Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Baimė pasitikrinti - nepagrįsta

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2012-07-13

Planuojama, kad rugpjūčio mėnesį, vykdant projektą „ Išsaugokime vyrus“, Kretingos rajone apsilankys mobili diagnostikos laboratorija, kurioje 50 – 75 metų vyrams nemokamai bus atliktas prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimas.

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys akcentavo, kad labai svarbu kuo anksčiau nustatyti prostatos vėžį ir nebijoti ateiti pasidaryti PSA tyrimų.

Svarbu - laiku diagnozuoti

Projektu „Išsaugokime vyrus“ siekiama skatinti rizikos grupės vyrus pasitikrinti sveikatą ir atlikti PSA kraujo tyrimą bei atkreipti visuomenės dėmesį į prostatos vėžio problemą, o taip pat - informuoti apie ankstyvosios diagnostikos svarbą.

Projektą „Išsaugokime vyrus“ organizuoja Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondas, kurio steigėjai – Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija ir Lietuvos visuomenės sveikatos biurų asociacija kartu su Lietuvos urologų draugija.

Ankstyvųjų stadijų prostatos vėžys kasmet diagnozuojamas per 3 tūkst. Lietuvos vyrų. Apie tūkstantis vyrų diagnozę sužino per vėlai. Todėl, pasak Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidento Gedimino Žižio, tuomet gydymas tampa labai komplikuotas. Šis onkologinis susirgimas kasmet nusineša 500 – 600 vyrų gyvybių. Norint išvengti pavėluotos prostatos vėžio diagnozės, patariama kartą per metus atlikti kraujo testą PSA lygiui kraujyje nustatyti.

„Nustačius susirgimą pirmoje ar antroje stadijoje, žmogus gali gyventi dešimt metų“, - sakė G. Žižys. Kraujo tyrimui imama iš venos. Padidėjęs PSA lygis kraujyje leidžia tik įtarti prostatos vėžį. Diagnozę patvirtinti ar paneigti galima tik atlikus kitus būtinus tyrimus.

G.Žižio nuomone, vyrai rečiau negu moterys lankosi pas gydytojus. Esą tam įtakos turi dar vaikystėje girdimi tėvų pamokymai, kad esi vyras ir, jei skauda, reikia kentėti ir nesiskųsti.

„Taip ir kenčiame iki 50 metų, nekreipdami dėmesio į negalavimus“, - sakė pašnekovas.

Ligos simptomai

G.Žižys pastebėjo, kad vyrai, kurių tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu, sulaukę 45 metų kraujo testą turėtų atlikti ne rečiau kaip kartą per metus. Prostatos vėžys, skirtingai negu kitų organų, gali ilgus metus tūnoti prostatoje, nesukeldamas jokių simptomų.

Žmogui reikėtų susirūpinti ir nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją arba urologą, jeigu yra pasunkėjęs bei skausmingas šlapinimasis ir jis yra dažnas, o ypač - naktimis, jaučiamas nenumaldomas noras šlapintis, nemalonūs jutimai dubens srityje, besikartojantis skausmas juosmens srityje, kraujas šlapime ir spermoje, potencijos sumažėjimas, mieguistumas, silpnumas, svorio kritimas.

Tačiau ir esant šiems požymiams, nebūtinai reiškia, kad vyras serga prostatos vėžiu. Tai gali būti prostatos uždegimas (prostatitas) ar nenavikinis prostatos padidėjimas, todėl būtina pasikonsultuoti su gydytoju dėl tolimesnio tyrimo ir gydymo.

Daugeliu atvejų prostatos vėžys progresuoja iš lėto ir nesukelia jokių simptomų, kol neišplinta už prostatos ribų. Pirmiausiai jis plinta į kaulus ir ypač dažnai - į stuburo slankstelius.

Vėžio išplitimas apibūdinamas keturiomis stadijomis: I stadijos vėžys nesukelia jokių simptomų ir yra per mažas, kad būtų galima jį aptikti čiuopiant; II stadijos vėžys dažnai juntamų simptomų nesukelia ir dar nėra peržengęs prostatos ribų, tačiau yra apčiuopiamas ir aptinkamas ultragarsinio tyrimo metu; III ir IV stadijos augliai jau yra išplitę į aplink prostatą esančius organus.

Gydymo būdas pasirenkamas atsižvelgiant į prostatos vėžio stadiją, paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, kokie galimi gydymo šalutiniai poveikiai ir kt.

Pašnekovas pastebėjo, kad kartais žmonės priekaištauja, kodėl programa skiriama 50 - 75 metų vyrams. Esą perkopus 75 metus, žmogus „nurašomas“. Tačiau taip nėra.

„Jeigu po 75-erių diagnozuojamas prostatos vėžys, 90 procentų jis būna „miegantis“ ir radikalus gydymas nebetaikomas“, - pastebėjo G. Žižys.

PSA lygis gali padidėti ne tik dėl vėžio, bet ir dėl kitų priežasčių – ilgėjant amžiui, esant prostatos uždegimui, esant šlapimo takų infekcijai, po šlapimo pūslės ar prostatos chirurginių intervencijų, po prostatos masažo.

Gydytojai negali įvardyti konkrečių priežasčių, kodėl išsivysto prostatos vėžys. Tačiau manoma, kad tam įtakos turi genetiniai ir išoriniai faktoriai – mityba, gyvenimo būdas.

Atestuotų laboratorijų tinklo direktorius, laboratorijos „Medicina Practica“ vadovas, gydytojas Svajūnas Barakauskas sakė, kad Lietuvoje visiems vyrams nuo 50 iki 75 metų amžiaus už profilaktinius PSA tyrimus, atliekamus kartą per dvejus metus, kreipiantis į šeimos gydytoją, sumoka valstybė. Vyras, pagal amžių nepatenkantis į programą, tyrimą gali atlikti sumokėjęs 25 Lt.

G.Žižys teigė, kad projektas „Išsaugokime vyrus“ – puiki galimybė įveikti savo psichologinę baimę ir ateiti pasitikrinti priešinę liauką (prostatą), nes jo paties gyvenimiška patirtis rodo, kad laiku diagnozuota liga išsaugo gyvenimo kokybę.

*

50 metų amžiaus vyrų normalus PSA lygis yra iki 3,0 ng/ml (nanogramų mililitre) kraujo, 70 metų – apie 5,3 ng/ml.

Pirmieji projekto „Išsaugokime vyrus“ rezultatai parodė, kad vidutiniškai net 15 proc. kaime gyvenančių vyrų nustatytas padidėjęs PSA.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas