Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Keisti gyvenimo būdą skatina geri pavyzdžiai

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2011-03-25

„Ne be reikalo mūsų įstaiga pavadinta pataisos inspekcija – ieškome įvairių būdų, kaip „pataisyti“ jauną žmogų, kad jis daugiau gyvenime nebedarytų klaidų“,- apie tai, kad įskaitoje esantys jaunuoliai ne tik kontroliuojami, ar laikosi teismo įpareigojimų, bet ir skatinami keisti gyvenimo būdą, kalbėjo Živilė Budginienė, Kretingos rajono pataisos inspekcijos vadovė ir vyresnioji inspektorė.

Kretingos rajono pataisos inspekcijos vadovė ir vyresnioji inspektorė Živilė Budginienė mano, kad įskaitoje esančius jaunuolius ne tik svarbu kontroliuoti, kaip jie vykdo teismo įpareigojimus, bet ir paskatinti keisti gyvenimo būdą.

Į Kalėjimo departamento Klaipėdos regiono pataisos inspekcijos Kretingos rajono pataisos inspekcijos įskaitą patenka tie jauni žmonės, kuriems teismas už padarytus nusikaltimus skyrė laisvės apribojimo bausmę arba atidėjo laisvės atėmimo bausmės vykdymą, paskirdami elgesio apribojimus. Taip teismas, neskubėdamas nusikaltusio jaunuolio iš karto siųsti už grotų, jam suteikia galimybę pradėti gyvenimą iš naujo – šįkart be svaigalų ir blogos reputacijos kompanijų.

„Daugelis galvoja, kad uždarius teismo salės duris, visi vargai baigiasi ir jie jau gali laisvai jaustis, - kalbėjo Ž. Budginienė. – O iš tiesų mes visą laiką tikriname, kaip jaunuoliai vykdo teismo įpareigojimą nuo tam tikros valandos būti namuose, domimės, kaip sekasi mokyklose, nuolat bendraujame su jų tėvais ir mokytojais. Taigi įskaitoje esantiems jaunuoliams visur sekame iš paskos, o jiems visą laiką būti po didinamuoju stiklu nesinori, todėl jie turi pavyzdingai elgtis.“

Šiuo metu Kretingos rajono pataisos inspekcijos įskaitoje yra 95 asmenys, iš kurių 9 - nepilnamečiai ir 12 jaunuolių, kuriems yra nuo 18 iki 21 metų. Ir su vyresniais jaunuoliais, kurie yra ne daugiau 21 metų amžiaus, Pataisos inspekcijos inspektorės dirba pagal tas pačias metodikas, kaip ir su nepilnamečiais.

„Sėsti“ nenori nė vienas

Ž. Budginienė pasakojo, kad neretai per pirmąjį susitikimą nuteisti jaunuoliai būna nusiteikę priešiškai, ypač jei jie jau ir anksčiau yra turėję kriminalinės patirties. Prisiklausę pasakojimų iš savo draugų, jie būna įsitikinę, kad gali nepaisyti teismo įpareigojimų – esą vis tiek niekas jų „nepasodins“. O jei taip ir atsitiktų, jie inspektores tikina, kad laisvės atėmimo vieta jų nebaugina. „Tačiau jų elgesys kardinaliai pasikeičia gavus pirmąją nuobaudą. Tada paaiškėja, kad iš tikrųjų nė vienas nenori atsidurti nei areštinėje, nei pataisos namuose“,- sakė Ž. Budginienė.

Teismas nusikaltusius jaunuolius įpareigoja ne tik vakarus leisti namuose, bet ir tęsti mokslą ar dirbti. Jei Pataisos inspekcija užfiksuoja atvejus, kad nuteistasis šių įpareigojimų nesilaiko, teismas sprendžia, ar jam bausmę pakeisti griežtesne.

Pataisos inspekcijos inspektorės patyrė, kad jaunuolius pakeisti savo elgesį labiausiai paskatina ne grūmojimai ir moralizavimai, o susitikimai su kalinio duonos ragavusiu, o dabar naują gyvenimą sukūrusiu žmogumi. Tokio žmogaus pasakojimas, kaip nelengva atsitiesti grįžus iš įkalinimo įstaigos, įskaitoje esantiems jaunuoliams yra įtaigus ir pamokantis.

Tirpdo priešiškumo ledus

Kretingos rajono pataisos inspekcijos pareigūnės ne tik kontroliuoja, kaip įskaitoje esantys jauni žmonės vykdo teismo nuosprendžius, bet ir, siekdamos sudominti juos užsiimti visuomenei naudinga veikla, organizuoja įvairius renginius, skatina atskleisti savo kūrybinius gebėjimus. Dažnai įskaitoje atsidūrę jaunuoliai būna agresyvokai nusiteikę ir nepasitiki teisėsaugos institucijomis, todėl juos paskatinti pavyzdingai elgtis ir užsiimti naudinga veikla Pataisos inspekcijos darbuotojams yra nelengva užduotis.

„Dirbame su nemotyvuotu jaunimu, juos labai sunku kuo nors sudominti, o į renginį jie dažnai ateina tik „dėl pliusiuko“,- sakė Ž. Budginienė. – Aplankėme žymiausias Kretingos vietas, suorganizavome ekskursiją į bažnyčią: pabuvojome bokšte ir jos požemyje. Tačiau pastebėjome, kad labiausiai jaunuolius domina sportas – jie noriai dalyvavo krepšinio varžybose, kurias surengėme kartu su Kretingos sporto mokykla.“

Ž. Budginienė pasidžiaugė užsimezgusiu bendradarbiavimu su Kretingos sporto mokykla ir tikisi, kad ateityje pavyks suorganizuoti ir daugiau įvairių sporto šakų rungtynių.

Nusikalsta vaikai ir iš gerų šeimų

Ieškodama priežasčių, kodėl jaunas žmogus pasuko nusikalstamu keliu, Ž. Budginienė iš įskaitoje esančių jaunuolių dažnai išgirsta, kad dėl visko kalta bloga draugų kompanija. „Tačiau kyla klausimas, kodėl vaiką tokie draugai traukia. Galbūt jis savęs nerealizavo kitur: mokslai nesiseka, o namuose galbūt irgi yra problemų – nesutarimai su tėvais, stinga jų dėmesio, tėvų skyrybos, sunki materialinė padėtis ir panašiai. Ieškodamas veiklos, kur galėtų būti pranašesnis, vaikas atsiduria visuomenės užribyje ir bent ten pasijaučia esąs svarbus. Šios probolemos neatsiranda per vieną dieną,- įstikinusi Ž.Budginienė. – Kai kalbamės su jaunuoliais apie padarytus nusikaltimus, paaiškėja, kad kai kurie jų tapo aplinkybių aukomis: draugai vogė, o jie tiesiog buvo kartu. Tačiau žymė „teistas“ ir jiems lieka visam gyvenimui.“

Pasak Ž. Budginienės, tik vienetai įskaitoje esančių jaunuolių yra iš asocialių šeimų, o dauguma gyvena iš pažiūros normaliose šeimose ir namuose turi geras sąlygas. „Tačiau tai – tik fasadinė pusė. O kokie iš tikrųjų santykiai šeimoje – nežinosi,- sakė pašnekovė. – Tie tėvai, kurie yra susirūpinę savo vaiku ir stengiasi kontroliuoti, kad jis vykdytų teismo įpareigojimus ir daugiau nenusikalstų, mums labai pagelbsti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas