Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

e.coli – mūsų gyvenimo švaros rodiklis

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2011-06-03

Paskelbus apie įvairiose šalyse didžiulį susirgusiųjų skaičių ir mirties atvejus, užsikrėtus e.coli EHEC bakterija, mūsų rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai šiomis dienomis atliko tyrimus, kurių rezultatai atsakys, ar mūsų regione parduodamos daržovės nėra pavojingos sveikatai.

Tikrina atidžiau

Kretingos rajono VMVT vyriausioji gydytoja-higienistė maisto produktų inspektorė Marija Žiubrienė teigė, jog ši tarnyba nuolat tikrina mūsų rajone veikiančios bendrovės „Augma“ importuojamą produkciją. Tačiau tai, kas įvežama iš Europos Sąjungos – bendros mūsų visų erdvės – šalių, būdavo tikrinama pasirinktinai.

Lapines daržoves reikia nuplauti itin kruopščiai, jų nenulupsi ir karštu vandeniu nenuplausi.

„Kadangi pasitikima kitų valstybių tyrimų rezultatais, mūsų šalies tarnyba turi teisę iš Europos įvežtas daržoves tikrinti pasirinktinai. Gi šiuo metu turėjome peržiūrėti visas daržovių siuntas. Didelį dėmesį skyrėme daržovėms, įvežtoms iš Ispanijos – patikrinimoe aisbergo salotas ir pomidorus, kurie įvežti iš Almerijos regiono – iš ten, kur neva ir surastas užkratas“, - kalbėjo M.Žiubrienė.

Jos nuomone, tai, kad ispanai aktyviai ginasi ir kaltinimus vadina skubotais, pagrindo turi: mirčių ir susirgimų daugiausia užfiksuota Vokietijoje, gi pačioje Ispanijoje e.coli EHEC bakterijos neužfiksuotos ir jokio susirgimų protrūkio nesukėlė.

„O dėl mūsų šalies, tai tarnybos specialistų nuomone, iš biologinių Ispanijos ūkių daržovės į Lietuvą nelabai ir vežamos, nes jos mūsų žmonėms būtų per brangios. Be to, mūsų šalyje e.coli EHEC bakterija nėra fiksuota nė sykio“, - komentvo M.Žiubrienė.

Ši bakterija, kuri sukelia rimtas inkstų, nervų sistemos komplikacijas, galinčias baigtis mirtimi, užfiksuota Vokietijoje ir Pietų Azijoje. Manoma, jog e.coli bakterijų atmaina EHEC (entohemoraginės žarnyno lazdelės) – tai atsparumą įgijusios ir agresyvesnėmis tapusios bakterijos dėl žemės ūkyje intensyviai naudojamų cheminių medžiagų – trąšų, antibiotikų.

„Mūsų šalis gyvena vargingiau, tad žemės ūkyje – augalininkystėje, gyvulininkystėje - mažiau ir naudojama cheminių medžiagų, dėl kurių bakterija gali įgyti atsparumą“, - pasvarstė produktų inspektorė.

Bakterijos knibžda visur

Iš esmės e.coli bakterijų knibžda visur: jos įprastai egzistuoja šiltakraujų gyvūnų ir žmonių žarnyne. Susidarius geroms sąlygoms, šios bakterijos gali pasidauginti, o pasidauginusios – sukelti žarnyno - virškinamojo trakto negalavimus, uždegimus.

„O esant labai geroms sąlygoms – tinkamai temperatūrai, nusilpus žmogaus imunitetui, bakterijoms netrūkstant maisto – e.coli gali įgyti agresyvių savybių ir sukelti uždegimines reakcijas. Labiausiai tai kenksminga senyvo amžiaus žmonėms ir vaikams, - teigė M.Žiubrienė. – Kiek žmonių kasmet suserga dėl e.coli bakterijos, nežinome: šie susirgimai nefiksuojami, nes įprastai lengvai praeina – suaktyvėjus e.coli bakterijai žmogus paviduriuoja, dėl ko į medikus net nesikreipia“.

Gintis nuo e.coli bakterijos – gana paprasta: reikia labai švariai plauti daržoves ir laikytis asmeninės higienos.

Ypač rūpestingai, anot M.Žiubrienės, reikia plauti lapines salotas, nes jų, skirtingai negu agurko, nenulupsi. Specialistų nuomone, geriausia daržoves plauti vandeniu, kuriame ištirpinta šiek tiek druskos ar sodos. Plaunant agurkus, pomidorus, kitokias daržoves – galima pasitelkti ir šepetuką. Be viso to, reikia dažnai ir su muilu plauti rankas: parėjus iš parduotuvės, pasinaudojus tualetu, paruošus žalią mėsą ir pan.

„Bakterija, apie kurią kalbame, yra mūsų gyvenimo švaros rodiklis: juo švariau ir tvarkingiau gyvensime, tuo e.coli bakterija kels mažesnį pavojų“, - remdamasi savo patirtimi kalbėjo M.Žiubrienė.

Saugos priemonės – ir daržeM

Specialistai pataria ne savo daržuose, soduose išaugintas daržoves ne tik švariai nuplauti, bet ir esant galimybei – jas nulupti, nušveisti. Tačiau tai nereiškia, jog savame darže užauginta daržovė yra visiškai nepavojinga.

Mūsų kraštuose dar tebėra gaju daržoves laistyti srutomis – šviežiomis ar paraugintomis. Tai – tiesiausias kelias e.coli bakterijoms veistis ant daržovių, kurias po to suvalgysime.

Todėl ir patiems užsiauginus daržovių, jas reikėtų kruopščiai nuplauti, laikytis visų maisto ruošimo švaros taisyklių.

„Mūsų tėvai ir protėviai visada naudojo būdą tręšti augalus paraugintu mėšlu ir sau nepakenkė. Tačiau tai daryti reikia tinkamu laiku, tvarkingai, nepilant srutų tiesiai ant augalo“, - teigė Kretingos rajono VMVT viršininkas Normantas Žeimys, kurio nuomone, faktai dėl e.coli EHEC bakterijos sukeltų susirgimų turės būti peržiūrėti ir tik tiksliai išsiaiškinus bus galima atsakyti, kuri šalis iš tiesų yra susirgimų kaltininkė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas