Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dovana gimnazijai – itin retos fosilijos

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Žmonės
  • 2012-09-14

Pranciškonų gimnazija sulaukė neįprastos ir retos dovanos. Buvęs šios mokyklos auklėtinis Mečislovas Šerkšnys gimnazijos muziejui padovanojo kartu su mamutais prieš tūkstantmečius išnykusių laukinių arklių dantų, kuriuos prieš keliolika metų išmetė jūra.

Mečislovas Šerkšnys įteikė akmenų kolekciją geografijos mokytojai Danutei Vasiliauskienei.

Buvęs kretingiškis M.Šerkšnys, šiuo metu gyvenantis Vilniuje, o vasarojantis Palangoje, dabartinę Pranciškonų gimnaziją baigė 1955 metais – XVII mokyklos laidą išleido mokytoja, Kretingos garbės pilietė Lidija Vaičiulėnienė, M.Šerkšnio klasę mokė ir nusipelnęs krepšinio treneris Stasys Ruzgaila.

M.Šerkšnys, ekonomistas, keletą dešimtmečių dirbęs Susisiekimo ministerijoje, pasakojo savo mokyklą, mokytojus, bendraklasius prisimenąs dažnai ir su pagarba. Todėl reto radinio, kokių Lietuvoje yra vos keletas, nepagailėjęs gimnazijai, kurioje prabėgo gražiausi jo metai.

„Mokykla tokia pasikeitusi, išgražėjusi. Mano metais ji buvo mažesnė, bet tokia pati miela ir jauki. Su jauduliu prisimenu, kokios asmenybės mus mokė – profesorius Vytautas Liutikas, kiti savo srities profesionalai. Esu kolekcininkas. Pamatęs, kad gimnazija turi muziejų, kuriame sukaupta tiek naudingos informacijos, istorinių šaltinių, daiktų, nusprendžiau atsidėkoti savo mokyklai, palikti joje ir savo pėdsaką“, - apie savo apsisprendimą padovanoti retus radinius kalbėjo M.Šerkšnys.

Akmenys su skylėmis ir laukinių arklių dantys (apačioje) surinkti Baltijos pajūryje.

Keliolika fosilijų – arklių dantų – M.Šerkšnys aptiko po audros Baltijos pajūryje, Girulių-Karklės paplūdimyje 1994 metais. Numanydamas, kad jo rankose – itin vertingi dalykai, M.Šerkšnys kreipėsi į Klaipėdos universitete dirbantį profesorių Liną Daugnorą. Šis patvirtino, kad jūros išmestos fosilijos – laukinių arklių dantys. Šie gyvūnai gyveno panašiu laikotarpiu, kaip ir mamutai. Taigi įsisiautėjusi Baltija leido prisiliesti prie itin senos istorijos – mat laukiniai arkliai išnyko kartu su mūsų protėvius maitinusiais mamutais.

„Profesoriui padovanojau didžiausius ir vertingiausius dantis. Keletą pasilikau sau, dešimtį jų dovanoju gimnazijai. L.Daugnoras tada, kai radau dantis, patvirtino, kad tokią retą kolekciją aš surinkau antras, panašių radinių turi tik dar vienas žmogus Lietuvoje“, - pasakojo M.Šerkšnys.

M.Šerkšnys gimnazijai įteikė ir dar vieną savo kolekciją, tiksliau, - jos dalį. Kraštietis mokyklai padovanojo 350 vienetų Baltijos pajūryje surinktų akmenų su skylėmis. Jo namuose dar liko 800 tokių akmenų.

Šią ir laukinių arklių dantų kolekciją gimnazijos muziejininkas Algirdas Slušnys nusprendė padovanoti geografijos muziejui, kurį mokykloje įkūrė geografijos mokytoja Danutė Vasiliauskienė.

„Dantų kolekcija iš tiesų vertinga, nes tai – fosilijos, primenančios mums apie senovėje egzistavusius gyvūnus. Vietą muziejuje atras ir akmenys su skylutėmis, kurie Lietuvos pajūriui nėra itin būdingi. Didžioji dalis kolekcijos akmenų – smiltainis ir titnagas“, - sakė D.Vasiliauskienė.

Šiuos akmenis M.Šerkšnys rinko tris dešimtmečius – 1976–2011 metais.

„Labai nemėgstu pajūryje tik gulėti, norisi vaikščioti, judėti. O kadangi žmona palangiškė, daug laiko praleidžiame pajūryje. Taip ir atsirado šis pomėgis rinkti neįprastus akmenis, gintarą. Ypač mėgstu pajūrį po audros – tada radiniai geriausi, įdomiausi. Akmenų kolekcija yra surinkta Giruliuose, Pervalkoje, Juodkrantėje, Nemirsetoje. Dėl savo pomėgio kažkada teko susidurti ir su kareiviais – vaikščiojau po Girulius ir įžengiau į saugomą teritoriją. Mane iš ten kareiviai išvarė. O aš laukiau kopose, kol jie nueis, nes jūra buvo po audros, išmetusi daugybę savo įstabių dovanų“, - prisiminė M.Šerkšnys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas