Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ledas pasiglemžė vaiko gyvybę

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2013-01-08

Iš vandens ištraukę berniuką ugniagesiai-gelbėtojai dar kurį laiką naršė tvenkinio dugną ir pakrantę, norėdami įsitikinti, ar vaikas tikrai buvo vienas.

Šią žiemą trapus ledas pareikalavo pirmosios savo aukos – Vydmantuose, Žibalės gatvėje, šalia vandentiekio įrenginių esančiame tvenkinyje penktadienį nuskendo 13-metis Laurynas Gidrikas. Kretingos ir Palangos ugniagesiai-gelbėtojai berniuką ištraukė dar gyvą, tačiau paauglio gyvybė netrukus užgeso Kretingos ligoninėje.

Nelaimė sukrėtė visą Vydmantų bendruomenę – berniukas nuskendo gerai jį pažinojusiems kaimynams bematant, klasės draugo nebesulaukė Vydmantų vidurinės mokyklos septintokai. Juos dar prieš atostogas mokytojai įspėjo nelipti ant ledo.

„Kai įvyko nelaimė, buvo viena gražiausių žiemos atostogų dienų – švietė saulė, nešalta. Laurynas už grandinės išsivedė pasivaikščioti šunį. Kaip berniukas atsidūrė ant ledo, neaišku. Kai sužinojusi apie nelaimę nuėjau į šeimos namus, artimiesiems jau buvo pranešta, kad Lauryno gyvybės medikams išgelbėti nepavyko. Mačiau tik gimimo liudijimą laikantį tėvą ir metais jaunesnių Lauryno brolio bei sesers dvynių išsigandusias akis. Liūdesys užgulė ir mokyklą – nutilo koridoriai, mokyklos bendruomenė užjaučia Lauryno šeimą ir yra susikrimtusi dėl nelaimės. Savo buvusį mokinį pagerbėme tylos minute, fojė padėta jo nuotrauka, dega žvakė“, - kalbėjo Vydmantų vidurinės mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui Bronė Kietelytė. Jos pastebėjimu, Laurynas buvo geras vaikas – jo biografijoje nėra blogų istorijų, išdaigų.

„Laurynas mokėsi vidutiniškai, tačiau kelios savaitės prieš nelaimę Laurynas pranoko pats save – gavo gerų pažymių, daugiau, negu įprasta, stengėsi mokytis. Jo mirtis – pirmas toks nelaimingas atvejis mūsų mokykloje. Dar prieš atostogas auklėtojai savo klases perspėjo apie ant ledo tykančius pavojus, apie tai mokytojai daugybę kartų kalbasi su vaikais. Įvyko sunkiai suvokiamas dalykas. Lauryną visi prisiminsime kaip linksmą vaiką – jo veide nuolat žaisdavo šypsena“, - prisiminė B.Kietelytė.

Skęstančio berniuko pagalbos šauksmą išgirdo netoli tvenkinio gyvenantis Vladas Zagorskas. Kieme darbavęsis vyras, nubėgęs prie tvenkinio, skęstantįjį iš pradžių bandė gelbėti pats. Tačiau pamatęs, kad ištiesus pagalį berniuko ištraukti nepavyks, V.Zagorskas suskubo kviesti pagalbos.

„Kaip tyčia bėgdamas tvenkinio link nepasiėmiau mobiliojo telefono. Puoliau pas kaimynus – nieko nebuvo namuose. Puoliau pas antrus – durys irgi užrakintos. Tik iš kelinto karto žmones radau namuose ir paskambinau ugniagesiams-gelbėtojams. Tik jie galėjo išgelbėti už 30 ar 40 metrų nuo kranto besikapanojantį vaiką“, - įvykio vietoje pasakojo V.Zagorskas.

Ugniagesiai-gelbėtojai pranešimą apie nelaimę gavo 12 val. 36 min. Į įvykio vietą jie atvyko per 9 minutes ir 12 val. 57 min. berniukas jau buvo ištrauktas iš vandens.

Gelbėjimo operacijai prireikė specialios įrangos – kopėčių, specialių slidžių, naro aprangos. Į vandenį teko panirti ir naro aprangos neturintiems ugniagesiams.

„Kol kas neaišku, kodėl ir kaip vaikas atsidūrė ant ledo. Apskirtai keista, kad ant tvenkinio būta ledo – juk viskas jau aplink ištirpę, oro temperatūra pliusinė. Vandenyje vaikas išbuvo nemažai laiko – atvykti ir įvykdyti gelbėjimo operaciją pavyko greitai, tačiau nežinia, kiek prieš tai laiko vaikas išbuvo šaltame vandenyje“, - sakė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Gintaras Bruzdeilinas, patikinęs, jog kiekviena gelbėjimo operacija yra skirtinga, atsižvelgiant į situaciją.

Ugniagesiai iš anksto nežino, kiek ir kokios įrangos prireiks. Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba turi du komplektus įrangos, skirtos gelbėti skęstantiesiems ir jų paieškai.

Į nelaimės vietą atskubėję Kretingos ir Palangos gelbėtojai ant ledo ištiesė specialias kopėčias, jomis prie skęstančiojo galėjo prisiartinti naras su gelbėjimui skirtomis rogėmis. Tačiau vaikui panirus po vandeniu, į tvenkinį prireikė nerti ir gelbėtojams.

„Naras turėjo ant slidžių užtempti ant ledo besilaikantį vaiką, tačiau šis paniro į vandenį. Todėl paniro ir gelbėtojai. Kadangi berniukas lediniame vandenyje kapanojosi jau kurį laiką, jį gelbėtojai ištraukė be sąmonės“, - teigė G.Bruzdeilinas. Vaiką medikai nedelsdami išvežė į Kretingos ligoninę.

„Specialistai berniuką labai ilgai reanimavo, tačiau atgaivinti jo nebepavyko – vaiko širdis, atvykus į ligoninę, jau buvo sustojusi, jis nebekvėpavo“, - sakė Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė.

Tikrąją mirties priežastį ekspertai pateiks po mėnesio, įvykį tiria policijos pareigūnai. Pasak Kretingos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininko Nerijaus Japerto, spėlioti skendusio berniuko mirties priežastis per anksti.

„Mirties priežastys gali būti įvairios, todėl geriau palaukti ekspertų išvadų. Dar nežinome, kiek vaikas išbuvo vandenyje ir kaip jis įkrito į tvenkinį“, - sakė N.Japertas.

Jis patvirtino, kad atvejai, kai nuskęsta vaikai, mūsų rajone labai reti.

Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Gintaro Bruzdeilino komentaras:

- Žmogų išlaiko 7 centimetrų storio ledas. Tačiau jis turi būti bent 12 centimetrų storio, kad išlaikytų grupę žmonių. Tvirtas ledas yra melsvo arba žalsvo atspalvio. Jei ledas matinės spalvos arba gelsvas – jis aptirpęs, žmogaus neišlaikys. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai. Prieš eidami ant ledo, apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai - jau išbandytas kelias. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda, ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo. Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai. Ropškitės ant ledo į tą pusę, iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to - kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte, ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą. Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat šaukite jam, kad skubate į pagalbą. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, jeigu jūs mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3 – 4 metrų nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas