Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atokūs kaimai su „džipiesais“ dar nesurandami

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2011-01-07
Gatvių pavadinimai ir namų numeriai suteikiami tiems kaimams, kuriuose yra ne mažiau kaip 20 sodybų.

Nuo Naujųjų metų atokius Lietuvos kaimus lengvai pagal Adresų registro duomenis turėjusioms pasiekti specialiosioms – gaisrinės, medicinos pagalbos, taksi, pašto kurjerių – tarnyboms teks palaukti pavasario. Mat, kaimų registravimo procesas įklimpo ne tik Kretingos rajone, bet ir visoje Lietuvoje.

Istoriškai Lietuvos kaimai niekada neturėjo konkrečių adresų – nei gatvių, nei namų numerių. Dabar gi pagal civilizacijos naujoves siekiama, kad kiekvienas pasaulio taškas būtų užfiksuotas iš palydovų, o kompiuterio programos papildomos vis naujais duomenimis. Tokios navigacinės sistemos jau montuojamos naujų markių automobiliuose, tačiau GPS -„džipiesais“ vadinamus prietaisus - naudoja ir senesnių automobilių vairuotojai.

Ženklinami kaimai su 20 sodybų

Anot Kretingos rajono savivaldybės vyriausiosios specialistės Vilmos Beniušienės, Lietuvos savivaldybių asociacija paprašė Vyriausybės, kad adresų registravimo procesą leistų pratęsti ligi kovo 1 dienos.

Naujiems statiniams kaimuose adresai suteikiami iš karto, suprojektavus ir detaliaisiais planais patvirtinus naujas gatves. Sunkumų kilo tik senesniuose kaimuose, kur gatvės anksčiau suformuotos, tačiau nepavadintos.

Adresai kaimuose suteikiami tais atvejais, jeigu juose yra daugiau kaip 20 sodybų. Kai gyvenvietėje yra daugiau kaip 20 sodybų, iš abiejų pusių – įvažiuojant ir išvažiuojant - ji paženklinama ir kelio ženklu su jos pavadinimu. Kaimų bendruomenės pačios pernai svarstė ir išsirinko savo gatvių pavadinimus, kurių dauguma jau pažymėti lentelėmis. Lentelės yra pagamintos už seniūnijų lėšas, - gyventojams užsimokėti tereikia tik už savo namo numerį. Šis įprastai kainuoja 20-25 Lt.

Kitokių nepatogumų, anot V.Beniušienės, gyventojams neturėję kilti, nes dokumentacijos tvarkymas – ne jų, o seniūnijų rūpestis. „Kitose Lietuvos savivaldybėse adresus tvarkyti buvo paskirtas specialistas, o Kretingos rajone tuo teko užsiimti seniūnijų darbuotojams“, - tikino ji.

Pernai Kretingos rajono savivaldybė seniūnijų gatvių lentelėms išleido 99,4 tūkst. Lt.

Rajonų tarybose patvirtinti adresai yra perduodami į Adresų registrą, o iš ten – į Registrų centrą, kur gyventojų duomenys peradresuojami nemokamai.

Atsidūrė aklavietėje

Geografiškai susitelkusiose Kretingos rajono seniūnijose - Kartenos, Salantų, Kūlupėnų, Darbėnų – registravimas nesukėlė itin didelių rūpesčių. Tačiau atokesnės, ypač Imbarės, seniūno Antano Turauskio žodžiais, atsidūrė aklavietėje.

„Nėra taip paprasta, kaip atrodė iš pirmo žvilgsnio. Pas mus tuose kaimuose, kurie ribojasi su Salantų miestu - Dvaralio, Žvainių, Gargždelės ir Kadagynų - iškyla problema dėl ribų. Žvainių gatvė, tarkim, prasideda Salantuose: ji padaro vingį, ir žmonės iš tiesų jau gyvena Žvainių kaime. Jeigu žmonių žemė bei pastatai atsiranda kitose teritorijose, reikalinga atlikti geodezinius matavimus. Šiais laikais žmonėms tai – dideli pinigai, o Savivaldybė negali padengti išlaidų, nes tai – privatus, o ne viešas interesas“, - tvirtino A.Turauskis.

Be to, kaip galima numeruoti, svarstė jis, jei kaimas ištįsta keletą kilometrų, ir vieną namą nuo kito skiria net 2 km atstumas.

Kelio ženklu su gyvenvietės pavadinimu taip pat ženklinami per 20 gyvenamųjų namų turintys kaimai.

„Adresų suteikimas kaimams ir jų koordinavimas per palydovą - pažangus dalykas, bet tam reikia laiko: ir žmogui persiorientuoti, ir įvykdyti Vilniaus valdininkų „išmislą“, - mano Imbarės seniūnas.

Bendri duomenys – gerai ar blogai?

Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas neslėpė, jog registravimo procesui priešinosi kai kurių kaimų žmonės: „Kiekvieną naujovę žmonėms priimti yra sunku. Ypač atokesnių kaimų: jie prisiklausę visokių kalbų, ir kad mafijozai su „džipiesais“ atseks vienkiemių gyventojus ir juos apiplėšinės, ir kad seniūnijos iš to pasipelnys“.

Tačiau Darbėnų seniūnijoje iš 13 kaimų jau sėkmingai įregistruota 11. Lentelės pagamintos ir likusių kaimų gatvėms, tačiau prastos oro sąlygos neleido jų laiku sumontuoti.

Anot jo, navigacinės sistemos su Adresų registro duomenimis gerokai palengvins specialiųjų pagalbos tarnybų darbą. Dabar priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba orientuojasi pagal specialius jų pateiktus planus, kuriuose nurodyti ir vandens telkiniai.

Visgi A.Turauskis mano kitaip: „Kaimų žmonės gerai pažįsta vieni kitus. Pasakyk Salantų greitosios ekipažui, kad susirgo koks nors Jonas ar Petras, - žmogų pažins pagal jo pavardę ir žinos, kur jis gyvena. O gaisrinė ugniavietę atseka pagal kylančius dūmus. Pažiūrėkit, kaip gi dabar su tais bendrais pagalbos telefonais yra: vienodas gatves turi keli miestai, ir greitoji vietoj Kretingos nuvažiuoja į Klaipėdą“.

Kretingos savivaldybės Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjos Vitalijos Kubilienės duomenimis, pernai Kretingos rajono seniūnijų gatvėms ženklinti buvo skirta 99,4 tūkst. Lt. Iš jų: Kartenos – 9,9; Žalgirio – 7,7; Darbėnų – 30,2; Imbarės – 10; Kretingos – 23; Kretingos miesto – 9,9; Salantų miesto – 4,7; Kūlupėnų – 4 tūkst. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas