Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nori nuo pečių nusimesti svetimos skolos kuprą

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2011-01-25

Salantiškis Alvydas Sakalauskas įsitikinęs, kad pateko į reketininkų rankas. „Langų nepirkome, bet reikalauja už juos sumokėti“,- piktinosi vyras, siekiantis įrodyti, kad jo žmonai Dainai Sakalauskienei neteisingai priteista 2 tūkst. 800 Lt skola. Šios sumos reikalaujantis telšiškis Valerijus Sapragonas tvirtino, kad D.Sakalauskienė savanoriškai sutiko prisiimti pasiligojusios motinos skolą.

„Pati atėjo į turgų ir pasirašė vekselį – juk aš jos nė nepažinojau“,- mestais kaltinimais, esą jis D.Sakalauskienę vertęs pasirašyti vekselį, stebėjosi V.Sapragonas. Vyras teigė pritrūkęs kantrybės dvejus metus vaikytis salantiškių šeimą, kad atgautų pinigus už atliktą paslaugą – įmontuotus šešis langus D.Sakalauskienės motinos Stasės Mazalienės bute.

Sutartis – žodinė

Pasikeisti langus sumaniusi S. Mazalienė su V.Sapragonu, kuris Salantų turguje prekiauja ūkinėmis prekėmis, suderėjo 4 tūkst. 260 Lt sumą. Kadangi moteris iš karto visų pinigų neturėjo, ji pažadėjo atsiskaitysianti dalimis.

A.Sakalauskas parodė V.Sapragono vizitinę kortelę, kurios antroje pusėje vis buvo pažymimos S.Mazalienės sumokėtos sumos – iš viso 1 tūkst. 460 Lt. A.Sakalausko žiniomis, jo uošvė buvo sumokėjusi ir daugiau pinigų, tačiau kiek tiksliai – pasakyti negalėjo.

„Ji paprašė, kad jai būtų išrašyta sąskaita ar koks nors dokumentas, patvirtinantis, kiek pinigų jau yra sumokėjusi. Kadangi Valerijus Sapragonas tai atsisakė padaryti, uošvė pabijojo duoti daugiau pinigų – kaip vėliau ji įrodytų, kad juos sumokėjo“,- kalbėjo A.Sakalauskas, kuriam kylą įtarimų, ar V.Sapragonas legaliai verčiasi langų montavimu.

Mokėjimo datą vis pratęsdavo

„Kaip aš išrašysiu sąskaitą, jei dar negavau visos sumos,- sakė V.Sapragonas, kuris apie 8 metus dirba pagal verslo liudijimą. – Jei norėčiau nuslėpti gautus pinigus, tai ir į vekselį būčiau įrašęs visą suderėtą sumą, o ne tą, kurią beliko sumokėti“.

V.Sapragonas sakė pasitikėjęs S.Mazaliene, kuri iš pradžių davė avansą, o paskui vis žadėjo sumokėti ir likusius pinigus. „Vėliau ji pasiguodė susirgusi ir pažadėjo, kad pinigus už ją atiduos duktė – esą ši jai yra skolinga už nupirktą televizorių. Nenoriu gilintis į jų šeimos santykius, man svarbu atgauti pinigus“, - kalbėjo V.Sapragonas, kuris užmokesčio už įmontuotus langus nesulaukia dvejus metus.

Jis tvirtino, kad tikėdamas S.Mazalienės gerais ketinimais, vis atidėdavo mokėjimo terminą ir pratęsdavo vekselius. V.Sapragonas teigė, kad iš viso su S.Mazaliene buvo pasirašęs tris vekselius, o dar du vekselius ir vieną skolos lapelį – ir su D.Sakalauskiene.

Nesusitarus geruoju – teismas

„Tikėjau žmonėmis, vis pažadėdavo sumokėti pinigus, o atvažiuoji – namai užrakinti, patys išsislapstę. Nusibodo tos pasakos“,- motyvus, kodėl kreipėsi į teismą, paaiškino V.Sapragonas.

Kretingos rajono apylinkės teismas priėmė įsakymą išieškoti iš skolininkės D.Sakalauskienės 2 tūkst. 800 Lt skolos ir 5 proc. metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme – sausio 6 dienos. Jei per 20 dienų D.Sakalauskienė teismui pareikš prieštaravimus dėl kreditoriaus pateikto reikalavimo, šis teismo įsakymas neįsiteisės. Tuomet, jei ieškovas kreipsis į teismą, byla bus nagrinėjama nebe rašytinio proceso tvarka, o bendrąja – kai posėdyje dalyvauja ir pasisako abiejų šalių atstovai.

A.Sakalauskas tvirtino, kad teismo sprendimas išieškoti 2 tūkst. 800 Lt šokiravo jo žmoną, sveikata pašlijusi ir jos motinai. Todėl dabar jis mina institucijų slenksčius, siekdamas apginti savąją teisybę.

„To žmogaus nesu net matęs, jis negali būti liudininkas, – sakė V.Sapragonas. – Matyt, žmonės nenori atiduoti pinigų, todėl ieško, už ko užsikabinti. Ne kartą juos kviečiau ir dabar kviečiu susitikti ir pasikalbėti prie arbatos. Juk atiduotų pinigus - suplėšytume vekselius.“

Notarės Vilijos Kralikienės komentaras:

- Vekselis yra vertybinis popierius, ir tuo jis skiriasi nuo paprasto skolos lapelio. Vekselis turi atitikti Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatyme nustatytą formą: turi būti parašyti mokėtojo bei asmens, kuriam turi būti sumokėta, vardai ir pavardės, suma, mokėjimo terminas, vieta, kiti būtini rekvizitai. Svarbu atkreipti dėmesį į įstatyme numatytus terminus ir jų nepraleisti. Vienas jų – skolininkas vekselį privalo apmokėti paskutinę mokėjimo termino dieną arba per dvi darbo dienas po jos. Pinigų nesulaukęs vekselio turėtojas gali kreiptis į notarą, kad šis išduotų vykdomąjį įrašą. Su vykdomuoju įrašu kreditorius gali kreiptis į antstolius, kurie pradeda išieškojimo procedūrą.

Notaras netikrina vekselio išdavimo aplinkybių ir parašo tikrumo – jis patikrina, ar vekselis atitinka formą, ar yra būtini rekvizitai. Jei skolininkas nesutinka su vykdomuoju įrašu, jis gali kreiptis į teismą ir ginčyti vekselį. Jei vekselio forma neatitinka reikalavimų arba yra praleisti terminai, notaras vykdomojo įrašo negali išduoti, ir vekselis lieka kaip paprastas skolos lapelis. Jis lieka kaip rašytinis įrodymas teisme.

Pasitaiko atvejų, kai vekselis yra netinkamai užpildytas, pavyzdžiui: įstatymas numato tris galimo mokėjimo būdus – pasirašant vekselį reikia pasirinkti vieną jų, o ne nurodyti visus būdus. Kartais skiriasi vekselyje įrašytos sumos, atsiranda taisymų, pribraukymų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas