Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Raguviškiai įamžinti filmo juostoje

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-03-16
„Tai – mėgėjiškas filmas, bet tikrai nuoširdus“,- Raguviškių kaimo gyventojams naująjį dokumentinį filmą pristatė Kultūros centro filialo direktorius Mindaugas Retkus.

Raguviškių kaimo žmonės Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną paminėjo išskirtinai – jie buvo pakviesti į naujo dokumentinio filmo premjerą. Žiūrovų salėje tvyrojo jaudulys: juk filmo autoriai – kaimo vaikai – videokamera įamžino Raguviškių šviesuolius, gyvenvietės kultūros ir istorijos ženklus.

„Jau seniai bėjome į kiną“,- šypsojosi Kultūros centro Raguviškių filialo link patraukusios vyresniosios kartos moterys. Jų prisiminimus, kai į kaimus būdavo atvežamas kinas, papildė ir filialo direktorius Mindaugas Retkus.

„Dar tebėra ir tų laikų kino technika. Patys maloniai nustebome pamatę, kaip ji tvarkingai išlaikyta – jei norėtume, ir šiandien galėtume per ją filmą žiūrėti,- sakė direktorius. Ir papildė. - Vis dėlto ši kino technika lieka tik muziejine vertybe, juk ji nepritaikyta šiuolaikiškomis priemonėmis sukurtiems filmams rodyti“.

Paskyrė Lietuvos vardo tūkstantmečiui

„Vienas iš tūkstančio kaimų Lietuvoje – Raguviškiai“, - taip pavadintas filmas, į kurio juostą sugulė gyvenvietės šviesuolių veidai, jų mintys, kaimo istorija ir legendos.

„Filmuotos medžiagos turime ir dar vienam filmui. Todėl bus progos ir vėl susitikti“,- raguviškiečiams žadėjo kultūros filialo meno vadovė Kristina Katauskienė, prisipažinusi paskutiniuosius filmo montavimo darbus pabaigusi premjeros išvakarėse.

K. Katauskienė pasakojo dokumentinio filmo juostoje norėjusi įamžinti 2009-uosius, paženklintus Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio proga. Idėjos „neatšaldė“ ir žinia, kad šiam projektui Savivaldybė neskyrė finansavimo, todėl filmo autoriams teko verstis iš savų resursų.

„Tai mums buvo iššūkis: filmavome buitine kamera, pačiai teko išmokti montuoti. Džiaugiuosi, kad vaikai buvo pilni entuziazmo: jie ne tik patys filmavo, kalbino žmones, bet ir sukūrė garso takelį filmui – įrašėme jų sudainuotas dainas“,- pasakojo K.Katauskienė, su kaimo jaunimu parengusi ne vieną projektą.

Filmavo visus metus

Šįkart K.Katauskienės iniciatyvą palaikė Raguviškių kaimo mergaitės – Ramutė Bražinskytė, Monika ir Giedrė Paksaitės, Marija Viršilaitė, Rūta Žiobakaitė, Gabrielė Mažonytė, Agnė Mikalauskaitė, Erika Baužaitė ir Brigita Žilytė. Jos nepatingėjo visus metus su videokamera keliauti per įstaigas, užsukti pas kaimo gyventojus.

Filialo meno vadovė Kristina Katauskienė teigė filmo juostoje norėjusi įamžinti, kaip 2009-aisiais – Lietuvos vardo tūkstantmečio metais - gyveno raguviškiečiai.

Pirmojoje filmo dalyje apie Žalgirio seniūniją papasakojo seniūnas Povilas Šližius, Raguviškių bibliotekos bibliotekininkė Zofija Mačiuvienė sulaukė klausimų apie uoliausius skaitytojus, savo prisiminimais pasidalijo buvusios Raguviškių mokyklos ilgametės mokytojos Janina Atienė ir Aldona Budrienė. Apie Raguviškių kultūrinę veiklą papasakojo filialo valytoja ir koncertinių kostiumų siuvėja Ieva Merkelienė, kapelos „Žalgiriečiai“ nariai.

Filmo kūrėjos aplankė ir Raguviškių kaime esančias koplytėles, kurių viena puošia Jadvygos Žiobakienės sodybą.

Mįslingas ąžuolas

Tačiau įdomiausia, pasakojo filmo autorės, buvo ieškoti vietų, kurios paminėtos legendose – daugiausia jų papasakojo Raguviškių kaimo gyventojai Janina Mažonienė ir Liudas Mažonis.

„Iš pradžių legendomis kiek abejojome, bet kai tą patį išgirdome iš daugiau žmonių, supratome, kad tai yra teisybė“,- pasakojo R.Bražinskytė ir M.Paksaitė. Jos juokėsi prisiminusios, kaip visą vasarą ieškojo ąžuolo, prie kurio, pasak legendos, savo lobį užkasė po karo traukdamiesi prancūzai. Mergaitės, visą vasarą bergždžiai ieškojusios, šį galiūną aptiko tik rudenį – pasirodo, jis buvęs visai šalia daug kartų išvaikštinėtos vietos.

Faktai

Raguviškiai yra Žalgirio seniūnijos, apimančios 32 kaimus, centras;

Raguviškiuose gyvena 380 žmonių, o visoje Žalgirio seniūnijoje – 3 tūkst. 520 gyventojų;

Žymiausias seniūnijoje piliakalnis – Andulių (Ėgliškių). Manoma, kad XIII a. ten stovėjo Kretingos pilis, tapusi Kretingos miesto ištakomis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas