Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Skolingi už vakarykščią dieną

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-04-03
Darbėnuose, Skuodo g. nr. 4A daugiabučio gyventojai jau gavo pranešimus apie neva susidariusią skolą už nuomos mokestį Savivaldybei, tačiau ar jiems ją tikrai reikės sumokėti – kol kas tiksliai nežino nė viena rajono institucija.

„Didesnis mokestis – atgaline data?“ – toks klausimas kilo darbėniškiams, gyvenantiems Skuodo gatvėje esančiame dvylikabutyje, kai jie sulaukė pranešimų apie susidariusią kelių šimtų litų nepriemoką už socialinio būsto nuomą.

Tik kovo mėnesį dvylikabučio gyventojai sužinojo, kad jie jau nuo rugsėjo 1 dienos už socialinio būsto nuomą rajono Savivaldybei turėjo mokėti didesnį mokestį, negu mokėjo iki šiol. Tai 2011 metų rugpjūčio 17 dienos nutarimu nr. 906 nusprendė Lietuvos Respublikos Vyriausybė, suvienodinusi gyvenamųjų patalpų nuomos mokestį visose šalies savivaldybėse.

Savivaldybės nuomojamose gyvenamosiose patalpose gyvenantys darbėniškiai iki šiol mokėjo mažesnį nuomos mokestį, kuris, suskaičiuotas pagal senąją tvarką, buvo nurodytas jiems atsiųstose „Kretingos būsto“ sąskaitose. Tad per 6 mėnesius nuo Vyriausybės nutarimo priėmimo visiems Savivaldybės gyvenamųjų pastatų nuomininkams susidarė kelis šimtus litų siekiančios nepriemokos.

Nepriemoka – keli šimtai

Dvylikabučio Darbėnuose gyventojai pasakojo, kad kiekvienam jų mokestis už būsto nuomą yra skirtingas – jis svyruoja priklausomai nuo nuomojamo buto ploto. Kiek konkrečiai reikia sumokėti pagal naująją Vyriausybės patvirtintą tvarką ir kokia per pusmetį nuo jos įsigaliojimo susidariusi nepriemokos suma – kiekvienas gyventojas sužinojo iš Darbėnų seniūnijos jiems atsiųstų pranešimų.

„Paaiškėjo, kad pagal naująją Vyriausybės patvirtintą tvarką man nuo rugsėjo 1 dienos reikėjo sumokėti 90,81 Lt už mėnesį. Taigi suskaičiavus per šešis mėnesius man esą susidarė 544,86 Lt nepriemokos. Sutikčiau su tokia suma, jei per paskutinį pusmetį už nuomą nebūtume mokėję nė lito. O mes juk kiekvieną mėnesį už nuomą sumokėdavome vidutiniškai apie 50 Lt - per šešis mėnesius susidaro apie 300 Lt suma. Ją, mano įsitikinimu, būtų teisinga atimti iš nepriemokos sumos 544,86 Lt. Apie tai jau kalbėjomės su Darbėnų seniūnijos specialiste Ingrida Grinevičiene, kuri suskaičiavo mums nepriemokos dydį. Ji savo klaidą pripažino ir pažadėjo perskaičiuoti nepriemoką“, - kalbėjo viena dvylikabučio gyventojų, kuriai pritarė ir kiti kaimynai.

Pranešimus išsiuntė skubotai

Tačiau net ir atėmus jau sumokėtą sumą iš nepriemokos sumos, gyventojams vis vien lieka neaišku: kodėl jie tik dabar sužinojo apie padidintą mokestį ir ar tikrai jie privalo jį sumokėti už jau praėjusį laiką.

„Mums ir patiems kol kas ne viskas aišku,- vakar „Pajūrio naujienoms“ pripažino rajono Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėja Jolita Jasinskienė. – Vyriausybės nutarimas, kuriuo buvo pakeistas nuomos dydis, negalėjo būti įgyvendintas iš karto, nes rajono tarybai reikėjo priimti atitinkamus poįstatyminius aktus, pakeisti su tuo susijusius kitus dokumentus. Dokumentacijos tvarkymas užtruko iki sausio pabaigos.

Tokia situacija buvo ne tik Kretingos rajono, bet ir kitose šalies savivaldybėse. Girdėdami skirtingas nuomones ir nenorėdami padaryti klaidos, šiandien siųsime paklausimą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, prašydami paaiškinti, nuo kurios datos gyventojai turėtų mokėti pakeisto dydžio nuomos mokestį: ar nuo Vyriausybės nutarimo įsigaliojimo, kas reikštų – nuo rugsėjo 1 dienos, ar nuo to, kai Kretingos rajono taryba priėmė šiam nutarimui reikalingus sprendimus, t.y. nuo vasario 1-osios. Tikimės, kad ši situacija išsispręs artimiausiomis dienomis.“

Paklausta, kodėl seniūnijai buvo pavesta išsiųsti pranešimus gyventojams, jei nepriemokų skaičiavimo metodika iki šiol yra neaiški, J.Jasinskienė sakė: „Tuo metu kalba buvo būtent tokia ir mums atrodė, kad elgiamės teisingai. Tačiau besikonsultuojant su juristais, sudalyvavus seminare, susidūrėme su skirtingomis nuomonėmis, todėl dar norime pasitikslinti, kaip iš tiesų turėtų būti įgyvendintas šis Vyriausybės nutarimas.“

Atgaline data neskaičiuos

Tačiau tokių klausimų visai nekyla bendrovės „Vitės valdos“, kuriai priklauso „Kretingos būstas“, komercijos direktoriui Jevgenij Sakovskij.

„Naujas mokestis už nuomą bus skaičiuojamas nuo kovo 1 dienos, nes tik vasario 20-ąją gavome rajono Savivaldybės pranešimą apie mokesčio dydžio pasikeitimą. Kitaip būti negali – neturime pagrindo skaičiuoti mokesčių atgaline data“,- tvirtino J.Sakovskij.

Gyventojai, rodydami į gaunamas „Kretingos būsto“ sąskaitas ir jose pažymėtas mokesčių eilutes „administravimas“ bei „nuomos administravimas“, klausė, ar ne „Kretingos būstas“ turėjęs ir pasirūpinti, kad naujasis mokestis būtų suskaičiuotas laiku.

Į šį dvylikabutį, kaip į socialinį būstą, buvo atkraustyti žmonės, kurie namų neteko atkūrus teises į nekilnojamąjį turtą tikriesiems jo savininkams.

Tačiau J.Sakovskij paaiškino, kad „Kretingos būstas“ tik surenka mokestį, o nuomos mokesčio dydį nustato ir keičia Savivaldybė. Todėl esą ir pranešimus apie mokesčio pasikeitimą siuntė Darbėnų seniūnija, šiuo atveju atstovaujanti nuomotojui, o ne „Kretingos būstas“.

Paklaustas, kuo skiriasi „Kretingos būsto“ paslaugos „administravimas“ ir „nuomos administravimas“, J.Sakovskij paaiškino: „Administravimas apima daug veiklos sričių - namo patalpų ir jų savininkų apskaitos duomenų tvarkymas, namo techninės ir kitos dokumentacijos rengimas, konsultacijos įvairiais klausimais, konkursų organizavimas, sutarčių sudarymas ir t.t. Mokesčio už Savivaldybės patalpų nuomą surinkimas į šią sąvoką neįeina, šią paslaugą Savivaldybei suteikiame pagal atskirą sutartį, kurią esame pasirašę – tai ir vadinasi nuomos administravimu“.

Pasigedo dialogo

Dėl „Kretingos būsto“ pateikiamų sąskaitų ir veiklos darbėniškiai turėję ir daugiau klausimų bei nusiskundimų – juos jie išsakė praėjusią savaitę asmeniškai nuvykę pas vicemerą Vytautą Ročį.

„Akivaizdu, kad tarp „Kretingos būsto“ ir gyventojų nėra dialogo. „Kretingos būstas“ nesidomi savo objektais, o gyventojai nėra matę pas juos apsilankant „Kretingos būsto“ darbuotojų,- teigė V.Ročys. – Darbėniškiams girdint paskambinau į „Kretingos būstą“ ir paprašiau, kad šią savaitę rastų laiko atvykti į susitikimą su gyventojais, seniūnija ir išsiaiškintų kilusias problemas“.

Tuo tarpu J.Sakovskij šio pasakojimo tikroviškumu suabejojo. „Šiandien aiškinomės situaciją tarnyboje: nė vienas darbuotojas nepasakė ką nors girdėjęs apie vicemero skambutį ar jo organizuojamą susitikimą. Negaliu patikėti, kad darbuotojai, kasdien tvarkantys daugybę reikalų, susijusių su namais, nežinotų, kur jie yra,- kalbėjo J.Sakovskij. – Kviečiame gyventojus tiesiogiai kreiptis į „Kretingos būstą“, o geriausia – jei prašymus ar klausimus pateiktų raštu. Tuomet būtų lengviausia įsitikinti, ar žmogus tikrai kreipėsi, ar tinkamai mūsų darbuotojai į jo prašymą sureagavo“.

Šią savaitę „Kretingos būstui“ pradėjo vadovauti naujas direktorius – Artūras Kaktavičius, kuris vadovauja ir „Palangos butų ūkiui“.

Neteko kompensacijų

„Apskritai valdžia su mumis pasielgė nesąžiningai. Visi turėjome kur gyventi, tačiau mūsų namai buvo grąžinti tikriesiems savininkams, kai jiems buvo atkurtos teisės į nekilnojamąjį turtą. Mums tuomet pasiūlė eiti į naujai pastatytą dvylikabutį – taip visi čia 1998 metų gruodį ir subėgome. Tačiau tuomet ne visi supratome, kad gyvensime socialiniame būste, dar vėliau išsiaiškinome, kad kai kurie žmonės išsikeldindami gavo ir kompensacijas. O mums kompensacijos niekas nepasiūlė, nors pinigų į anuos namus investavome. O dabar turime mokėti už nuomą ir baimintis, ar vieną dieną mūsų Savivaldybė nesumanys iškeldinti“,- kalbėjo darbėniškiai.

Rajono Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Jolita Jasinskienė teigė, kad kiekvienas atvejis, kai buvo atkuriamos teisės į nuosavybę ir joje gyvenę žmonės iškeldinami, yra individualus.

„Tikiu, kad tiems, kam kompensacijos priklausė, jas tikrai gavo. Tačiau jei žmonėms kyla neaiškumų, jie su turimais dokumentais gali kreiptis į mūsų skyrių – išsiaiškinsime konkrečias situacijas“,- teigė J.Jasinskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas