtų trukdyti klausimas, kas prisiimtų atsakomybę, jei visgi per gimdymą namuose įvyktų komplikacijų. „Tai gali ir turi būti įstatymo reglamentuota – pagaliau juk ir ligoninėje gydytojų atsakomybė yra apribojama, kai pacientams prieš kiekvieną mažiausią operaciją reikia pasirašyti dokumentus, kad jie sutinka su procedūromis ir neturės pretenzijų, jei kiltų dokumente išvardintos galimos komplikacijos“,- sakė R.Brundzienė. 

Namuose gydytojas – kaip be rankų

Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja Dalia Opulskienė teigė esanti kategoriškos nuomonės – ji yra prieš gimdymą namuose. „Jeigu moteris pradėtų gimdyti bevažiuojant traukiniu ar pas mane atbėgtų išsigandusi kaimynė, žinoma, skubėčiau suteikti pagalbą ir priimti gimdymą. Tačiau apsiimti planuotai priimti gimdymą – neįsivaizduoju, koks gydytojas galėtų imtis tokios atsakomybės.

Namuose gydytojas yra kaip be rankų – nėra personalo, nėra įrangos, nėra operacinės. Nenoriu gąsdinti moterų, vardindama, kas blogo gali nutikti, tačiau per gimdymą ar iš karto po jo situacija labai staiga gali pasikeisti – ir tik kelios minutės lemia gyvybės ar mirties klausimą. Kai kurios situacijos yra rimtas iššūkis gydytojui, esančiam ligoninėje, tai ką besakyti apie jo galimybes namų aplinkoje? Pavyzdžiui, gali išlįsti vaiko galvutė, bet užstrigti jo pečiai – be 3-4 medikų ir jų profesionalios pagalbos šios situacijos neišgelbėsi, - kalbėjo D.Opulskienė. – Seniau nebuvo galimybės suteikti medicininės pagalbos, ir gimdymus, kurių buvo daug, priimdavo pribuvėjos. Tikiu, kad jos savo darbą atlikdavo meistriškai, bet visgi daug moterų bei naujagimių likdavo traumuotos ar mirdavo. Didelis pasiekimas buvo, kai akušeris-ginekologas Pranas Mažylis ligoninėje įkūrė modernią Akušerijos ir ginekologijos kliniką. Atsirado moterims galimybė gimdyti ligoninėse, padedant gydytojams. Ir šiandien puikiais gimdyvių bei naujagimių sveikatos rodikliais galime džiaugtis tik dėl to, kad medikai įdėjo daug pastangų, diegdami mokslu pagrįstas rekomendacijas“.

Diegia naujoves

D. Opulskienė teigė, kad ir jai, ir jos kolegėms yra gerai žinoma natūralaus gimdymo filosofija – medikės domisi šia tema ir ieško literatūros apie tai. Anot D. Opulskienės, pažangūs akušerijos ginekologijos srities pasiekimai yra įgyvendinami ir ligoninėse, tad dabar gimdymo sąlygos yra nepalyginamos su tomis, kurios buvo dar prieš dvidešimtį metų. „Kai gimdymo skyriai buvo uždari ir juose egzistavo griežta tvarka, - nieko keista, kai moterys svajojo greičiau iš jų ištrūkti ir būti su savo mažyliais namuose. Tačiau dabar medicinos įstaigose stengiamasi sukurti tokią aplinką, kad ji kuo labiau primintų namų jaukumą: nėra viešai matomos aparatūros, viešai neeksponuojame vaistų ir priemonių. Moterys gali būti su savo rūbais, jas gali lankyti artimieji“,- pasakojo D. Opulskienė, pasidžiaugusi, kad jau netrukus kiekviena gimdyvė Kretingoje turės savo atskirą palatą.

D. Opulskienė mano, kad moteris jausis saugi tik tada, kai ji turės visą informaciją – akušeris bei gydytojas jai nuosekliai paaiškina visą nėštumo ir gimdymo eigą, seka jos bei vaisiaus būklę, greitai reaguoja į bet kokius nerimą keliančius signalus. Be to, moteris gali pasirinkti jai mieliausią medicinos įstaigą ir joje apsilankyti, susipažinti su personalu dar prieš gimdymą.

„Sudaromos visos gimdyvei ir naujagimiui palankios sąlygos. Todėl sėkmingai išnešiojus kūdikį ryžtis gimdyti jį namuose yra avantiūra“,- mano D.Opulskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas