Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kelias į mokyklą

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-08-31
Policijos pareigūnas Edmundas Lukauskas mano, kad jo penkiametei dukrai Deimantei dar būtų per anksti vienai keliauti į darželį, tačiau jis ją jau dabar moko saugaus elgesio gatvėje.

„Stebiu, kaip mano dukra elgiasi, kai ruošiamės eiti per gatvę, ir džiaugiuosi, kai ji man paaiškina, kad turime palaukti, nes atvažiuoja mašina. Atrodo, ji išmoko saugaus elgesio pamokas. Tačiau dėl to tėvai juk niekada negali būti iki galo ramūs“,- kalbėjo Edmundas Lukauskas, kuris, dirbdamas vyriausiuoju patruliu, gerai žino, kad, rengiant vaikus į darželius ir mokyklas, būtina pasirūpinti ir jų saugumu gatvėje.

Jau pirmomis naujų mokslo metų dienomis pasikeičia ir rytmetinis miesto ritmas – iki tol atostogautojų pėdų mindytos gatvės dūzgia nuo automobilių ir autobusų, kuriais į darželius ir mokyklas skuba mažiausieji rajono gyventojai. Jų tėvai jau suspėjo pasirūpinti mokymosi priemonėmis, tačiau ar visi spėjo pagalvoti ir apie tai, kaip gatvių voratinklyje jausis jų vaikas?

Įspūdžiai nustelbia atsargumą

Policijos pareigūnai pastebi, kad pirmomis rugsėjo dienomis vaikai būna labiau išsiblaškę ir dažniau užsimiršta, kaip reikia saugiai elgtis gatvėse.

„Vaikai į darželius ir mokyklas susirenka kupini įspūdžių, pasiilgę vienas kito, todėl natūralu, kad kartais užmiršta Kelių eismo taisykles, kurių jų mokė tėvai. Su tėvais vaikas būna susikaupęs ir pavyzdingai eina per gatvę, tačiau susitikęs su draugais jis gali pamiršti atsargumą. Jei iš vaikų būrio vienas drąsiai bėga per perėją prieš atvažiuojančias mašinas, ir kiti negalvodami leidžiasi paskui jį“,- pastebi E. Lukauskas, turintis 12 metų policijos pareigūno darbo patirtį.

Ne kartą pradinukams skirtame konkurse „Šviesoforas“ teisėjavęs E.Lukauskas pastebi, kad kartais vaikai turi daug teorinių žinių apie saugų elgesį kelyje, tačiau ne visada jas moka pritaikyti kasdienybėje: pavyzdžiui, žino, kad prie perėjos reikia apsidairyti – tai ir daro sukiodami galvą į abi šalis, tačiau iš tiesų neįsižiūrėdami, ar gatve atvažiuoja automobilių ar ne.

Geriausia pamoka – pavyzdys

Tad pats mokydamas savo penkiametę dukrą Deimantę, kaip saugiai elgtis gatvėje, E.Lukauskas stengiasi, kad šios pamokos būtų tarsi natūraliai išplaukęs jųdviejų pokalbis. „Nemanau, kad saugaus eismo pamokų vaikus reikia mokyti prieš pat einant į darželį ar mokyklą. Šios taisyklės turi būti primenamos nuolat ir įtvirtinamos pačių tėvų rodomu pavyzdžiu – jis ir lemia vaikų požiūri į elgesį gatvėje. Kartais suaugusieji ne tik būdami kartu su vaikais pažeidinėja Kelių eismo taisykles, bet dar ir „auklėja“ mus, pareigūnus, jei paklausiame, kodėl jų vaikas neturi atšvaito arba važinėja dviračiu, nesegėdamas šalmo. Vietoj to, kad perspėtų savo vaikus gatvėje elgtis saugiai, kartais jų tėvai užsipuola pareigūnus – atseit neturime ko veikti, kodėl negaudome vagių ir pan. Bet argi rūpintis jo vaiko gyvybe yra mažiau svarbu? Tai kokių Kelių eismo taisyklių vaikus gali išmokyti mokytojas ar policininkas?“,- su kokiu požiūriu tenka susidurti, rūpinantis mažiausiais eismo dalyviais, pasakojo E.Lukauskas.

Anot jo, tėvai, mokydami savo atžalas Kelių eismo taisyklių, turėtų ne tik kontroliuoti savo elgesį, bet ir atsižvelgti į vaiko amžių. „Vaikas turi per mažai patirties, kad galėtų tiksliai suvokti, kokiu atstumu yra automobilis, kokiu greičiu jis artėja ir kaip greitai jis galėtų būti sustabdytas. Pamačius atvažiuojantį automobilį jam yra sudėtinga numatyti – spės jis pereiti gatvę ar ne. Geriausia, jei tėvai, net ir matydami, kad gatvę pereiti dar suspėti prieš pat atvažiuojant automobiliui, savo atžalas mokintų geriau palaukti ir į važiuojamą kelio dalį žengti tik įsitikinus, kad automobilių nėra arba jie dar tikrai toli“,- teigė E.Lukauskas.

Policija skirs didesnį dėmesį

Pirmąsias rugsėjo dienas perprasti Kelių eismo taisykles vaikams pagelbės ir policijos pareigūnai, kurie, kaip ir kasmet, budės prie perėjų, esančių arčiausiai mokyklų. „Visų pirma pareigūnų užduotis bus padėti vaikams pereiti gatvę, jiems paaiškinti, kaip reiktų saugiai elgtis, nors jie pro akis nepraleis ir Kelių eismo taisyklių pažeidėjų“,- teigė Kretingos rajono policijos komisariato Kelių policijos poskyrio viršininkas Algirdas Budginas.

Be to, rugsėjo mėnesį policijos pareigūnai kartu su Klaipėdos regiono kelių darbuotojais lankysis mokyklose, kur vaikams dar kartą primins Kelių eismo taisykles.

Vaikus mokslo metams berengiantiems tėvams A.Budginas patartų ir su savo atžalomis aptarti, kokiu maršrutu būtų saugiausia keliauti į ugdymo įstaigą, kad vaikui kuo mažiau kartų tektų kirsti intensyvaus eismo gatves.

Informavęs, kad per 2011-2012 metus įvykusias eismo nelaimes mūsų rajone žuvo vienas, o buvo sužeisti 8 nepilnamečiai, A.Budginas konstatavo, kad vaikams nėra saugu net ir pėsčiųjų perėjose ar namų kieme. Šiuo atveju dažniausiai mažieji išdykėliai būna sužeisti, kai jų nepastebi atbuline eiga važiuojančios transporto priemonės vairuotojai.

„Noriu visų– vairuotojų, dviratininkų, pėsčiųjų – paprašyti neskubėti gatvėse ir būti pakantiems, mandagiems vieni kitiems. Atsidūrus gatvėje reiktų pamiršti pašalinius dalykus ir susikoncentruoti į eismą, stebėti aplinką. Ir ypač pasaugokime mūsų rajono vaikus – pamatę juos lūkuriuojančius prie perėjų stabtelkime ir praleiskime“,- teigė A.Budginas.

Jis yra įsitikinęs, kad vaikai mūsų rajono keliuose bus saugūs, jei tuo rūpinsis visi – tėvai, mokytojai ir pareigūnai. „Pavyzdžiui, tėvai išleisdami vaiką į mokyklą patikrina, ar jis matomoje vietoje segi atšvaitą. Mokykloje galėtų mokytojas mokinio pasiteirauti, ar šis turi atšvaitą. Grįžusį po pamokų, tėvai dar kartą patikrina, ar vaikas tebeturi atšvaitą. O kelyje pėsčiuosius, ar jie turi atšvaitus, kontroliuoja pareigūnai. Esu tikras, kad tokia priežiūra paveiktų daug efektyviau negu bauda, nors ir ji nėra menka – nuo 80 iki 140 Lt“,- kalbėjo A.Budginas.

Pakoregavo maršrutus

Kretingos autobusų parko darbuotojai pasirūpino, kad mokinius vešiantys autobusai būtų tinkamai sutvarkyti.

Kretingos autobusų parko direktorius mano, kad apie saugų elgesį kelyje pravartu priminti ne tik pėstiesiems, bet ir autobusais į mokymo įstaigas keliaujantiems vaikams. „Sulaukiame nusiskundimų, kad mūsų autobusai nesustoja ten, kur prašo vaikai – prie sankryžos, kokio medžio ar kelmo, kur jiems būtų patogiausia. Tačiau mūsų vairuotojai laikosi taisyklių ir stoja tik stotelėse. Jos yra įrengtos taip, kad vaikams būtų saugiausia išlipti,- teigė R. Korsakas. – Vairuotojai taip pat nerimauja ir dėl to, kad vaikai vos pamatę atvažiuojantį autobusą ir dar nesulaukę, kol jis sustos, veržiasi prie durų, kad spėtų kuo pirmesni užsiimti vietą. Norėtųsi, kad tėvai pakalbėtų su vaikais apie tai, kaip tai yra pavojinga“.

Anot Kretingos rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyriausiojo specialisto Antano Viskonto, pernai į ugdymo įstaigas buvo pavėžėjama apie 1,5 tūkst. vaikų. Iš jų apie 900 ugdymo įstaigas pasiekdavo Kretingos autobusų parko autobusais, o kiti – privačių vežėjų autobusais ar mokykliniais autobusais – tokių mūsų rajone yra 19.

Naujausias geltonasis autobusas – 19 vietų „Iveco Daily“, trečiadienį pasiekė Kartenos vidurinę mokyklą.

Kretingos autobusų parko paslauga pavėžėjant mokinius pernai kainavo apie 22 tūkst. Lt per mėnesį. Tačiau kiek pinigų mokinių pavėžėjimui teks skirti šiemet, kol kas neaišku, nes mokinių sąrašai dar yra tikslinami.

Be to, Kretingos autobusų parko, Kretingos rajono savivaldybės administracijos Švietimo bei Vietinio ūkio skyriaus specialistai, pedagogai buvo bent tris kartus susitikę, kad aptartų ir numatytų ekonomiškiausius, bet mokiniams patogiausius maršrutus. Taip bus išvengta tokių dalykų, kai per tą pačią gyvenvietę panašiu laiku vykdavo trys autobusai.

Diegs elektroninio pažymėjimo sistemą

Natūralu, kad pirmomis mokslo metų dienomis mokiniai dar neturės naujojo mokinio pažymėjimo, tad, pasak Kretingos autobusų parko direktoriaus R.Korsako, nesusipratimų bus mažiau, jei vaikai turės pernykštį pažymėjimą. „Nė vieno mokinio iš autobuso neišsodinsime, tačiau jų prašytume kuo greičiau pasirūpinti naujaisiais šių metų pažymėjimais“,- teigė R.Korsakas.

Tačiau panašu, kad netrukus mūsų rajono vaikai popierinius mokinio pažymėjimus pakeis į elektroninius. Pasak Švietimo skyriaus vyriausiojo specialisto Antano Sungailos, elektroninė mokinio pažymėjimo sistema mūsų rajono mokyklose bus diegiama jau nuo šio rugsėjo.

„Naujasis elektroninis mokinio pažymėjimas suteiks daugiau galimybių. Tikimės, kad jau rugsėjo pabaigoje bus įdiegta įėjimo į mokyklą kontrolė: vaikui net neišsitraukus kortelės iš kišenės ar kuprinės, elektroninė įranga užfiksuos, koks konkretus mokinys įėjo į mokyklą. Kilus abejonėms, ar vaikas negalės kortelės kam nors perduoti ir taip pabėgti iš pamokų, galiu nuraminti: vaikų lankomumas žymimas elektroniniame dienyne ir mokytojui pažymėjus, kad kurio vaiko nėra klasėje – jo tėvai apie tai iš karto gaus sms žinutę. Tuo pačiu elektroniniu mokinio pažymėjimu vaikas galės pasinaudoti ir valgykloje - su ja atsiskaitys tarsi banko kortele. Taip tėvai, pervedę numatytą sumą į elektroninį pažymėjimą, bus tikri, kad vaikas tikrai papietavo. Elektroninis pažymėjimas bus ir kaip skaitytojo kortelė mokyklos, vėliau – ir miesto bibliotekoje. Na, o galiausiai elektroninis mokinio pažymėjimas bus naudojamas ir kaip bilietas autobusuose, kuriuose bus įrengti specialūs skaitytuvai“,- naujienas pristatė A.Sungaila.

Pasak jo, elektroninio mokinio pažymėjimo sistema bus diegiama etapais: įgyvendinus vieną sistemos funkciją, bus pereinama prie kitos. Tad važiuoti autobusais, naudodamiesi jau elektroniniais pažymėjimais, mokiniai turėtų 2013 metų pradžioje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas