Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Siekiant Laisvės kretingiškiai neliko nuošaly

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Šventės
  • 2011-01-14

Kretingos muziejuje įvyko renginys, skirtas Laisvės gynėjų dienai paminėti. Prisiminti tai, kas įvyko prieš 20 metų, atvyko ir 1991 m. sausio įvykių dalyviai.

Kiekvieną Sausio 13-tosios auką priminė simbolinis varpo dūžis ir uždegta žvakutė.

Renginyje dalyvavęs rajono meras Juozas Mažeika, kalbėdamas apie atgautą nepriklausomybę, sakė, kad šiandien nereikėtų viską vertinti per naudos ir turto prizmę. Ir manąs, kad jei vėl pasikartotų toks atvejis, jog reikėtų ginti Tėvynę, dauguma žmonių darytų tą patį, negalvodami nei apie save, nei apie pasekmes.

- Žmogus turi prigimtinį jausmą ir nesame dar tiek abejingi, kad nesididžiuotume savo Tėvyne, - sakė jis.

Prisiminimais pasidalino ir Stanislovas Srėbalius – Lietuvos šaulių sąjungos Kretingos „Aušros“ kuopos įkūrėjas ir vadas. Jis prisiminė, kad 1990 m. birželio mėnesį buvo tik 7 šauliai, vėliau organizuoto darbo dėka jų skaičius išaugo iki 500 žmonių. Tuomet važinėjant po kaimus jiems teko girdėti, esą šauliai pasiilgę Sibiro platumų.

- Tada man buvo 37 metai ir turėjau didžiulį laisvės troškimą,- prisiminęs tuos laikus sakė S.Srėbalius.

1991 m. spalio 6 d. galutinai susikūrusi „Aušros“ kuopa sausio įvykių metu saugojo Klaipėdos meriją. Prie kuopos prisijungė ir dvi kretingiškės savanorės – Klaipėdos medicinos mokyklos trečio kurso studentės Neringa Lazdauskaitė (Grabienė) ir Ilona Jurkšaitytė (Butenienė). Vėliau - 1996 m. - jos buvo apdovanotos Parlamento gynėjo garbės ženklu, o S.Srėbalius – Sausio 13-osios atminimo medaliu, Parlamento gynėjo garbės ženklu.

Pasak S.Srėbaliaus, Neringa ir Ilona tuomet buvo nepilnametės ir net neįsivaizdavo, ką iš tiesų reiškia ginti Tėvynę.

N. Lazdauskaitė (Grabienė) prisiminė, kad joms su Ilona teko gauti tėvų sutikimą dalyvauti tuometiniuose įvykiuose. Buvo jaunos ir degė patriotizmu. Tačiau svarbu buvo tai, kad sąmyšio metu atsirado toks žmogus kaip S.Srėbalius, kuris viską darė tvarkingai ir atsakingai, rūpinosi kaip tėvas.

Renginyje dalyvavo ir savo prisiminimais taip pat dalinosi Juozapas Antanas Viluckas – Lietuvos šaulių sąjungos Kretingos „Aušros“ kuops šaulys, apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, Darius Petreikis – Vydmantų vidurinės mokyklos istorijos mokytojas, sausio įvykių metu su moksleiviais saugojęs Televizijos bokštą, Edvardas Beniušis, tuo metu dirbęs Klaipėdos radijo ir televizijos stotyje Giruliuose, tremtinys Antanas Lūža – saugojęs televizijos bokštą Giruliuose ir kt.

Tai, kas vyko tą lemtingą sausio 13-osios naktį, priminė ne tik dalyvių pasakojimai, bet ir muziejuje surengta paroda „Lemtinga naktis“.

Pasak Kretingos muziejaus vyr. muziejininkės istorikės Danguolės Gedgaudienės, kaip ir visos Lietuvos žmonės, sausio mėnesį prasidėjus neramumams sostinėje, šių įvykių metu aktyviai dalyvavo ir kretingiškiai: saugojo Parlamentą ir gynė Televizijos bokštą, Klaipėdos meriją, radijo ir televizijos stotį Giruliuose. Žmonių tada raginti nereikėjo – ne visi norintieji tilpo į autobusus.

Sausio 13-osios naktį Kretingoje ypatingų įvykių nebuvo. Kretingiškiai rinkosi saugoti pašto, kurio vidinis kiemas buvo užstatytas sunkiasvore mašina. Nors per Kretingą tankai ir nevažiavo, tačiau nebuvo atmetama galimybė sulaukti kariškių veiksmų.

Kretingos „burokevičininkai“ veikė buvusiame komunistų partijos komitete, ten veikė priešiškų jėgų štabas, kuris rezgė savo planus prieš taikius žmones. Sausio 9 – 12 dienomis prie Parlamento ir Televizijos bokšto budėjo vydmantiškiai: tremtiniai – Nijolė Rimkienė ir Rimantas Rimkus su dukra, Vitalija Mikalauskiene, kretingiškiai Jadvyga Šorienė, Tomas Brasas, Romas Sabakonis, Elzbieta Vaičekauskienė, Algirdas Riauka, Juozas Zubė, karteniškis Alfonsas Kaknevičius ir kt.

Nuo sausio 8 dienos iki vasario pradžios Parlamento rūmuose ir jų prieigose budėjo kretingiškis, Lietuvos Krašto apsaugos savanoris (dabar majoras, atsargos karininkas) Robertas Bertašius, kuris apdovanotas Parlamento gynėjo garbės ženklu, Sausio 13-osios atminimo medaliu, Šaulių žvaigždės medaliu, Antrojo laipsnio ženklu „Tėvynės labui“, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu.

Sausio 13-osios atminimo medaliu apdovanota septyniolika Kretingos krašto laisvės gynėjų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas