Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Oginskis pėdsakus paliko ir Salantuose

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Kultūra
  • 2011-10-14

Salantuose paminėtos Lietuvos kunigaikščio, paskutinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininko, diplomato, sukilėlių vado Mykolo Kleopo Oginskio 250-osios gimimo metinės. Šiai progai skirtame koncerte aktorė Virginija Kochanskytė, pianistė Vaiva Purlytė ir dainininkė Giedrė Zeicaitė atskleidė romantiškąją ir svajingąją šio politinio veikėjo pusę.

Dainininkė Giedrė Zeicaitė (kairėje) ir aktorė Virginija Kochanskytė salantiškius supažindino su Mykolo Kleopo Oginskio kūryba bei gyvenimu.

Daugelis M.K.Oginskį žino kaip garsiojo polonezo „Atsisveikinimas su tėvyne“ autorių. Tačiau nedaugelis yra girdėję jo eiles ir liūdesiu alsuojančius romansus. Su šiuo XVIII amžiaus kūrėju tolimais saitais susijęs ir Salantų miestas.

„Oginskis buvo romantiška ir ryški asmenybė. Asmuo, turėjęs labai tvirtas vertybes, buvęs labai galingas žmogus valstybėje. Tačiau norėjosi atskleisti ir kitokį Oginskį, dovanojusį mums tiek daug žavingų muzikos kūrinių. Susitikimas su juo yra tarsi istorijos, kurios mes nežinojome, atskleidimas. Oginskis yra tas lietuvių herojus, kurio mes visada ilgėjomės“, - prieš pasirodymą kalbėjo aktorė V.Kochanskytė.

Šios iškilios asmenybės pėdsakai, nors ir neryškūs, įspausti ir Salantuose. M.K.Oginskio Žemaitijoje skleista kultūra išliko gyva net jam 1815 metais išvykus gyventi į Italiją. Oginskių giminės įtaka dar buvo jaučiama beveik visą šimtmetį.

„Oginskių giminė, o kartu ir kompozitorius Mykolas Kleopas Oginskis, su Salantais susijusi per Eduardą Josefą Mašeką“, - sakė Salantų kultūros centro vedėja Stasė Preibienė.

E.J.Mašekas buvo kunigaikščio Bogdano Oginskio Rietavo dvaro orkestro mokyklos vedėjas, pedagogas, simfoninio bei pučiamųjų instrumentų orkestro dirigentas. Tikėtina, kad iškiliausių Lietuvos didikų Oginskių dvare įgytą patirtį Čekijoje 1865 metais gimęs Mašekas panaudojo Salantuose.

Į miestą Mašekas atvyko 1905 metais – 22 metus jis buvo Salantų palivarko valdytojas. Prieš atvykdamas į Lietuvą bei Salantus, dirigentas buvo Austrijos-Vengrijos armijos pulkų orkestro muzikantas.

Paskutinius metus Mašekas praleido Marijos Oginskienės dvare Salantuose. Čia jis dirbo ūkvedžiu. M.Oginskienė jam buvo padovanojusi šalia parko stovėjusį dvaro administracijos pastatą.

Oginskių dvasios į Salantus atnešęs ir greičiausiai garsiojo M.K.Oginskio kūrinius čia skambinęs muzikas mirė 1927 metais ir buvo palaidotas Salantų kapinėse.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas