Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kūrybiškų pamokų rezultatas – mokyklos radijas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Kuprinė
  • 2013-01-25

Naują vėją Kretingos Marijono Daujoto pagrindinei mokyklai įpūtė projektas „Kūrybinės partnerystės“ – jame dalyvaujančių IX c klasės mokinių akys žiba kalbant apie tai, kokios įdomios ir įtraukiančios gali būti pamokos, kai ir mokinys, ir mokytojas jaučiasi jaukiai svajodami, kaip mokslo žinias panaudoti praktiškai. Akivaizdus tokios bendrystės rezultatas – jau šį pavasarį mokykloje startuosiantis vietinis radijas.

Projekte dalyvaujantys (iš kairės) Žilvinas Mockus, Monika Rimkutė, Dominyka Anužytė ir Aleksandras Maciulevičius sakė, kad per kūrybinius užsiėmimus pamokos tapo kur kas įdomesnės, o santykiai su bendraklasiais ir mokytojais – šiltesni ir draugiškesni.

„Nebeatpažįstu savo klasės mokinių. Jie keičiasi“,- džiaugėsi lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Račinskienė, kurios iniciatyvumo dėka jos auklėtiniai gali dalyvauti Ugdymo plėtotės centro projekte „Kūrybinės partnerystės“. Išlaisvinti mokinių ir mokytojų kūrybiškumą, jį pritaikyti pamokose ir kasdienoje, ugdyti partnerystę tarp mokyklos bendruomenės narių ir yra projekto „Kūrybinės partnerystės“ tikslas.

J.Račinskienė, kuri, kaip ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Raimunda Viskontienė, yra projekto kuratorė M.Daujoto pagrindinėje mokykloje, pripažįsta: ir mokiniams, ir mokytojams išsinerti iš įprastų pamokos kiautų nėra paprasta, tačiau verta. „Programa padeda mokytojui keistis, nebijoti iššūkių, į mokinį pažvelgti kaip į asmenybę ir su juo bendrauti bičiuliškai. Projektas suvienijo ne tik klasę, bet ir mokyklos bendruomenę, nes į mūsų veiklą aktyviai įsitraukė ir kiti mokytojai, pavyzdžiui, mums talkina informacinių technologijų mokytoja Rasa Švilpienė, technologijų mokytoja Marija Šaltmerienė, fizikos mokytoja Rasa Zemdliauskaitė“,- pasakojo J.Račinskienė, pastebinti, kaip stiprėja mokinių ir mokytojų pasitikėjimas savimi, įgaunama drąsos eksperimentuoti, keičiasi ir tarpusavio santykiai.

Tai pripažino ir projekte dalyvaujantys mokiniai Monika Rimkutė, Aleksandras Maciulevičius, Dominyka Anužytė ir Žilvinas Mockus: „Atrodė, kad vienas kitą labai gerai pažįstame: dauguma mūsų kartu mokomės nuo I klasės, kai kurie net į vieną darželį ėjo. Tuo metu, kai prasidėjo projektas, kaip tik klasėje buvo daug pykčių, išgyvenome savotišką bendravimo krizę. O dabar – nieko panašaus, tapome labai vieningi ir esame stipri komanda.“

Mokiniai su entuziazmu pasakojo supratę, kokios įdomios gali būti pamokos – projekto kūrybos agentei Agnei Rapalaitei bei kūrybos praktikui Simui Januliui padedant, jie su smalsumu neria į fizikos, chemijos ir retorikos mokslo žinias. Ir visa tai vardan siekio, kad gegužės pabaigoje prabiltų mokyklos radijas.

„Viską darysime patys – rūpės, kur koks laidas turi būti, kokia įranga reikalinga ir kaip ją sujungti. Tai bus daug įdomiau, negu mums pasakytų: „Štai – radijas, imkite ir kalbėkite per jį“. Dabar tai bus mūsų darbas, mūsų patirtis,- kalbėjo mokiniai. – Dalyvavimas projekte mums yra didesnė pamoka, negu įprastos pamokos mokykloje, nes čia įgyjame ne tik mokslo žinių, bet ir atrandame naujų savo talentų, sugebėjimų. Tai kur kas didesnis pažinimas.“

Mokiniai susižavėję pasakojo apie projekto metu tvyrančią draugišką atmosferą ir svajoja, kad toks bendravimo stilius būtų ir su mokytojais pamokose. „Jautiesi drąsiai išsakydamas savo mintis ar klausimus, nebijai pasakyti nesąmonės. Bet tai nereiškia, kad mes Agnei ir Simui “lipame ant galvų“ – ne, mes juos gerbiame, nes jie bendraudami gerbia mus“,- pasakojo mokiniai.

Projekto kūrybos praktikui Simui Januliui, kūrybos agentei Agnei Rapalaitei ir mokytojai bei projekto kuratorei M.Daujoto pagrindinėje mokykloje Jūratei Račinskienei (dešinėje) pavyko atrasti tikslą, kuriam pasiekti reikės ir kūrybiškumo, ir dalykinių žinių – mokykloje bus įkurtas radijas.

Kūrybos agentė A. Rapalaitė „Pajūrio naujienoms“ pasakojo, kad idėja mokykloje įkurti radiją gimė per pirmuosius susitikimus su devintokais – tuomet buvo išanalizuotos sritys, kurias norėtųsi tobulinti.

„Ištyrę situaciją, drauge nutarėme, kad vertėtų integruoti fizikos ir lietuvių kalbos pamokas – šias dvi sritis puikiai susietų mokyklos radijas. Jam įkurti reikia fizikos žinių: elektra, laidai, radijo bangos ir kt. O tam, kad būtų parengtos laidos radijui, praverčia lietuvių kalbos mokymasis ir ypač – viešojo kalbėjimo įgūdžiai. Beje, tos žinios, kurių mokiniai įgis įrengdami radiją, yra neatsiejamos nuo bendrojo ugdymo plano“,- sakė A. Rapalaitė.

Kiekvienas susitikimas su projekto atstovais mokiniams palieka įspūdžių – paskutinįkart mokiniai diskutavo, demonstravo savo sukurtą filmą, kuriame užfiksuotos įsimintiniausios jų klasės akimirkos, žiūrėjo pasirinktas kino juostas bei atliko fizikinius bandymus, pavyzdžiui, bandė iš kolos gėrimo pasigaminti „ikrus“. Šis projekto susitikimas truko ilgiau kaip parą – pasiliekant per naktį mokykloje, anot A.Rapalaitės, siekiama padėti mokiniams prisijaukinti mokyklą kaip kūrybai atvirą erdvę.

„Reikia tik tikėjimo, kad mokytojo darbas yra tikrai kūrybiškas. Kūrybiškumo reikia ne tik per dailės ar muzikos pamokas, kaip stereotipiškai yra manoma. Pasitelkus dalykines žinias ir vaizduotę, išnaudojant komandinį darbą, gimsta nauji atradimai“,- pasakojo A.Rapalaitė ir S.Janulis. A.Rapalaitė teigė, kad kūrybiškas mokymosi būdas yra pažangi naujovė – tai patvirtina atlikti tyrimai bei užsienio šalių patirtis. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje toks mokymosi modelis yra taikomas jau 10 metų.

Iš viso projekte „Kūrybinės partnerystės“ šiais mokslo metais dalyvauja 50 šalies mokyklų. Tarp jų dvi – iš Kretingos rajono – M.Daujoto pagrindinė mokykla bei Darbėnų gimnazija.

*

Programoje „Kūrybinės partnerystės“ kūrybiškumas siejamas su penkiais mąstymo įpročiais – vaizduote, smalsumu, atkaklumu, nuoseklia praktika ir bendradarbiavimu – ir jų nuolatiniu taikymu kasdienybėje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas