Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Komentarų topas

Darže – gan retas svečias

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Gamta
  • 2012-09-04

Kretingiškė Edita Endriužienė, kasdama bulves savo darže, buvo išgąsdinta jai nematyto ir nemalonaus padaro – 15 cm ilgio glitaus šliužo.

Šis gyvūnas visiškai nepavojingas sodo gėrybėms.

„Bijau visokių tokių šliužų, kirmėlių. Radinį paėmiau ir įdėjau į kibirą, tačiau gyvis iš ten gan lengvai iššliaužė. Įdėjau į stiklainį, bet vaikai pradėjo gailėti – kam kankinti gyvūną taip įkalinus. Vis dėlto į daržą tokio atgal paleisti negalėjau – gal jis kenkia augalams, gal naikina derlių“, - svarstė moteris, prisipažinusi, jog tokio padaro jai neteko matyti nė karto.

E.Endriužienė lėtai bešliaužiantį gyvūną išmatavo – jis nustebino savo ilgiu, tačiau paliestas susitraukė tarsi į kuprą. Kraštietė biologė Dovilė Barčkutė, dirbanti Anykščių regioniniame parke, apžiūrėjo nuotraukoje įamžintą gyvį ir patikino, kad jis gan retas, tačiau daržo gėrybėms nepavojingas.

„Iš pirmo žvilgsnio sakyčiau, kad tai yra didysis šliužas – Limax maximus. Kad galėčiau patvirtinti, jog tai – tikrai toji rūšis, gyvūną reikėtų apžiūrėti atidžiau. Tai gana reta rūšis Lietuvoje vien todėl, kad nėra pakankamai ištyrinėta. Kad būtų rasta Kretingoje, iki šiol, regis, duomenų nėra. Šis taikus ir mielas gyvūnas gali gyventi rūsiuose, kiemuose, daržuose, parkuose, ant kelmų, medžių kamienų ir miškuose po akmenimis. Minta įvairiais grybais ir augalams nepavojingas“, - patvirtino D.Barčkutė.

Pasak jos, gerokai neramiau būtų, jei į daržą atkeliautų raudonieji plikšliužiai – Arion lusitanicus – arba didieji rudieji smalžiai – Arion rufus. Tai – invazinės rūšys, kurios labai greitai ir gerai prisitaiko ir tampa tikru daržų siaubu. Šliužai yra nemaži, jų spalva varijuoja nuo beveik rudos iki įvairių rudų beveik gelsvų atspalvių be jokių dėmių.

„Šliužus, kurių spalva būna ir juoda, galima supainioti su juoduoju arionu, kuris yra įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą. O štai dėl Arion rufus kretingiškiai turėtų būti itin budrūs, nes šie šliužai Lietuvoje pradėjo plisti nuo Klaipėdos, Mažojo kaimelio. Dar vienas jų plitimo židinys yra žinomas Suvalkijoje. Radus šiuos gyvius savo darže, reiktų juos kuo skubiau naikinti, nes kitaip iš derliaus darže liks nekas. Žinoma, lieka tikimybė šiuos kenkėjus supainioti su juoduoju arionu. Tačiau šis dažniausiai yra randamas ne darže, o prie upelių, pamiškėse ir yra tamsiai juodas“, - sakė D.Barčkutė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas