Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rezultatai džiugina, perspektyvos – nelabai

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2011-02-01

Kiek daugiau negu metus Kretingos rajono policijos komisariatui vadovaujantis Arūnas Merkelis įsitikinęs – šiemet išlaikyti per 2010 metus visose veiklos srityse pasiektus aukštus rezultatus pareigūnams nebus lengva.

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Merkelis mano, kad pasiekti teigiamus rezultatus pavyko, pareigūnams suvienijus pajėgas tiek prevencinėje, tiek nusikaltimų tyrimų veikloje.

- Prognozuota, kad sunkmečiu padidės nusikalstamumas, tačiau mūsų rajone jis sumažėjo. Baimintasi be reikalo?

- Dalis asmenų, kurie linkę nusikalsti, išvažiavo į užsienį ir pragyvenimo šaltinį rado ten. Kiti vis dar kali už anksčiau padarytus nusikaltimus. Žinome, kad kai kurie jų šiais metais išvys laisvę ir, ko gero, grįš namo, į Kretingos rajoną, todėl tam ruošiamės jau dabar. Kad sumažintų nusikalstamumą, daug ir nuoširdžiai dirbo policijos pareigūnai.

- Pernai pabrėžėte tokias prioritetines kryptis – sumažinti avaringumą, išaiškinti naminės degtinės „taškus“, suaktyvinti dingusių žmonių paiešką ir suformuoti Kriminalinės policijos skyriaus kolektyvą. Kaip pasisekė įgyvendinti šiuos tikslus?

- Praktiškai pavyko pasiekti užsibrėžtų tikslų, nors ir ne šimtu procentų. Siekdami sumažinti avaringumą, dažniau keičiame patruliavimo maršrutus – atsižvelgiame į eismo intensyvumą, žmonių susibūrimo vietas, daugiau dėmesio skiriame atokioms rajono vietovėms ir toms gatvėms, kuriomis žmonės skuba į darbą ar iš jo namo. Pareigūnai daug bendravo su gyventojais, ragindami nešioti atšvaitus. Pastebiu, kad vis daugiau žmonių juos segi.

Kalbėdami apie dingusių žmonių paiešką, su pareigūnais nuolat aptariame, kokiais būdais, metodais reiktų dirbti – ir tai pasiteisino.

- Ypač daug nustatyta naminės degtinės gamintojų, pardavinėtojų – dėl samanės 2010 metais pradėti 27 ikiteisminiai tyrimai, o prieš metus jų būta 12. Už naminės degtinės laikymą surašyti 48 administracinių teisės pažeidimų protokolai. Ar šie skaičiai reiškia, kad padaugėjo užsiimančių naminės degtinės „verslu“ gamintojų, ar pareigūnai aktyviau dirbo?

- Daugiau pradėjo dirbti policijos pareigūnai. Sunku pasakyti, kodėl jie to nedarė anksčiau - gal sau nekėlė tokio tikslo ar neanalizavo situacijos. Sudarius naminės degtinės varyklų žemėlapį, matyti, kad daugiausiai jų esama Salantų ir Imbarės seniūnijoje, vietovėse, kurios ribojasi su Plunge, Skuodu. Jaučiame, kad naminės degtinės gamintojai tapo atsargesni ir traukiasi į kaimyninius rajonus. Turime informacijos, kad sumažėjus vietinių degtindarių, į mūsų rajoną, o taip pat – ir Klaipėdą, naminę degtinę pradėjo vežioti plungiškiai.

- O kam didžiausią dėmesį skirsite šiais metais?

- Prioritetinėmis išlieka tos pačios sritys kaip ir pernai. Didelę reikšmę teikiu ir bendravimui su gyventojais. Per susirinkimus dažnai kartoju pareigūnams, kad jie yra tokie patys žmonės kaip ir visi, o policijos uniformą vilki tik laikinai. Todėl turi stengtis žmonėms patarti, paaiškinti, o ne skubėti bausti. Policininkas turi būti mandagus, paslaugus, o ne rūsčiu veidu ir grūmojantis baudomis. Džiugu, kad vis auga gyventojų pasitikėjimas policija.

- Savo kalboje Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Silvijus Baranauskas nurodė didesnį dėmesį skirti vagystėms įsibraunant į gyvenamąsias patalpas ir plėšimams. Ar iš tikrųjų šios rūšies nusikaltimų pas mus padaugėjo?

- Mums tai nėra aktuali problema. Per 2010 metus vagysčių užregistruota 149, o 62 jų ištirtos. Prieš metus vagysčių buvo daugiau – 257, iš jų 69 buvo atskleistos. Baiminamės, kad vagysčių nepadaugėtų į rajoną grįžus asmenims iš įkalinimo įstaigų. Kalbant apie plėšimus – pas mus tebuvo pavieniai atvejai, todėl negaliu pasakyti, kad, pavyzdžiui, parke vaikščioti vakarais yra nesaugu. Vieną po kitos dvi moteris gatvėje apiplėšęs vyras jau sėdi įkalinimo įstaigoje.

- Kas atsitiko, kad tie patys policijos pareigūnai 2010 metais pradėjo dirbti geriau?

- Ilgą laiką komisariatas neturėjo nuolatinio vadovo, todėl nebuvo koncentruoto darbo. Atskirai kalbėdavausi su kiekvieno padalinio pareigūnais, tardavomės, kokie darbai mūsų laukia. Supratę, kad viso padalinio atsakomybė bus bendra, pareigūnai pradėjo dirbti išvien. Dabar tam tikrais atvejais Prevencinio poskyrio ir Kriminalinės policijos skyriaus pareigūnai dirba kartu ir įvykio vietoje yra vienas šalia kito. Kriminalistas aiškinasi, kaip įvyko nusikaltimas, kokios jo aplinkybės, o apylinkės inspektorius sprendžia, ar buvo galima to išvengti. Apylinkės inspektorius privalo žinoti, kas vyksta jo teritorijoje.

- Kaip pavyko beveik 20 proc. pakelti nusikalstamų veikų išaiškinamumo rodiklį?

- Reikalauju, kad policijos pareigūnai skirtų dėmesį bet kokiam pranešimui ir greitai į juos reaguotų – tuomet galime sekti karštomis pėdomis. Pakeitėme kolektyvo struktūrą ir įvedėme aiškią hierarchiją nuo skyriaus vado iki žemiausios grandies pareigūno. Seniau ne visada buvo aišku, kas kam yra pavaldus. Stengėmės užpildyti etatus, tačiau dėl finansų trūkumo dar yra 10 „tuščių“ pareigybių, daugiausiai – Kriminalinės policijos skyriuje. Sudėtinga rasti kompetentingą darbuotoją. Pagerėjo santykiai su apylinkės prokuratūra, kuri rodo didesnį pasitikėjimą policijos pareigūnais. Prokuratūra, teismas ir policija turi ne kariauti, o bendradarbiauti tarpusavyje, kad išvengtume elementarių klaidų ir bylos nebūtų vilkinamos metų metais.

- Per ataskaitinį susirinkimą policijos pareigūnams sakėte, kad sumažintas finansavimas negali daryti įtakos pareigūnų darbo kokybei. Kaip tai įmanoma?

- Iš žmonių nebus atimtas atlyginimas, jo neplanuojama sumažinti. Todėl žmonės turėtų vykdyti savo pareigas taip kaip ir anksčiau. Tikiuosi, kad pareigūnams pakaks motyvacijos gerai dirbti ir šiemet.

- Gal žinote, kiek šiemet sumažės Kretingos rajono policijos komisariato biudžetas?

- Tiksliai nežinome, nes finansavimas skiriamas Klaipėdos apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, o šis lėšas perskirsto pagal poreikį rajoninėms policijos įstaigoms.Tikimasi, kad lėšų kurui nedaug tesumažės, tačiau nebus skiriama pinigų transporto išlaikymui. Labai tikiuosi, kad dabartinė Kretingos rajono taryba priims sprendimą ir skirs finansavimą policijai. Gruodį pateikėme prašymą visuomenės saugumui užtikrinti finansuoti keletą programų, kurių bendra suma – beveik 40 tūkst. Lt. Kitaip nelabai pavyks išlaikyti tokius gerus rodiklius, kokių pasiekėme šiemet.

- Dėl lėšų trūkumo ko gero atidėti ir planai plėsti videokamerų tinklą? Rotušės aikštėje jos padėjo išgyvendinti naktimis triukšmavusį jaunimą.

- Norėtųsi, kad vaizdo kameros būtų įrengtos prie visų įvažiavimų į Kretingą, ir galėtume užfiksuoti įvažiuojančius bei išvažiuojančius. Tuomet būtų paprasčiau atskleisti nusikaltimus. Deja, kol kas šių planų įgyvendinti nėra galimybės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas