Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo nykštukinės knygos – iki miniatiūrinės galerijos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2011-09-27

Eksperimentuoti savo kūryboje pamėgęs palangiškis dailininkas ir poetas Vytautas Kusas jau pasiekė keturis Lietuvos rekordus: jis sukūrė ilgiausią Lietuvoje miniatiūrą iš 1000 paveikslų, delne sutelpančius baldus ir nė 1 cm nesiekiančią knygą. Neseniai jis atidarė ir mažiausią šalyje paveikslų galeriją.

Šių baldų palangiškis Vytautas Kusas kol kas neketina registruoti kaip Lietuvos rekordą, - jis tikina pabandysiąs sukurti dar mažesnį komplektą. Dabartinio stalo aukštis – 1,1 cm, o kėdžių – 0,55 cm.

Galerijoje - 100 čiurlioniškų vaizdų

Mažiausioje - 1m ilgio, 30 cm aukščio ir 20 pločio - Lietuvos galerijoje su vitražiniais langais ir durimis kabo 100 miniatiūrinių paveikslų, nutapytų čiurlioniškų temų motyvais. Galerijoje eilėmis viena greta kitos išsitenka 3,5x3,5 cm dydžio tapytos ir akvarele lietos miniatiūros.

Menininkas juokavo: „Sykį prasitariau, kad esu milijonierius, nes turiu 160 kvadratų galeriją. Bet neskubėjau patikslinti, kad ją matuoti reikia ne kvadratiniais metrais, bet centimetrais“.

Stakles įrėminti miniatiūroms, jis teigė, pasigaminęs pats: rėmelių gamintojai iš jo išsišaipę, jog nenorį nusikapoti savo pirštų – tad rėmus susipjaustė ir susiklijavo pats.

Šį naująjį savo kūrinį, pavadintą „Prisilietimas“, autorius paskyrė iškilaus lietuvių menininko M.K.Čiurlionio 100-osioms mirties metinėms, šiuos metus UNESCO paskelbus jo metais.

„Turime savo genijų, prie ko mums, kūrėjams, daugiau liestis ir ką pažinti – Pikaso, Van Gogą?

Galvojau, kaip įdomiau pateikti savąjį projektą, kad jis atkreiptų visuomenės dėmesį į Čiurlionį - vieną iškiliausių asmenybių Lietuvos istorijoje“, - kalbėjo pirmiausia Palangos kavinėje–galerijoje „Liepa“ pristatęs savo kūrinį, vėliau perkėlęs jį į „Pušyno“ poilsio ir reabilitacijos centrą.

Menininkas sakė, jog lengvai kilnojamą miniatiūrinę galeriją jis ketinąs parodyti ir kitų miestų žmonėms.

V.Kusui labai skauda širdį dėl mūsų šalies valdininkų abejingumo, kurį jis prilygina nusikaltimui: “Švaisto pinigus, o netausoja genijaus mums palikto milijoninio turto, kuris pinigais neįvertinamas. Vasarą buvau Druskininkuose – Čiurlionio galerija griūva“.

Tapyba ant rutulių

Mažojoje savo galerijoje palangiškis pristato ir dar vieną neįprastą eksperimentą – du apvalius rutulio formos paveikslus, kurie neturi nei pradžios, nei pabaigos. O vienas iš jų net sukasi aplink ašį. Ant jų išlieti taip pat čiurlioniški motyvai ir spalvos su kūrybos genijaus pamėgta varpine.

V.Kusas prisipažino, kad sumanęs paveikslo idėją turėjo sumąstyti ir kaip tai atlikti techniškai. „Piešdamas ant rutulio, rankas gi turėjau kažkur pasidėti. Stale prasipjoviau skylę, pabandžiau – ir pavyko“, - neįprastų darbų autorius prisipažino, jog pirmiausiai jis subrandina idėją. Po to ją pristato draugams, išklauso jų patarimų, ir tada imasi darbo. Jeigu pasiseka – parodo kitiems, jeigu ne – nenorįs viešai apsijuokti.

Nors V. Kusas išsitenka ir tradicinės tapybos rėmuose – jo asmeninėje galerijoje verda darbas, nuolat atnaujinami tapybos darbų ciklai, o greta tapybos vietą kaip lygiavertė partnerė užima ir žodinė kūryba – palangiškis jau yra išleidęs 8 poezijos rinkinius, į dienos šviesą veržiasi ir devintasis. Tačiau autorius prisipažino, jog idėjų jo galvoje – nors vežimu vežk.

Nesučiupinėjama knyga

Todėl paskutinysis jo eilėraščių rinkinys „Pojūtis“ ir gimęs kitoks: jį sunku sučiupinėti pirštais ir jokių šansų perskaityti plika akimi. Šios knygos dydis nesiekia nė po 1 cm į aukštį ir plotį - ji yra vos 8x9 mm.

Mažiausioje Lietuvoje knygoje – 56 puslapiai. Kiekviename iš jų – po eilėraštį, kurio sandara yra labai griežta: yra 6 eilutės, o jose – po 26 ženklus, įskaitant ir skyrybos.

„Kitaip nebūtų sutilpę, - tikino autorius. - Todėl poetinę užduotį sau iškėliau labai griežtą – mintis išreikšti apibrėžtu žodžių skaičiumi. Po to prasidėjo eksperimentas dėl knygos išleidimo. Miniatiūrinė knyga buvo iššūkis ir spaustuvei, kuri teigiamą atsakymą davė tik po 2 dienų. Ant atskirų lapų atspausdino po kelis tekstus, juos teko susipjaustyti pačiam. Tam vėlgi reikėjo staklių: jas man per naktį pagamino vilnietis bičiulis Gintaras Rimša. Supjaustytus lapus reikėjo suklijuoti, suveržti ir įrišti“, - V.Kusas tikino tuo pat metu tapęs ir leidėju bei knygrišiu. Ir pajuokavo, kad Premjeras V.Kubilius liepęs visiems susiveržti diržus, o jis sugalvojęs suveržti knygą.

Jis išleido 50 šios miniatiūrinės knygos egzempliorių: prie kiekvieno iš jų pridėta ir po įskaitomo dydžio knygos egzempliorių.

Ši V.Kuso knyga „Pojūtis“ aplenkė Viliaus Užtupo prieš metus išleistą ir į Lietuvos rekordų knygą patekusią 9,6x9,2 mm dydžio knygą „Lietuvai 1000 metų“. Todėl ji taip pat yra pristatyta kaip naujas Lietuvos rekordas ir pretenduoja aplenkti ankstesniąją.

Kurs dar mažesnius baldus

Užtat miniatiūrinio virtuvinio baldų komplekto – stalo ir 2 taburečių, - sukurto pagal visus baldų gamybos principus, jis neskuba registruoti kaip rekordo. Dabartinių baldų aukštis: stalo – 11 mm, taburečių – 5,5 mm. Menininkas ketina dar tobulinti savo įgūdžius ir sukurti gerokai mažesnį komplekto variantą.

Tačiau ir tuo Vytauto Kuso, vadinamojo žmogaus–orkestro, veikla neapsiriboja. Jis yra ir vienintelio Lietuvoje šunų muziejaus įkūrėjas bei jo šeimininkas. Jo muziejaus ekspozicijoje – 1,5 tūkst. eksponatų, ir dar antra tiek – fonduose. Įvairių dydžių ir formų šunų figūrėlės pagamintos iš 25 rūšių medžiagų ir atvežtos iš 11 pasaulio šalių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas