Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Po keru – penkios bulvės, kalafiore – šeši kirminai

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-08-08
Ūkininkas Albertas Balsevičius šeštadienį turguje už kilogramą kalafiorų prašė po tris litus, nes gavo tik dešimtadalį planuoto derliaus. Ankstyvuosius kopūstus nuėdė kirminai, bet ūkininkas tikisi, kad bus pataikęs su rudeniniais – jei palis, anot vyriškio, bus gerai.

Kretingos turguje garbaus amžiaus moteris šeštadienį už pageltusią kalafioro galvą prašė lito. Palyginus su praėjusiais metais, tai neįtikėtinai didelė kaina už žiedinį kopūstą, kurį geresniais laikais žmonės tiesiog išmestų.

Ūkininkas Albertas Balsevičius iš Rūdaičių už kilogramą kalafiorų prašė 3 Lt, nes šiemet gavo tik dešimtadalį praėjusių metų derliaus.

„Jeigu pernai kalafioro galvoje buvo vos po vieną kirminą, tai šiemet – po šešis“, - sakė ūkininkas.

Stiklinė žirnių su ankštimis šiemet turguje kainuoja du litus, bet ir tų pačių – itin mažai. Pasak ūkininko A.Balsevičiaus, kitaip ir negali būti. Pasėjęs du maišus, žirnių jis gavo penkis maišus, kai pernai iš to paties kiekio sulaukė pusantros tonos. Ankstyvuosius kopūstus kirminai nuėdė. Jeigu palis, svarsto ūkininkas, turguje turėtų atsirasti bent jau neprastų rudeninių kopūstų.

Trys morkos – pusantro lito

Taigi kainos turguje išaugo, o daržovių sumažėjo. Bet prie žmonių, prekiaujančių uogomis ir daržovėmis, aštuntą valandą ryto rikiavosi eilės. Pirkėjai tik vienas kitas stebėjosi didesnėmis negu įprastai kainomis. Ką padarysi, kad šiemet tokie metai, daugelis supratingai lingavo galvomis. Didesnį rūpestį jiems kėlė augančios degalų kainos ir brangstanti kasdieninė duona.

Dviejų darbėniškių šeimų vaikai visą vasarą miškuose rinko ir į turgų vežė mėlynes. Pasak jaunuolių, mėlynių yra, bet jos smulkesnės, todėl reikia ilgiau rinkti. Bet tas vargas apsimoka, nes šiemet mėlynės 2-3 litais brangesnės negu įprastai.

Kretingsodiškė Rimutė Rimkuvienė sakė, kad anksčiau laukuose užaugintas derlius „padengdavo“ tai, kas užauginta prie namų. Jeigu namuose užaugdavo vidutinio dydžio morka, tai iš laukų parveždavo didelę ir sultingą. Dabar gi laukuose augusi daržovė, jeigu nenudžiūvo, tai liko smulki ir ne pati geriausia. Jeigu gaus kokių pinigų, tai, pasak R.Rimkuvienės, tik iš sklypo prie namų, nes šis buvo laistomas.

„Pernai už 6-7 morkas gaudavau litą, o šiemet – pusantro lito už tris morkas, - sakė moteris. – Šparaginių pupelių kainos pakilo nuo 3,5 Lt iki 4-6 Lt“.

Kas penki metrai – du krepšiai bulvių

Juozapo Matiejausko parduodamos bulvės rodėsi esančios švariai nuplautos. Tik šį darbą už žmogų atliko sausra – žemės nuo bulvių nubiro kaip smėlis, kaip pelenai.

Kretingiškis Juozapas Matiejauskas, šešių arų sklype kasmet auginantis bulves, sakė šiemet tegavęs ketvirtadalį derliaus. Jeigu geresniais metais kas penkis metrus vis po du maišus bulvių statydavo, tai dabar – vos vieną krepšį pripildo. Po keru nors ir daug bulvių, bet jos smulkios. Todėl šiemet jos, vėlavusios beveik dvi savaites, yra triskart brangesnės.

„Nieko nepadėjo ir tai, kad į vagas pyliau vandens, tręšiau mėšlu, triskart purškiau nuo vabalų“, - sakė J.Matiejauskas.

Jo parduodamos bulvės buvo dailiai išrūšiuotos pagal dydį ir atrodė tarsi kruopščiai nuplautos. Pasak kretingiškio, šiemet to daryti nereikia – žemė nuo jų nelygu smėlis ar pelenai byra.

Kurmaitiškė Irena Pazdrazdienė pačios užaugintas daržoves pardavinėjo bene pigiausiai, nes moteris, į turgų atvykstanti tik dukart per savaitę, norėjo visa parduoti.

Brangesnės turguje ir cukinijos, ir šparaginės pupelės. Visa, pasak turgaus prekeivių, brangiau ne tik dėl to, kad mažiau, bet ir tokiam derliui gauti reikėjo didesnių įdėjimų negu įprastai. Tik savo darbo, kretingiškio Baltramiejaus Petkaus pastebėjimu, žmonės vis tiek nepriskaičiavo. Nes lietuviui įprasta dirbti ir nepalikti neapsodintos žemės.

Pigiausiai daržoves ir prieskoninius žalumynus šeštadienį turguje pardavinėjo kurmaitiškė Irena Pazdrazdienė. Nors moteriai šiemet taip pat teko daugiau darbo įdėti, bet už savo užaugintą gerą prašė pigiau negu kiti. Moteris sakė dirbanti, į turgų atvykstanti dukart per savaitę, todėl jai svarbu parduoti visa, ką tą dieną atsivežė.

Guodžia tik medaus kainosŠiemet pigiau negu įprastai galima nusipirkti medaus. Kaip sakė bitininkas Algirdas Šimkus iš Kalniškių, per pastaruosius trejus metus šiemet rugpjūtį parduodamo medaus kainos yra mažiausios. Jeigu užpernai medų rugpjūtį žmonės pirko po 14 Lt, pernai – po 12 Lt, tai šiemet – po 10 Lt už puslitrį. Tik jau išparduotas visas pavasarinis medus, nes jo buvo labai mažai. Kaip sakė bitininkas, šiemet bitės dirbo tik gerą mėnesį, kol neuždžiūvo augalai. O rugpjūtis bitėms – jau ruduo.

Turguje šnekinti ūkininkai, kurie kasdienę duoną pelnosi iš žemės ūkio, sakė tikintys, kad sulauks kompensacijų. Ta viltis buvo reali, nes turgaus išvakarėse tapo žinoma apie tai, kad neeiliniame Vyriausybės posėdyje paskelbta krašto ekstremali situacija žemės ūkyje dėl stichinės sausros.

„Tokiu būdu siekiama sudaryti sąlygas teikti šalies žemės ūkio sektoriui valstybės pagalbą. O jos teikimo klausimas turi būti suderintas su Europos Komisija, kuri duoda pritarimą tik įrodžius, kad žemdirbiai dėl stichinės sausros patyrė realius nuostolius ir parama būtina“, - pranešė Žemės ūkio ministerija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas