Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Su skrabalais - po pasaulį

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2012-06-22

Pietų Korėjoje Yeosu mieste vykstančioje „Expo 2012“ parodoje, kuri tęsiasi tris mėnesius – iki rugpjūčio 12 dienos - lankėsi ir mūsų rajono gyventojas – skrabalų propaguotojas Regimantas Šilinskas.

Regimantui Šilinskui likusi Expo 2012 metų parodos dalyvio kortelė ilgam primins Pietų Korėją.

Lietuviškas instrumentas kėlė susidomėjimą

R. Šilinskas į parodą skrido kartu su Žilvinu Žvaguliu ir Irena Starošaite. Pirmąją dainą kartu su jais sudainavęs muzikantas vėliau atliko antrąją programos dalį – skrabalais grojo aranžuotas lietuviškas instrumentines ir vokalines kompozicijas.

Atvykęs į parodą R.Šilinskas surengė po kelis pasirodymus per dieną. Buvo diena, kai jų buvo net penki.

Vykti į tolimą kelionę su skrabalais – sudėtinga. Vien už didesnį bagažo svorį ten ir atgal reikia mokėti apie 1 tūkst. 400 Lt, o ir vietos skrabalai užima nemažai. Kad jie saugiai nukeliautų ir jų įpakavimas atitiktų visus oro uosto reikalavimus, yra padarytas net specialaus dydžio dėklas, kuris su instrumentu sveria apie pusšimtį kilogramų.

Pasak pašnekovo, vykstant į tolimus ir kitokio klimato kraštus, baiminamasi, ar tai nepakens ir pačiam muzikos instrumentui: esant karštam ir drėgnam orui skrabalų garsas žemėja.

Net keletą kartų teko klijuoti instrumento kaladėles.

Tačiau visos baimės ir vargai atsiperka matant, kaip parodoje žmonės domisi skrabalais. O tai rodo, koks ypatingas yra lietuvių liaudies kultūros palikimas.

Nors lankydamasis Pietų Korėjoje R.Šilinskas neturėjo daug laisvo laiko, tačiau stengėsi pamatyti kiek galima daugiau. Labiau jį viliojo egzotinių šalių - Vietnamo, Kambodžos, Tailando - paviljonai.

Ypač įsiminė vietnamiečių ansamblis. Įspūdingai atrodė ir jų neįprastos išvaizdos perkusija.

Gyventi jiems teko netoli parodos 12 aukštų name - penktame aukšte, tačiau galėjo girdėti lakštingalų bei kitų paukščių balsus ir kitus gamtos skleidžamus garsus, kurių, anot pašnekovo, buvę daugiau negu Raguviškiuose, kur jis gyvena.

Paskutinę dieną teko praleisti Seule, kur vienas ramiai galėjo vaikštinėti po miestą.

„Pietų Korėja – graži šalis, vakarietiška, pravažiuojant matosi bažnyčios su kryžiais, ryžių laukai, ir į akis krenta tai, kad visur važinėja tik vietinės gamybos automobiliai, o patys žmonės šilti, nuolankūs. Ne visi moka anglų kalbą, tačiau puikiai galima susišnekėti gestais“,- įspūdžiais dalinosi R.Šilinskas.

Lankymosi parodoje metu jam teko pabendrauti ir su Lietuvos Respublikos susisiekimo ministru Eligijumi Masiuliu, kuris lankėsi su delegacija.

Pašnekovo nuomone, visų įspūdžių neišpasakosi. O jų jis turi tikrai daug. Ši Expo paroda jam - jau ketvirtoji: 2005 m. dalyvavo Expo parodoje Japonijoje, 2008 m. - Ispanijoje, o 2010 m. – Kinijoje.

Dabartinės parodos mūsų paviljonas pasirodė gražiausias – jame daug geltonos spalvos, gintarų su inkliuzais, viskas padaryta meniškai, pasirodymai vyksta kas valandą. O nuotaikinga koncertinė programa sudomina lankytojus - atliekant „Ant kalno mūrai“ žiūrovai plojo ir lingavo.

Lietuvos paviljonas turi parengęs parodos lankytojams daugybę kultūrinių renginių, tarp kurių - ir Klaipėdos universiteto sportinių šokių kolektyvo „Žuvėdra“ pasirodymas.

Nors parodoje nebuvo gaminami tradiciniai lietuvių patiekalai, tačiau lankytojai galėjo paskanauti sūrio „Džiugas“, „Švyturio“ alaus, pagal prieškario receptą pagaminto Anykščių vyno „Voruta“ bei lietuviško midaus.

Parodoje – dešimtą kartą

Lietuva pasaulinėje parodoje oficialai dalyvauja jau dešimtą kartą. Šiemet parodos pagrindinė tema –„Gyvieji vandenynai ir pakrantės“. Ši tema pasirinkta neatsitiktinai – 71 proc. Žemės dengia vanduo, kuriame gyvena per 10 mln. gyvūnų ir augalų rūšių.

Valstybės dalyvės yra suskirstytos į tris grupes pagal vandenynus – Atlanto, Ramųjį ir Indijos. Lietuva paviljoną įsirengė prie Atlanto vandenyno paviljonų grupės. Tikimasi, kad mūsų paviljoną aplankys iki 1 mln. lankytojų.

Parodos metu viena diena bus skirta Lietuvai ir vadinsis Lietuvos nacionaline diena. Tą dieną valstybei, kuriai ji skirta, parodomas didžiausias organizatorių ir žurnalistų dėmesys.

Lietuvą šioje parodoje norima pristatyti kaip pažangią ir inovatyvią valstybę, akcentuojant jos laimėjimus.

*

Šiuolaikinės tarptautinės parodos vyksta nuo 1851 metų. Jos prasidėjo nuo mugių, vykusių miestuose.

Pirmą kartą Lietuvos vardas parodoje Paryžiuje (Prancūzija) nuskambėjo 1900 metais, Lietuvai esant carinės Rusijos sudėtyje, tada išeivių dėka parodoje buvo eksponuojama šalyje drausta spauda.

Nepriklausoma Lietuva pasaulinėje parodoje pirmą kartą dalyvavo 1937 m. Paryžiuje. Tada ji pristatė žymių menininkų darbus, kurie buvo apdovanoti didžiausiais prizais – net aukso medaliais. Iš viso tada buvo pelnyti net 58 apdovanojimai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas