Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kelias į profesijų pasaulį

  • Mūsų žmonės
  • 2013-01-25

Tikriausiai kiekvienas iš mūsų jau vaikų darželyje svajojome, kuo tapsime užaugę. Dauguma mergaičių tikėjosi būti mokytojomis, šokėjomis ar dainininkėmis, o berniukai vaizduotėje įsivaizdavo esą gaisrininkai, policininkai, kūrė kelionės į kosmosą planus. Svajoti, kai esi vaikas, lengva, tačiau nuspręsti, ką studijuoti baigus mokyklą, daugeliui dabar yra tikras galvos skausmas.

Raktas į sėkmingą pasirinkimą – domėjimasis

Tikriausiai ne vienas gimnazistas atliko begalę profesijos pasirinkimo testų internete, ne kartą girdėjo, kaip svarbu pažinti save, o studijas rinktis paisant ne kitų nuomonės, o savo širdies.

Nors puikiai žinome savo pomėgius, tačiau apsispręsti vis viena yra labai sunku. Su viltimi einame į paskaitas, kurių pavadinimuose skamba žodžiai „profesijos pasirinkimas“.

Tikimės, jog galbūt pavyks sužinoti ką nors nauja, galbūt suvoksime kryptį, kuria norime žengti. Turbūt 99 proc. tokiais susitikimais nusiviliame, nes girdime vis tą patį: svarbiausia - suderinti galimybes, norus ir gebėjimus. Ypač sudėtinga tai padaryti mokiniams, kuriems labai gerai sekasi tiek tikslieji, tiek humanitariniai mokslai, arba atvirkščiai - nesiseka niekas. Tikriausiai sutiksite, jog esame pernelyg naivūs tikėdamiesi, kad paskaitos lektorius lyg koks burtininkas mostels stebuklinga lazdele ir staiga suprasime, kuo norime tapti. Svarbu - ne sėdėti sudėjus rankas laukiant, kol į galvą šaus patrauklus variantas. Svarbiausia – profesijos, studijų pasirinkimui skirti bent dalelę laisvo laiko.

Kiekvieno universiteto tinklalapyje galime rasti bakalauro studijų programas su detaliais aprašymais: ko bus mokomasi ketverius metus, kokius įgūdžius įgysime, kuo galėsime dirbti baigę studijas. Programų sąraše galbūt atsiras ne viena sritis, kurios dar nebuvome girdėję, kuri patrauks akį, sudomins.

„Svarbu – pasidomėti, kokių kompetencijų reikia patinkančios profesijos, srities darbuotojui, kokios galimos konkrečios darbo vietos įgijus šią profesiją, koks išsilavinimas reikalingas. Taip pat svarbu susižinoti, kokie mokymosi dalykai, egzaminai reikalingi, kas dėstoma pasirinktoje mokymo įstaigoje.

Kuo daugiau informacijos surinksite apie profesijos įgijimo kelius, tuo lengviau ir tiksliau pasirinksite jums tinkamiausią. Ir vis dėlto vienas iš svarbiausių dalykų priimant sprendimą dėl profesijos pasirinkimo – mokėti įvertinti troškimus ir tikslus, gebėjimus, gabumus, interesus, vertybes, suprasti savo stipriąsias ir silpnąsias puses“, – teigė karjeros konsultantė Virginija Stonienė, atvykstanti konsultuoti į Kretingą.

Išsirinkę mus dominančias studijas, negalime būti visiškai ramūs, nes teorinės žinios gali labai skirtis nuo praktinio susipažinimo. Itin svarbu esant galimybei apsilankyti universitete, kuriame žadame studijuoti, ir pabendrauti su dėstytojais, studentais, išgirsti jų nuomonę, atsiliepimus. Studijų mugė nesuteiks tokios patirties, nes tik nuvykus į patį universitetą atsidursime jo „virtuvėje“, pajusime čia tvyrančią nuotaiką, atmosferą. Po tokių susitikimų nuomonė gali apsiversti 180 laipsnių kampu.

„Tradiciniai nurodymai „teisingai nuspręsk“, „nerizikuok“, „būk realistas“ dažnai nuvilia ir sutrukdo tirti bei saugoti savo svajones. Pirmiausia reikia išmokti pasitikėti savimi ir suvokti, kad šiandieninis pasaulis kaip niekada greit keičiasi ir kad daugybė darbų, profesijų dar tik atsiras, o ir atlyginimai rinkoje labai sparčiai kinta. Įgijus profesiją, reikės nuolat mokytis, domėtis naujovėmis. Gali atsitikti ir taip, kad po kelerių metų teks vėl rinktis ir mokytis kitos veiklos. Todėl profesijos pasirinkimas – tai vienas iš tikslų planuojant savo karjerą. Šiandien karjera suvokiama kaip visą gyvenimą trunkantis asmens mokymosi, saviraiškos ir darbo kelias, o sėkminga ji tada, kai sugebi suderinti darbą, laisvalaikį, gyvenimą šeimoje ir jausti pasitenkinimą savo gyvenimo kelio pasirinkimu. Sėkmingam karjeros keliui mokinys turėtų pradėti ruoštis dar mokykloje,“ – tvirtino V. Stonienė.

Patarimai tėvams

Renkantis profesiją svarbus ir tėvų palaikymas, jų domėjimasis vaiko veikla, pasirinkimu. Psichologai ir specialistai įvardija šias dažniausiai tėvų daromas klaidas:

• jie nesidomi, kaip vaikas renkasi profesiją, palieka tai spręsti jam pačiam;

• spaudžia, kad vaikas ką nors pasirinktų, bet nesidomi, kaip ir ką pasirinks;

• tiesiogiai ar netiesiogiai skatina pasirinkti tėvams priimtiną profesiją;

• šeimoje vyrauja nuostata rinktis jau iš kartos į kartą perduodamą profesiją.

Tėvai turėtų padėti vaikui atrasti jam tinkamą kelią. Svarbu - domėtis, kas vaikui patinka, kokių jam kyla abejonių, kokios informacijos trūksta. Patariama paaiškinti vaikams apie išsilavinimo lygius, profesijos turėjimo reikšmę, kalbėti apie atžalos gabumus girdint draugams ir giminaičiams, dalytis savo patirtimi, padarytomis klaidomis – tai padidins tarpusavio supratimą. Tėvai taip pat turėtų skatinti vaikus išsikelti realius tikslus, motyvuotai pasirinkti, gebėti įveikti kliūtis.

Bendros tėvų ir vaiko pastangos gali padėti atrasti jam tinkamiausią kelią. Paprasčiausias raktas į tai – aktyvus domėjimasis profesijomis.

Inesa RINKEVIČIŪTĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas