Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vietoj invalidumo nustatomas neįgalumo ir darbingumo lygis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-08-04

Jau metai, kaip, įsigaliojus naujam LR neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymui, invalidumo pensijų sistema yra pertvarkyta į valstybinio socialinio draudimo pensijų, netekus darbingumo, sistemą. Naujajame įstatyme nebevartojama sąvoka „invalidumas“. Ją pakeitė dvi naujos – „neįgalumo lygis“ ir „darbingumo lygis“.

Apie tai, kas pasikeitė, įsigaliojus naujajam įstatymui, - pokalbis su Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Ilona Volskiene:

- Pernai Valstybinė medicininės socialinės ekspertizės komisija buvo reorganizuota į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT). Artimiausi mūsų rajono gyventojams jos skyriai išlieka Plungėje (pagrindinis) ir Klaipėdoje. Jei asmens netenkina NDNK išvados, yra įkurta ir Ginčų komisija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Pasikeitė tai, kad vaikams invalidumo lygį gydytojų komisija anksčiau nustatydavo vietoje, o dabar dėl to reikia vykti į Plungę. Jaunuoliams iki 18 m. neįgalumo lygis pagal patirtos ar įgimtos negalios sunkumą skirstomas į sunkų, vidutinį ir lengvą.

Vyresniems negu 18 metų neįgaliems asmenims iki senatvės pensijos amžiaus vietoj invalidumo grupės nustatomas darbingumo lygis, įvertinant jų gebėjimus dirbti, gauti būtinas medicinos, profesinės socialinės reabilitacijos paslaugas bei pinigines išmokas.

Asmens darbingumo lygis yra nustatomas pagal tris kriterijus: medicininius, funkcinius ir profesinius.

Pagal medicininius kriterijus procentais yra įvertinamas asmens bazinis darbingumas, itin išsamiai atsižvelgiant į ligas, traumas, organizmo funkcinius sutrikimus.

Asmuo pripažįstamas nedarbingu, kai jo darbingumo lygis yra 0-25 proc. Tai – buvusi I invalidumo grupė. Nustačius 30-55 proc. darbingumo lygį, asmuo yra iš dalies darbingas (buvusi II gr.). Toks asmuo gali dirbti įprastinėmis sąlygomis ir gauna gydytojų rekomendacijas dėl darbo. Atsižvelgiama, kad asmuo nedirbtų darbų, kenkiančių jo sveikatai, kad jo darbo diena būtų sutrumpinta ir pan. Nuo 60 iki 100 proc. darbingumo lygio – asmuo yra darbingas. Tai buvusi III invalidumo grupė.

Iki pensinio amžiaus žmonėms komisija nustato ne tik darbingumo lygį, bet ir šiuos specialiuosius poreikius: nuolatinę slaugą (kai žmogų reikia nuolat slaugyti), nuolatinę priežiūrą (kai ligonis nėra itin sunkus), specialias transporto priemones bei transporto išlaidų kompensavimą.

Asmenims, kuriems sukako pensinis amžius, darbingumo lygis nėra nustatomas. Šiems asmenims Savivaldybės sprendimu yra nustatomi specialieji poreikiai ir jų lygis. Tai atlieka vietos gydytojų konsultacinė komisija (GKK). Pensininkai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, žinodamas ligas, parengia dokumentus GKK. Komisija išduoda specialias pažymas, ir žmogus dėl išmokų turi kreiptis į “Sodrą” ir Savivaldybės socialinės paramos skyrių.

Asmenims, kuriems yra nustatytas specialiųjų poreikių lygis, išduodamas neįgaliojo pažymėjimas. Asmuo taip pat turi kreiptis į Savivaldybės socialinės paramos skyrių.

Pasak I.Volskienės, asmenims dėl šių naujovių sunku persiorientuoti psichologiškai. Medikai išgirsta daug piktų žodžių ir nepasitenkinimų dėl specialiųjų poreikių nustatymo. „Neva, vienam su ta pačia liga skiriamos didesnės privilegijos, o kitam – ne. Medikai privalo kruopščiai nustatyti, kiek liga yra sutrikdžiusi organizmo funkcijas. Į tai žiūrime labai skrupulingai, nes medikus tikrina tos institucijos, kurios moka išmokas: “Sodra” ir Socialinės paramos skyrius“, - teigė vyr. gydytojo pavaduotoja.

Kiekviena šių rajono įstaigų, I.Volskienės žodžiais, pagal medikų parengtus dokumentus nustato asmenų nedarbingumą: „Mums dokumentų negrąžina. Todėl net nežinome tikslaus skaičiaus rajono asmenų, kuriems nustatytas neįgalumo ir darbingumo lygis“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas