Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į žmonių prašymus numojo ranka

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Problema
  • 2012-06-08

Valstybinės akcinės bendrovės „Litgrid“, ketinančios per Kretingos rajoną tiesti 27 km ilgio 110 kV elektros perdavimo liniją, atstovai susitiko su sklypų, kuriuos kirs linija, savininkais. Pasekmių aplinkai vertinimo ataskaitą norėję pateikti projekto vykdytojai, nesugebėję apie susirinkimą pranešti viešai, susidūrė su visuomenės pasipriešinimu. Dar sausio mėnesį pateikę pastabas dėl projekto, Kretingos rajono gyventojai pamatė, kad jų prašymų nepaisoma, o ir susirinkime į konkrečius klausimus žmonės atsakymų taip ir neišgirdo.

Kretingos rajono ūkininkų, kurių sklypus palies elektros linija, interesus gina Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus. „Jau dabar mano sklype yra kokie 12 elektros stulpų. Dar keli – ir su traktoriumi neapsisuksi. Planuojama elektros linija ūkininkams sukels labai daug nepatogumų“, - įsitikinęs A.Stonkus.

Į susirinkimą Savivaldybėje susirinkę daugiau negu pusšimtis rajono gyventojų kalbėjo, kad tokios masės žmonių elektros linijos projekto rengėjai turbūt nesitikėjo. Daugelis sklypų savininkų apie susirinkimą, kurio esmė – kuo didesnę visuomenės dalį informuoti apie būsimus darbus, sužinojo tik susirinkimo išvakarėse. Ir apie jį pranešė ne projekto rengėjai – apie susirinkimą gyventojai sužinojo vieni per kitus.

„Elektros perdavimo linija Kretinga-Benaičiai turėtų kirsti 300 privačius sklypus. Neaišku, kada projektas buvo sugalvotas, nes jis nebuvo svarstomas tvirtinant bendrąjį miesto ir rajono planą. Tačiau žinome, kad planuodami liniją projektuotojai su Kretingos miškų urėdija bendravo dar 2008-aisiais. Bendrauti su visuomene pradėjo tik šių metų pradžioje, kai pranešė apie rengiamą specialųjį planą ir baigiamąjį jo svarstymo su visuomene etapą. Sausį svarstymas neįvyko, tačiau apie naują susirinkimą ir Strateginį pasekmių aplinkai vertinimo – SPAV – ataskaitos svarstymą buvo pranešta paskutinę akimirką. Teko skubiai rengti pasiūlymus, nagrinėti ataskaitą, pranešti žmonėms apie susirinkimą. Projektuotojai susitikimui pasiūlė tokį laiką, kad žmonėms teko mesti visus tos dienos darbus, ūkininkams dabar pats darbų įkarštis“, - posėdyje kalbėjo prie Kašučių ežero nuosavybę turinti Rūta Pacė. Jos žemę taip pat kliudytų planuojamos elektros linijos.

R.Pacė kartu su advokatais išsiaiškino, jog rengiant SPAV reikalinga, kad aplinkosaugos institucijos ir visuomenė dalyvautų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo procese, būtų konsultuojamasi su suinteresuotomis institucijomis, įsiklausyta į jų patarimus. SPAV ataskaitoje teikiamos išvados yra rekomendacinio pobūdžio, tačiau siekiama derinti nuomones ir kad visos institucijos procese dalyvautų lygiomis teisėmis su visuomene. Saugomų teritorijų apsaugos ir tvarkymo organizacijų išvados yra privalomos, o bendradarbiavimas su visuomene turi būti pradėtas kuo anksčiau. R.Pacė pastebėjo, kad šioms taisyklėms buvo nusižengta.

Pasirodo, pirmąkart apie numatomą elektros liniją gyventojai buvo informuoti prieš didžiąsias žiemos šventes – pranešimas buvęs toks abstraktus, kad daugelis net nesupratę, kad linija kirs jų žemes. Pranešime nebuvo ir projekto plano. Jis buvo pakabintas tik Savivaldybėje.

„Projekto vykdytojai labiau stengiasi tik dėl to, kad projektas būtų kuo greičiau įgyvendintas, ir nesiklauso visuomenės siūlymų, argumentų. Todėl pritarimo projektui ieškoma kalbantis su nieko neišmanančiomis kaimo bobutėmis. Turiu įtarimų, kad SPAV ataskaitos rengimas ir nagrinėjimas buvo pusiau slepiamas, nes plano rengėjai siekia kuo greitesnio specialiojo plano patvirtinimo, nepaisydami visuomenės pasipriešinimo“, - svarstė R.Pacė.

Bendrovės „Litgrid“ plėtros vadovas Simonas Šileikis buvo nepasirengęs tiksliai atsakyti į Kretingos rajono gyventojų klausimus.

O priešintis yra dėl ko: ataskaitoje yra nevisiškai įvertintas elektros perdavimo linijos poveikis aplinkai, specialiuoju planu pažeidžiamos žemės sklypų, per kuriuos turėtų eiti linija, savininkų teisės ir interesai.

„Kai kuriuose sklypuose, per kuriuos planuojama tiesti elektros perdavimo liniją, yra pastatyti, statomi ar planuojami statyti gyvenamieji, rekreacijai skirti pastatai. Planuojama kurti kaimo turizmo verslą, investuojami pinigai. SPAV ataskaitoje neaptarta, kokią įtaką linijos tiesimas turės pastatytiems ar statomiems namams, kokią įtaką tai darytų suprojektuotų ir planuojamų pastatų statybai. Ataskaitoje paminėta, kad elektros perdavimo linijos apsauginėje zonoje negali būti statomi pastatai, turi būti iškirsti medžiai. Tačiau nenurodyta, kiek pastatų patektų į šią zoną“, - kalbėjo R.Pacė.

Susirinkimo dalyviai projekto vykdytojams pasiūlė papildyti SPAV ataskaitą, aptariant būsimos linijos apsaugos zonoje esančius ir planuojamus statyti pastatus bei įvertinti, kokį neigiamą poveikį linija padarys tinkamam pastatų naudojimui. „Mano žemėse, kurias kirs linija, telkšo vienintelis Kretingos rajone Kašučių ežeras. Jis tarnauja viso rajono žmonių reikmėms, yra rekreacinis objektas. Neaišku, kokį poveikį padarys elektros linija. Pagal specialias žemės ir miško naudojimo sąlygas, 110 kV elektros oro linijos apsaugos zonos plotis yra po 20 metrų iš kiekvienos linijos pusės. Šis apsauginis plotas akivaizdžiai taps riboto naudojimo, bus draudžiama statyti, remontuoti pastatus, inžinerinius tinklus ir panašiai. Jei linija bus tiesiama, bus statomos statybų aikštelės, keliamas triukšmas. Taip pat, pastačius elektros perdavimo liniją, elektros tinklų darbuotojai turės teisę laisvai vaikščioti elektros linijos apsauginėje zonoje, o atlikdami eksploatavimo ir remonto darbus važinės ir kas žemę. Kuris žmogus norės, kad jo žemės būtų gadinamos“, - projekto vykdytojų klausė R.Pacė.

Vienas pagrindinių klausimų, iki šiol kankinančių 300 sklypų savininkus, - ar jiems, paaukojusiems savo žemę elektros perdavimo linijai, bus išmokėtos kompensacijos.

Bendrovės „Litgrid“ komunikacijos vadovė Laura Šebekienė teigė, kad visiems privačių sklypų savininkams, per kurių nuosavybę bus tiesiama elektros perdavimo linija, bus išmokėta kompensacija pagal Vyriausybės nustatytą metodiką. „Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“, atsižvelgdamas į sklypų savininkams sukeliamus nepatogumus, siūlo 30 proc. didesnes kompensacijas visiems savininkams, kurie pasirašo servituto nustatymo sutartis iki specialiojo plano patvirtinimo. Tikslūs kompensacijų dydžiai priklauso nuo sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, ploto ir žemės paskirties. Kompensacijos bus išmokamos netrukus po specialiojo plano patvirtinimo“, - teigė „Litgrid“ atstovai. Tačiau, pasak sklypų savininkų, realybė gerokai skiriasi nuo gražių „Litgrid“ pažadų: už 100 tūkst. litų vertės sklypą siūlomi vos keli tūkstančiai litų.

„Žemė, kurioje bus tiesiama linija, nuvertės. Reikia arba kompensacijų, arba tiesti požeminę liniją“, - įsitikinęs posėdyje dalyvavęs vienas iš žemės savininkų Vidmantas Urbutis.

Tačiau „Litgrid“ atstovai bematant atmetė požeminės elektros perdavimo linijos galimybę.

Susirinkimo dalyviai vieningai balsavo prieš SPAV ataskaitą.

„Šiuo metu tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje po žeme dažniausiai klojamos žemos įtampos elektros paskirstymo linijos, ypač, kai jos tiesiamos miestų ir gyvenviečių teritorijose. Aukštos įtampos elektros linijų klojimas yra gerokai brangesnis - tiesti liniją po žeme yra vidutiniškai 7 kartus brangiau negu oru. Ne mažiau svarbu yra ir tai, jog įvykus gedimui, liniją, nutiestą po žeme, atrasti yra sudėtingiau ir tai ilgiau užtrunka. Todėl linija būtų nenaudojama nuo kelių dienų iki kelių savaičių, vadinasi, tiek laiko tektų gyventi be elektros“, - sakė bendrovės „Litgrid“ plėtros vadovas Simonas Šileikis.

„Litgrid“ atstovai gyventojams taip ir nesugebėjo paaiškinti, kodėl į jų pageidavimus nebuvo atsižvelgta anksčiau - į šią savaitę įvykusį susitikimą projekto rengėjai atvažiavo taip ir nepakeitę elektros linijos plano, nebuvo parengę atsakymų gyventojams. Gyventojų pusėje buvo ir posėdyje dalyvavęs rajono meras Juozas Mažeika.

„Labai atidžiai išklausiau žmonių surinktus faktus, argumentus. Galiu pasakyti, kad projekto vykdytojai atvyko nepasirengę, nematėme aiškios projekto vizualizacijos, neišgirdome pasiūlymų, naujų sprendimų. Konstruktyvus pokalbis neįvyko. Konfliktas tik gilėja“, - įsitikinęs J.Mažeika.

Gyventojai pasirašė prieš SPAV ataskaitą ir neatmetė galimybės, kad kreipsis į teismą.

„Jei nieko nedarysime, planas bus įvykdytas ir nieko pakeisti nebegalėsime. Turime kovoti už savo pozicijas, negalime leisti, kad būtų kenkiama mūsų sveikatai ir niokojamas mūsų turtas“, - sakė R.Pacė.

*

Vakarų Lietuvoje tiesiamos naujos elektros perdavimo linijos Kretingos, Klaipėdos, Telšių ir Plungės rajonuose. Šiuo metu vykdomos planuojamos tiesti aukštos įtampos 110 kilovoltų (kV) linijos Kretinga-Benaičiai Kretingos rajone specialiojo plano procedūros.

Elektros perdavimo oro linija Kretinga-Benaičiai pirmiausia skirta sustiprinti vietinį elektros perdavimo tinklą bei padidinti elektros tiekimo patikimumą Kretingos ir Palangos vartotojams.

Elektros perdavimo oro linijos Kretinga-Benaičiai tiesimas kainuos 7,5 mln. litų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas