Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Aktyvus eksportas į Rusiją grasina palikti be daržovių

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2011-01-25
Mėnuo - kitas, ir prekyvietėse lietuviškų daržovių gali nelikti ir dėl praėjusių metų nederliaus, ir dėl masiško jų eksporto į Rusiją. Ir jeigu šiomis dienomis bulvių dar buvo galima nusipirkti po 1,4 Lt/kg, tai po kelių savaičių jos jau kainuos 2 Lt/kg.

Bulvių ir kitų daržovių trūkumas didžiojoje Rusijoje turėtų reikšti galimybę uždirbti ir ūkininkų džiaugsmą, tačiau mūsų rajono ūkininkai galimybę išvežti bulves į šią šalį vertina santūriai.

„Visų pirma, mes tų bulvių neturime tiek, kad galėtume eksportuoti didelius kiekius. Dvi-trys savaitės, ir mūsų sandėliai būtų iššluoti. Girdėjau, kad rajone besisukiojantys supirkėjai norėtų per savaitę pakrauti ir išvežti po du vilkikus, tai yra maždaug 40 tonų. Mūsų situacijoje tai – nerealu, nes bulvių auginame mažai ir jas kuo puikiausiai realizuojame vietoje. Be to, ir derlius mūsų žemėse – ne pats didžiausias: jeigu paauginame po 15-20 tonų iš hektaro, tai yra gerai“, - „Pajūrio naujienoms“ sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus, pats auginantis maždaug apie 1,5 ha bulvių.

Pavasariop pritrūksime daržovių

Pagal rajono Žemės ūkio skyriaus specialistės Ingridos Augutienės pateiktus duomenis, mūsų rajono ūkininkai praėjusiais metais augino 281 ha bulvių, 2,8 ha morkų, 18 ha kopūstų, 4 ha burokėlių, 1,8 ha svogūnų.

„Palyginti, dar 2009-aisiais ūkininkai augino 6 ha morkų, 8 ha burokėlių, bet ir tai – labai maži kiekiai. Žemdirbiai mažina daržovių plotus, nes šis užsiėmimas – imlus darbo“, - esminę priežastį, kodėl mažėja auginamų daržovių plotai, apibūdino I. Augutienė.

A.Stonkaus nuomone, žemdirbiai daržovių plotus sumažino arba išvis jų neaugino, užsidarius Rusijos sienoms.

„Dabar Rusija prisiminė senus laikus, kai lietuviška produkcija visa be išimties keliaudavo į Maskvą, Leningradą. Viskas – po laiko, nes ūkininkai jau daugelį pastarųjų metų atsižvelgdavo tik į vietos rinkos poreikius“, - situaciją komentavo A.Stonkus.

Pasiūlymo parduoti bulvių į Rusiją sulaukė ir rajono ūkininkas Rimantas Uosis. Supirkėjai siūlė kainą nuo 1,15 iki 1,5 Lt.

„Jeigu tai būtų atsitikę kur kas anksčiau, gal ir būčiau susigundęs. Dabar likau ištikimas saviems klientams, - teigė ūkininkas, auginantis 10 ha bulvių. – Tikrai negalvojau, kad rusai kada nors besisukios Lietuvoje – sienos juk uždarytos, tad kur dėsi prisiauginęs pertekliaus“.

Ūkininkas taip pat augina morkas, kopūstus, burokėlius. Jeigu burokėlių dar užteksią ilgam, tai kopūstai – jau baigėsi, morkų, o ir bulvių taip pat ilgam nebeužteks.

Tai, kad daržovių pritrūksime, „Pajūrio naujienoms“ patvirtino ir jas auginantis Romas Benetis: „Burokėlių užteksime, o štai kopūstai jau baigėsi, turiu dar kažkiek morkų. Girdėjau, kad bulves masiškai išveža. Aš visko auginu minimaliai, tad kiek parduodu, tiek, - viskas sukasi vietos rinkoje“.

Kainos kyla kas savaitę

Rajono ūkininkų išauginta produkcija Kretingos miesto turgelyje prekiaujantis Darius sakė, jog jį ūkininkas, iš kurio imama produkcija, jau perspėjo, jog bulvių užteks mėnesiui, be to – nuolat kyla jų kaina.

„Kas savaitę kainos kyla po 10 centų už 1 kg. Šiomis dienomis bulves dar pardavinėjome po 1,4 Lt, tačiau manau, kad netrukus kilogramas bulvių kainuos ir 2 Lt“, - įsitikinęs pardavėjas.

Jis pastebi, kad kylant daržovių kainoms, mažėja jų vartojimas. „O kai daržovių nebeliks – maitinsimės pabrangusiais ryžiais ir makaronais“, - pajuokavo.

Prekiautojo nuomone, kad daržovių būtų atvežta iš Lenkijos – nėra jokių galimybių, nebent – šiek tiek iš Vokietijos, Olandijos. Bet tokiu atveju mus pasiektų daržovės, kurios nebetinka Rusijai, tai reikštų – prastesnės kokybės ir su daugiau nitratų.

Lietuvos žemės ūkio ministerijos duomenimis, bulvės trečdaliu pabrango jau pirmąją šių metų savaitę. Palyginti su 2009-ųjų metų derliumi, bulvės brango tris kartus ir jų supirkimo kaina pasiekė 1,2 Lt. Spėjama, kad pavasariop didmeninė bulvių kaina gali pakilti iki 2 Lt. To priežastis – aktyvus lietuviškų bulvių eksportas į Rusiją.

„Kad bulvių trūks, ūkininkai prognozavo jau rudenį. Nes dalis derliaus dėl lietaus sunyko laukuos, dalis supuvo sandėliuose. Panaši padėtis buvo visoje Europoje, - informavo naujienų agentūra Elta. - Tačiau yra manančiųjų, kad ateityje drastiško kainų augimo nebus. Esą bulvių sandėliuose dar turi olandai, belgai, prancūzai. Be to, greitai pasirodys ankstyvosios bulvės iš Egipto, Maroko“.

Rusijai trūksta 5 mln. tonų bulvių

Rusijos spauda juokauja, jog pritrūkę bulvių, rusai bus priversti maitintis avižomis. O jeigu rimtai, tai dėl bulvių trūkumo pakilusios kainos neramina mažesnes pajamas gaunančius Rusijos gyventojus, kuriems bulvės – tarsi antroji duona.

Rusija per metus suvartoja maždaug 27 mln. tonų bulvių, kartais – ir iki 32 mln. t. Praėjusių metų Rusijoje surinktų bulvių derlius buvo 22 mln. t, ir jo užteko iki gruodžio mėnesio.

Šiuo metu bulvių poreikis Rusijoje – 4 - 5 mln. tonų. Iš Europos šalių tikimasi importuoti 500 tūkst. t bulvių. Palyginti, pastaraisiais metais Rusija iš Europos įsiveždavo 200-250 tūkst. t bulvių, o 2009 m. daugiausiai – beveik 120 tūkst. t – bulvių importuota iš Olandijos, 85 tūkst. t – iš Azerbaidžano, 59 tūkst. t – iš Egipto, per 40 tūkst. t – iš Kinijos. Be to, Rusija patenka į pasaulinį penketą tų valstybių, kurios nuperka daugiausiai šaldytų bulvių.

Europietiškų bulvių kaina Rusijoje kyla kaip ant mielių, ir kainoms iš dalies didelę įtaką daro praėjusių metų nederlius ne tik Rusijoje, bet ir Europos šalyse. Rusijos Vyriausybė dar rugsėjį laikinai nuėmė muitus įvežamoms bulvėms, taip tikėdamasi savo vidaus rinkos bulvių trūkumą užpildyti nebrangiomis europietiškomis bulvėmis. Deja, europiečiai, patys patyrę nederlių ir pajutę bulvių poreikį, jų kainas pakėlė nė nedvejodami.

Rusijoje praėjusį gruodį bulvių kaina išaugo 110 proc., kopūstų – 108 proc. Ekspertų teigimu, likusius žiemos mėnesius bulvės dar kainuos 50-60 rublių už kilogramą (100 rublių sudaro maždaug 8,5-9 Lt). Dar liūdnesnės prognozės – kad pavasariop bulvės kainuos 100 rb/kg. Gruodį pigiau negu 30 rb/kg bulvės nekainavo, ir jų kaina buvo lygi bananų kainai. Už kitas daržoves, pavyzdžiui, Rusijos miesto Kemerovo gyventojai šią žiemą moka: 25 rb už 1 kg kopūstų, 23 rb – už svogūnus, 20 rb – už burokėlius, 21 rb – už morkas.

Palyginti, Lietuvoje pirmąją šių metų savaitę bulvės brango 34 proc., morkos – 16 proc., burokėliai – 5 proc., kopūstai – 4 proc. Prekybos centruose burokėlių galima nusipirkti už 1,10 Lt/kg, svogūnų – 1,90 Lt/kg, kopūstų – už 1,95 Lt/kg, bulvių – nuo 1,5 Lt iki 2,5 Lt, morkų kaina – tokia pati kaip ir bulvių. Rusija, Eltos duomenimis, supirkdama bulves moka po 1,3-1,35 Lt/kg, už morkas – iki 1 Lt, kopūstus, kurių labai trūksta – po 1-1,5 Lt, nepakito tik svogūnų kaina – už juos tebemokama po 1-1,25 Lt/kg.

Pabrangus bulvėms Rusijoje, teigiama šios šalies spaudoje, jaučiamas makaronų ir ryžių vartojimo didėjimas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas