Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Keliaujantys augintiniai privalės turėti implantus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2010-12-31

Nuo sausio 1 dienos į užsienį su šeimininkais keliaujantys keturkojai – šunys, katės ir šeškai – privalės turėti po oda įvestas elektronines mikroschemas, vadinamuosius „čipus“ – individualius gyvūno identifikavimo numerius. O po penkerių metų taip bus privalu ženklinti visus Lietuvoje auginamus keturkojus.

Ženklintas gyvūnas turės ir pasą

Nuo kitų metų pradžios pasienio tarnybų bei oro uostų veterinarai gyvūnų be mikroschemų gabenti į užsienį nebeleis, - ši tvarka įvedama pagal Europos Sąjungos nustatytus reikalavimus. „Gyvūno pasas – tai griežtos atskaitomybės dokumentas: visi duomenys apie konkretų gyvūną bei jo šeimininką bus suvedami į bendrą ES duomenų bazę. Kertant sieną, veterinarijos tarnybos turės prieigą prie šios bazės, nuskaitys „čipą“ ir patikrins gyvūno duomenis“, - teigė S.Alonderis.

Šis reikalavimas netrukus bus taikomas gabenant per sieną bet kokį gyvūną – grynaveislį arba negrynaveislį.

Kai kurios užsienio šalys, tokios kaip Malta, Anglija, Norvegija, Švedija ir Airija, taiko dar griežtesnius apribojimus, per sieną įvežant gyvūnus. Anot S.Alonderio, ten privalu turėti dar ir gyvūno kraujo tyrimą, kuris atliktas praėjus ne mažiau kaip 1 mėn. po vakcinacijos nuo pasiutligės. „Šis tyrimas įrodo, kad gyvūnas yra atsparus, jis paskiepytas kokybiška vakcina“, - teigė veterinarijos gydytojas.

Procedūra primena skiepus

Įterpti gyvūnui „čipą“ galės specialius leidimus turintys veterinarijos specialistai. S.Alonderio žiniomis, Kretingos rajone šią paslaugą jau teikia bendrovės „Kretingos vettiekimas“ veterinarijos gydytojas Eugenijus Grikšas.

„Procedūra gyvūnui nėra skausminga, veikiau primenanti skiepijimą: specialiu švirkštu kaklo srityje po oda įleidžiama mikroskopinė individuali mikroschema, susidedanti iš 14 skaičių. Šie skaičiai nuskaitomi peršvietus specialiu aparatu“, - pasakojo E.Grikšas.

„Čipą“ gyvūnėliui galima įvesti jau nuo 2 mėn. jo amžiaus, tačiau į užsienį išvežti galima nuo 3 mėnesių.

Implanto įvedimo kaina priklauso nuo paslaugą teikiančios įmonės įkainių: įprastai – nuo 120 iki 200 Lt.

E.Grikšas teigė, jog mikroschemas gyvūnams Kretingoje jų bendrovė įvedinėja jau trečią mėnesį, bet klientų ligi šiol neturėjo daug: „Nuo Naujųjų metų jau yra užsiregistravę keletas šunų šeimininkų, kurie ketina išvykti iš šalies kartu su savo augintiniais“.

Visi su „čipais“ – nerealu?

Lietuvoje yra parengtas Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas, kuris numato, kad po penkerių metų, 2016-aisiais, visi mūsų šalyje auginami šunys ir katės privalės turėti elektronines identifikavimo mikroschemas. Tuo siekiama, kad Lietuvoje neliktų valkataujančių šunų bei kačių.

Tačiau gyvūnų tarnybos, gatvėje paėmusios pasiklydusį šunį ar katę, galės išsiaiškinti jo šeimininką ir pranešti šiam. „Tačiau gyvūnas gali būti ir specialiai paklaidintas. Jo identifikavimo kodas leis nustatyti šeimininką, kuriam už tai numatyta griežta administracinė nuobauda“, - teigė S.Alonderis.

Tačiau, S.Alonderio manymu, realiai naujoji tvarka bus sunkiai įgyvendinama. „Mikroschemos kiekvienam kiemo šuniui ar močiutės katinui – negreitas dalykas. Tai taps realiai įmanoma tik tada, kai visuomenė taps sąmoninga arba bus sugriežtinta tvarka, - sakė specialistas. – Ir dabar galioja Kretingos rajono tarybos patvirtintos Gyvūnų laikymo taisyklės, pagal kurias visi šunys bei katės turi būti paskiepyti nuo pasiutligės. Tačiau paskiepytų gyvūnų šiandien tėra gal koks 30 proc., nors šis skiepas nėra brangus“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas