Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bendruomenės – darbų sūkuryje

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2012-02-17

„Kas kitas, jei ne mes? Juk graži gyvenvietė yra visų gyventojų rūpestis“,- paklausti, kodėl ėmėsi atsakomybės įgyvendinant Europos Sąjungos remiamus projektus, per kuriuos bus sutvarkytos viešosios erdvės, tvirtino Kretingos rajono bendruomenių pirmininkai.

Tokią centrinę aikštę regi salantiškiai, tačiau, kaip ji konkrečiai atrodys, bus nuspręsta sulaukus projektuotojų pasiūlymų.

Pirmųjų sutartis vietos projektų įgyvendinimui, gaunant Europos Sąjungos paramą, pasirašiusių Salantų miesto, Darbėnų, Kūlupėnų, Vydmantų, Jokūbavo, Grūšlaukės, Senosios Įpilties kaimų bendruomenių pirmininkai jau pasinėrė į darbų sūkurį. Šių visuomeniniais pagrindais dirbančių žmonių laukia rimtas iššūkis – rūpintis techninių projektų parengimu, rangovų paieška, statybinių darbų atlikimu ir begale kitų darbų. Už jų įgyvendinimą bendruomenių pirmininkai turės „centas į centą“ atsiskaityti Europos Sąjungos paramos panaudojimą kontroliuojančioms institucijoms.

Bendruomenių pirmininkų entuziazmą skatina tik tai, kad jie mato viziją, kaip jų gyvenvietėje gražiai bus sutvarkytos viešosios erdvės, tapsiančios patogios ir patrauklios ne tik vietiniams žmonėms, bet ir atvykėliams.

„Trigubas“ paketas

Salantiškiai jau šį rudenį turėtų džiaugtis nauju miesto centru, jei tik bendruomenei projektą, kurio vertė – 666 tūkst. 667 Lt, seksis sklandžiai įgyvendinti, darbams nesutrukdys ir oro sąlygos.

„Turime daug problemų. Iš nepatyrimo „pramiegojome“ brangaus laiko ir per vėlai pastebėjome projektų konsultantų klaidas,- teigė Salantų miesto bendruomenės primininkas Vaidutis Butkus. – Manėme, kad žemės sklypas, kuris ir bus rekonstruojamas pagal projektą, priklauso Klaipėdos regiono keliams ir tikėjomės, kad jie sutiks mums žemę perduoti pagal panaudos sutartį. Tačiau paaiškėjo, kad mums reikiama žemė – maždaug 4-5 „gabaliukai“ – yra valstybinė, tad dabar Salantų seniūnas rūpinasi, kad ją įsiteisintų rajono Savivaldybė. O tik tada galėsime ja naudotis pagal panaudos sutartį.“

Tad siekdama sutaupyti laiko, kad projekto darbus jau būtų galima pradėti birželį, Salantų miesto bendruomenė nutarė skelbti konkursą įmonėms, kurios galėtų ir parengti techninį projektą, pasirūpintų projekto priežiūra bei atliktų darbus. „Norime, kad ta pati įmonė ir paruoštų, ir įgyvendintų darbus. Taigi perkame „tris viename“,- pašmaikštavo V.Butkus, pridūręs, kad pretendentų pateikti vokai su pasiūlymais buvo atplėšti trečiadienio vakarą.

Salantiškiai puikiai žino, kokį miesto centrą jie nori regėti – sutvarkyti pėsčiųjų takai, iškloti trinkelėmis, suolai, atnaujinti želdiniai, o taip pat ir įrengta lietaus vandens surinkimo sistema, neleisianti susidaryti baloms gatvėse bei automobilių sustojimo aikštelėje. Tačiau kaip konkrečiai atrodys miesto aikštė, du variantus turėtų parengti ir bendruomenės teismui pateikti projektuotojai. „Iš projektuotojų reikalausime, kad viskas būtų apgalvota: kokio stiliaus turės būti suolai, šiukšlinės, o kokios formos - gėlynai. Norime, kad viskas tarpusavyje gražiai derėtų. Svajojame ir apie mažosios architektūros elementą – manome, kad Salantus galėtų papuošti mūsų kraštą garsinančio personažo Palangos Juzės stilizuota statula“,- vizija pasidalino V.Butkus.

Kurs gerą gyvenvietės įvaizdį

Rangovų centrinės aikštės rekonstrukcijos darbams atlikti dairosi ir Kūlupėnų bendruomenės centro pirmininkė Jūratė Mačernienė. „Siekiame sutvarkyti aikštę, važiuojamąją dalį iš abiejų pusių atskirti pėsčiųjų šaligatviais, įrengti apšvietimą. Tikimės, kad pavyks įgyvendinti visus mūsų sumanymus, nors pinigų projektui gavome mažiau, negu prašėme – 600 tūkst. Lt vietoj 770 tūkst. Lt. Aikštė bus sutvarkyta iki keliuko į mokyklą, tačiau tikimės, kad ateityje dar bus galimybių gražinimo darbus tęsti,- kalbėjo J.Mačernienė. – Bendruomenei rengti projektą iš tiesų buvo verta, pagelbėjant konsultantams ir Savivaldybės specialistams, sukursime gražų centrą. O tai yra labai svarbu – juk jis kuria visos gyvenvietės įvaizdį.“

Sukurti naują veidą savajam miesteliui siekia ir Darbėnų bendruomenė, tačiau visų pirma, pasak jos pirmininko Rimanto Benečio, teks gerai apgalvoti projekto įgyvendinimo darbus.

„Vienas kitą dengia trys projektai: bendrovė „Kretingos vandenys“ veda vandentiekį ir kanalizaciją, mūsų bendruomenė pagal projektą tvarko vieną Turgaus aikštės pusę, esančią artėliau bažnyčios, o kitos jos dalies rekonstrukcija rūpinsis rajono Savivaldybės Strateginio planavimo skyrius, kuris taip pat lėšų gavo per europinius projektus. Visi savuosius projektus esame numatę įgyvendinti šią vasarą, taigi turime tarpusavyje tiksliai suderinti darbų eigą, kad toje pačioje vietoje nebūtų kasama po kelis kartus“,- teigė R.Benetis.

Vydmantų kaimo bendruomenės pirmininkė Augustina Urbienė mano, kad įgyvendinus projektą – tarp vaikų darželio ir kultūros filialo įrengus automobilių stovėjimo aikštelę – gyvenvietėje bus ne tik gražiau, bet ir saugiau. „Atvykus į darželį, nėra kur saugiai išleisti vaikų – jie išlaipinami gatvėje, kuri yra siaura. Be to, įrengus pėsčiųjų takus, saugiau galės žmonės eiti ir į kultūros filialo renginius, o taip pat – paštą, biblioteką, maldos namus. Bus įrengtas ir apšvietimas, pastatytas stovas dviračiams“, - projektą, kuris bus pabaigtas įgyvendinti 2013-ųjų vasarą, apibūdino A.Urbienė.

Teks taupyti

„Rūpesčių – daug,- pripažino ir Jokūbavo kaimo bendruomenės pirmininkas Viktoras Kairys, kurio artimiausiuose planuose – viešojo konkurso skelbimas rangovams parinkti. – Projektui įgyvendinti gavome beveik perpus mažiau pinigų, negu planavome, todėl teks galvoti, kaip galima sutaupyti, o kokių darbų atsisakyti. Guodžiamės tik tuo, kad gal per sunkmetį statybiniai darbai kainuos pigiau.“

Jokūbaviškiai, pasinaudodami Europos Sąjungos parama, siekia per šią vasarą sutvarkyti automobilių stovėjimo aikštelę prie kapinių – ją iškloti nauja danga, įrengiant šaligatvius, kiek įmanoma pasirūpinant ir aplinkine teritorija.

„Nėra lengva bendruomenių nariams, kurios dirba tik visuomeniniais pagrindais, įgyvendinti tokius didelius projektus: reikalavimai projektams yra didžiuliai ir jų įgyvendinti be konsultantų nesugebėtume. Tačiau kažkas šių projektų turi imtis – jei to nepadarysime patys, niekas mums jų dovanai neatneš. Mūsų bendruomenė yra pateikusi ir dar vieno projekto paraišką antrajame kvietime – jei gausime paramos, prie kultūros filialo įrengsime poilsinę aikštelę, kurioje atsirastų ir vasaros estrada“,- planais pasidalijo V.Kairys.

Puoselėja bendruomeniškumą

Visiškai pasikeis ir skveras prie bažnyčios Gūšlaukės kaime: bus nutiesti pėsčiųjų takai su suolais, įrengtas apšvietimas. Šiam projektui, kuris bus įgyvendintas per dvejus metus, skirta beveik 100 tūkst. Lt.

„Per mūsų kaimą eina ir dviračių takas, todėl norime, kad skveras būtų mielas ne tik grūšlaukiškiams, bet ir atvykstantiems turistams”,- kalbėjo N.Jonutienė.

Ji, kaip ir kiti bendruomenių pirmininkai, tvirtino: Europos Sąjungos parama yra šiuo metu ypač vertinga ir reikalinga paskata kaimo gerovei kurti, nors juos panaudojant tenka daug dirbti. „Nepatinka žodis „pasiaukoti“ dėl bendruomenės labo – jokia aš „auka“. Tiesiog noriu parodyti, kaip ne tik aš, bet ir kiti mūsų bendruomenės nariai savo mažais darbais galime prisidėti prie visos gyvenvietės gerovės,- kalbėjo N.Jonutienė. – Bendruomenė yra visi žmonės, kurie gyvena Grūšlaukėje, o ne tik tas aktyvas, kuris savo įnašais išlaiko pačią organizaciją. Šiuos dalykus žmonės dažnai painioja. Juk jei renkame aukas nukentėjusiems nuo gaisro ar apdovanojame gražiausias sodybas, nežiūrime, ar tas konkretus žmogus yra bendruomenės taryboje, ar ne. Taip pat yra ir su kitais darbais: ar šventę organizuotume, ar skverą rekonstruotume.“

Bendruomeniškumo tradicijas stengiasi puoselėti Senosios Įpilties kaimo bendruomenės pirmininkė Birutė Stalmokienė. Įgyvendinant 100 tūkst. Lt vertės projektą „Lenkiamės mūsų krašto istorijai“, ji į talką pakvies ir kaimo gyventojus.

„Šiemet reikėtų atlikti visus žemės tvarkymo darbus ir tikiuosi, kad juos padaryti pagelbės ir Senosios Įpilties gyventojai. Kartu kursime gražią poilsio oazę, kartu ją ir saugosime, tausosime,- kalbėjo B.Stalmokienė. - Kol kas planus deriname su paveldosaugininkais, laukia konkursas rangovams. Šiemet atlikus „juoduosius“ žemės tvarkymo darbus, kitąmet įrengsime pavėsines, žaidimų aikšteles, rodykles“. Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorės Jolitos Vaickienės teigimu, prie projektų, kuriuos pateikusios septynios bendruomenės jau pasirašė sutartis, rajono Savivaldybė turės prisidėti ir natūra, ir piniginėmis lėšomis, kurių suma – 150 tūkst. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas