Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kalniškių žmonės vieningai stoja už savo mokyklą

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2011-03-18

Kalniškių kaimo bendruomenė su didžiuliu nerimu sutiko žinią, jog nuo rugsėjo 1-osios Kalniškių pagrindinio ugdymo skyriuje nebeliks V-VIII klasių. Šio kaimo bendruomenės susirinkime dalyvavusieji kalniškiečiai, kurių daugumą sudarė mokinių tėvai, vieningai išsakė nuomonę, jog mokykla kaime turi išlikti ir kad sprendimas palikti tik pradinio ugdymo skyrių jų netenkina.

Rankų miškas – už tai, kad Kalniškiuose išliktų pagrindinio ugdymo skyrius.

Bendruomenės susirinkime dalyvavę rajono vicemerė Jolita Vaickienė, rajono tarybos narys Švietimo komiteto pirmininkas Darius Petreikis, rajono Švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė neįtikino kalniškiečių, jog jų vaikams mokytis didelėje mokykloje vis dėlto bus geriau, kad vaikai gautų daug kokybiškesnes mokymo paslaugas, kad maža kaimo mokykla negali garantuoti efektyvių mokymo metodų bei šiuolaikiškos mokymosi aplinkos. Šiuos argumentus kalniškiečiai atrėmė tuo, jog jų vaikams gimtojo kaimo mokykloje yra ir saugiau, ir jaukiau, o mokytojai – patikimi ir kompetentingi.

Mokyklos likimo šeimininkė - rajono taryba

Rajono Švietimo skyriaus vedėja D.Martišauskienė teigė, jog ne tik Kalniškiuose, bet ir visame Kretingos rajone katastrofiškai mažėja mokinių skaičius, ir kasmet mokyklose rugsėjo 1-ąją sumažėja iki 300 mokinių.

Kalniškių pagrindinio ugdymo skyriuje šiais mokslo metais mokosi 30 mokinių: 15 – pradinėse, tai yra I-IV klasėse, antra tiek – V-VIII klasėse.

Suskaičiuota, jog naujaisiais mokslo metais V kl. mokytųsi 2 mokiniai, VI kl. – 4, VII ir VIII kl. – po 2 mokinius. Iš viso – 10 mokinių, kurie būtų ugdomi jungtinėse klasėse.

„Pagal Vyriausybės nurodymus, kaimo mokyklų jungtinėse klasėse turi mokytis ne mažiau kaip 10 mokinių. Gali būti ir 8, jeigu iš rajono biudžeto skiriamos papildomos lėšos 2 mokiniams išlaikyti, - akcentavo D.Martišauskienė. – Nelikus Kalniškiuose V-VIII klasių, Kartenos vidurinei mokyklai greičiausiai būtų skirtas „geltonasis“ autobusas, kuriuo Kalniškių vaikai sėkmingai pasiektų Kartenos mokyklą“.

Švietimo skyriaus vedėjos nuomone, tėvai turėtų atkreipti dėmesį į tai, jog Kalniškių pagrindinio ugdymo skyriuje vyresnėse klasėse 9 disciplinų – lietuvių kalbos, informacinių technologijų, fizikos, anglų kalbos ir kt. – moko ne specialistai, be to, vaikai, mokydamiesi mažoje kaimo mokykloje, šiuo itin konkurencingu laikotarpiu netenka dalies socializacijos, mažoje mokykloje neįmanoma pritaikyti aktyvių mokymo metodų.

„Vaikui augant mažoje bendruomenėje kova už būvį – lengvesnė, tačiau ką vaikas darys ateityje, ar nepapriekaištaus tėvams, kodėl šie neleido jam mokytis didelėje mokykloje“, - svarstė D.Martišauskienė.

Nelikus mokyklos, kalniškiečiai prognozuoja liūdną kaimo ateitį.

Iš esmės, Kalniškių mokyklos likimą – formuoti joje nuo rugsėjo 1-osios V-VIII klases ar neformuoti – artimiausiame, kovo pabaigoje įvyksiančiame posėdyje, turės nuspręsti mokyklos steigėja – rajono Savivaldybės taryba. Ar paklus rajono politikai įstatymo raidei, balsuos 25 rajono tarybos nariai. Vienokį ar kitokį sprendimą rajono taryba privalo priimti todėl, kad iki kovo 31 dienos rajono Savivaldybės administracija, Švietimo skyrius turi patvirtinti klasių komplektus, kaip to reikalauja Vyriausybės nutarimai.

Tačiau teigiamą rajono tarybos sprendimą - leisti formuoti V-VIII klases – turi teisę užprotestuoti Vyriausybės atstovas.

Lėšų nesutaupo

Rajono vicemerė J.Vaickienė akcentavo, jog panaikinus V-VIII klases Kalniškių mokykloje, rajono Savivaldybė lėšų nesutaupo: likus pradinio ugdymo skyriui, lieka dirbti tie patys aplinkos darbuotojai, šildomas tas pats pastatas. „Jeigu lėšų nesutaupote, tai ir palikite mums mokyklą. Kaimo žmonės siekia, kad jų vaikai būtų saugūs, ir tėvus, ir vaikus tenkina ugdymo kokybė, - Kalniškių kaimo žmonių nuomonę perteikė bendruomenės pirmininkė Rita Viskontienė. – Sprendimas uždaryti mokyklą tiesiogiai susijęs su kaimo plėtra ir vystymusi: nelikus mokyklos, neliks ir kaimo. Juk ir tuščius būstus čia žmonės įsigyja, žinodami, kad kaime veikia mokykla“.

Dviejų pradinukų mama, dar auginanti ir ikimokyklinio amžiaus vaiką Aida Daukantienė įsitikinusi, jog nelikus pagrindinio ugdymo, po metų-antrų neliks ir pradinių klasių – bus uždaryta visa mokykla.

„Neišgirdome nė vieno pasiūlymo, ką daryti, kad mokykla būtų išsaugota. Visa kalba – tik apie uždarymą. O juk uždarius mokyklą, visiškai neliks jaunų šeimų – esamos išvažiuos, naujos nebeatvyks“, - kaimo tuštėjimo tendenciją įžvelgė moteris.

Kalniškių kaimo senbuvė Ona Drakšienė, užauginusi 5 vaikus, įsitikinusi, jog jeigu vaikas gabus, jis visomis išgalėmis sieks mokslo, nesvarbu, kur įgytos jo pirmosios žinios.

„O jei vaikas – mažiau gabus, telieka jis šalia namų, šalia kaime reikalingų dirbti darbų. Naikinat mokyklą – vadinasi, naikinat ir kaimą“, - teigė kalniškietė.

Žinių suteikia pakankamai

Kalniškių žmonės įsitikinę, jog šio kaimo mokykloje dirba kompetentingi ir savo darbą išmanantys mokytojai.

„Klystate, jei galvojate, jog kaimo mokykla nesuteikia žinių. Atvirkščiai, - mažose klasėse, kada mokytojai gali skirti daugiau dėmesio kiekvienam vaikui individualiai, žinias daug geriau įsisavina ir mažiau gabūs vaikai. Uždarydami mokyklą, stumiame vaikus iš kaimo. Kuris iš jų benorės čia grįžti, nuo namų atitolęs jau nuo I klasės?“ – pasvarstyti kvietė Jadvyga Jedenkienė, kurios anūkai mokosi Kalniškių mokykloje.

Savo nuomonę išsakę Kalniškių žmonės ypač akcentavo vaikų saugumą ir nesutiko su tuo, kad vaikai į mokyklą bus pavėžėjami patogiu jiems laiku: ką pamokoms pasibaigus veiks penktokas, kai pamokose dar sėdi dešimtokas, o namo reikia grįžti kartu.

Kaimo vaikų stojo ginti ir Kalniškių mokyklos mokytoja Aušra Gedgaudienė: „Nedrąsūs kaimo vaikai „pradingsta“ didelėse mokyklose. O čia, vietoje, mes, pedagogai, juos gerai pažįstame, vaikai dalyvauja įvairiuose renginiuose, projektuose, išvykose, mes matome jų galimybes, galime paskatinti, ir mūsų parengti vaikai gana puikiai pasirodo konferencijose, olimpiadose. Netiesa, kad kaimo mokykloje nukenčia ir vaikų socializacija – vaikams rengiamos stovyklos, išvykos, jie dalyvauja visos bendruomenės kontekste“.

Kalniškių bendruomenės nuomonę palaikė ir rajono tarybos narys Vladas Baltuonis: „Jeigu žmones tenkina mokymo kokybė, o lėšų taupymo klausimo mokyklos uždarymas nelemia, tad gal verta įsiklausyti į Kalniškių žmonių nuomonę? Neradau nė vieno Vyriausybės nutarimo, kuriame būtų pasakyta, jog reikia uždaryti kaimo mokyklas – būtent Savivaldybė sprendžia, ką su jomis daryti“.

Kalniškių bendruomenės susirinkimo dalyviai vienbalsiai balsavo už tai, kad Kalniškių pagrindinio ugdymo skyrius būtų išsaugotas. Šią poziciją jie pasiryžę ginti ir rajono tarybos posėdyje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas