Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Padvarių globos namai kratosi sovietinės kupros

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2011-03-29

Padvarių globos namai jau baigia atsikratyti sovietinių laikų palikimo: lyg kupra įstaigą slėgusį vandens ūkį šią savaitę bus bandoma perduoti tikrajam jo šeimininkui - Kretingos rajono savivaldybei.

Padvarių globos namai, kuriems vadovauja Rima Narmontienė, atnaujintus vandens ūkio įrenginius rengiasi perduoti Kretingos rajono savivaldybei.

Vanduo pabrangs trigubai

Kažkada atokioje Kretingos rajono vietoje įkurdinti senelių namai ne tik glaudė senus beglobius asmenis, bet ir valdė platų ūkį – turėjo dirbamos žemės plotus, fermas, vandens gręžinį.

„Pagal įstatymą įstaiga turi teikti tik socialines paslaugas. Tačiau ligi šiol be šių paslaugų dar tiekėme vandenį ne tik sau, bet ir kaimo žmonėms, tvarkėme nuotėkas, nes turime savo gręžinį ir valymo įrenginius. Tai yra valstybės turtas, kurį valdėme patikėjimo teise“, - kalbėjo Padvarių globos namų direktorė Rima Narmontienė.

Ir nors įstatymiškai tiekti vandenį yra Savivaldybės funkcija, bet 1990-aisiais pastatytų ir susidėvėjusių valymo įrenginių Savivaldybė perimti nenorėjo. Teko investuoti lėšų ir įrenginius remontuoti.

„Pagaliau atsikratysime šios paslaugos, nes patys nebeturime nei technikos, nei darbuotojų prižiūrėti įrenginius. Mums tai buvo papildomas rūpestis, o ir prasilenkėme su įstatymu: iš tikrųjų pagal Geriamojo vandens įstatymą nebegalime tiekti vandens nei kaimui, nei sau. Dabar ir patys turėsime pirkti vandenį iš bendrovės „Kretingos vandenys“, - teigė R.Narmontienė.

Ligi šiol 1 kub. m iš Padvarių gręžinio tiekiamo šalto vandens kainavo vos 0,65 Lt, o šalto vandens su nuotekomis – 3,38 Lt. Ši naujovė palies ir dalį Padvarių kaimo gyventojų – 32 šeimas, gyvenančias trijuose daugiabučiuose, ir 7 pavienes šeimas, - jie dėl vandens tiekimo buvo sudarę sutartis su globos namais. Perkant vandenį iš bendrovės „Kretingos vandenys“, jo kaina šoktels net 3 kartus.

„Tačiau naujoji vandens kaina, mūsų skaičiavimu, neviršys dabartinių įrenginių priežiūros sąnaudų. Juolab, kad ir vandens poreikis sumažėjo, nes panaikinome savo skalbyklą. Dabar skalbinius vežiojame į Klaipėdos miesto skalbyklą, ir tai mums kainuoja pigiau, negu skalbti patiems“, - tvirtino direktorė.

Atlaisvins tarnybinius butus

Pertvarka globos namuose palies ir 9 ligi šiol tarnybiniuose butuose gyvenančias šeimas: iki liepos 1 dienos iš trečiojo korpuso bus iškeldintos 5, o iš atskiro priestato – 4 šeimos.

„Tarnybiniai butai pasinaikins, - juose gyvenantys žmonės apie tai žinojo iš anksto, nes bandymų atlaisvinti patalpas buvo ir anksčiau. Jose bus įrengtos neįgaliųjų Dienos užimtumo centras“, - direktorė pabrėžė būtinybę priimti ne itin populiarius sprendimus.

Pokyčiai susiję su tuo, jog nuo pernai pasikeitė įstaigos steigėjai - ji tapo pavaldi nebe Klaipėdos apskrities administracijai, bet Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, pakito ir globos namų gyventojų kontingentas.

„Sovietmečiu Padvarių pensionate buvo apgyvendinami invalidai ir senyvo amžiaus žmonės nuo 60 metų be jokių apribojimų. Dažnai vaikai taip išspręsdavo ir nepageidaujamų karšinti tėvų būsto bei priežiūros problemą. Prieš 10 metų paslaugos čia pradėjo keistis, globos namai tapo specializuotais – orientuotais į tuos žmones, kurie nebegali išgyventi be kito žmogaus priežiūros bei pagalbos. Dabar pas mus apgyvendinami tik žmonės su sunkia negalia arba senyvo amžiaus žmonės, kuriems nustatyti dideli specialieji poreikiai. Tokių žmonių daugėja, todėl jiems yra reikalinga įrengti specialias užimtumo patalpas, sutvarkyti teritoriją“, - apie esminius pokyčius Padvarių globos namuose pasakojo R.Narmontienė.

Teritoriją ir patalpas pritaikys neįgaliesiems

Globos namų teritorija turi būti sutvarkyta taip, kad būtų saugi, pritaikyta judėti ir gerai jaustis. „Esame numatę projektą, kad mūsų teritorijoje būtų įrengta poilsio ir rekreacijos zona su pavėsinėmis, suoliukais. Šaligatvis turi būti taip pritaikytas, kad neįgalieji su vežimėliais ar vaikštynėmis galėtų saugiai judėti. Teritorija, nepažeidžiant neįgaliųjų teisių, kad jie nesijaustų izoliuoti, dėl gyventojų saugumo ir saugant įstaigos turtą, turės būti aptverta“, - tvirtino pašnekovė.

Pagrindiniai patalpų remonto darbai Padvarių globos namuose buvo pradėti 2007 m. - valstybės lėšomis renovuotas II korpusas. 2009 m. iš ES lėšų pradėta įgyvendinti kitų dviejų – pirmojo ir trečiojo - korpusų renovacijos darbai: apšiltinti sienos ir stogas.

„Dar esame parengę du projektus: modernizuoti I ir III korpusų inžinerines sistemas tikimės iš pernai spalį gautų ES lėšų. Tam skirta 5 mln. Lt. O kitą projektą įgyvendinsime iš savo sutaupytų lėšų – norime koridoriumi sujungti I ir III korpusų antruosius aukštus, įrengti liftą. Dabar gi antrojo aukšto gyventojai neturi galimybės laisvai judėti, neįgalius žmones vežimėliuose darbuotojams tenka nešioti patiems“, - globos namų ūkio perspektyvą apibūdino direktorė.

Ji pastebėjo, kad iš ES projektų lėšos yra skiriamos tik pakeisti vandentiekio, elektros, šildymo, vėdinimo sistemas, o per darbus išgriautų ar apgadintų patalpų remontui – ne. „Mums bus labai didelis iššūkis - iš kur reikės gauti pinigų sutvarkyti gyventojų kambarius", - prisipažino vadovė.

FAKTAI

Bendras Padvarių globos namų plotas – 3 tūkst. 970 kv.m, iš jų – 1 tūkst. 756 kv.m – miegamosios patalpos.

Vienam gyventojui tenka 28,5 kv.m ploto, įskaitant koridorius, užimtumo kambarius, koplyčią, sales, o gyvenamojo ploto – 7,6 kv.m.

Yra 112 kambarių: 10 – vienviečių, 86 – dviviečiai, 16 – triviečių. Juose šiuo metu gyvena 224 asmenys iš Kretingos, Klaipėdos, Plungės, Telšių, Šilutės, Palangos, Jurbarko, Kauno miestų bei rajonų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas