Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pensionato gyventojų bėdos dėl asmeninių pinigų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2009-12-01

Nors Padvarių pensionato gyventojams asmeniniai pinigai išmokami ir saugomi pagal Vyriausybės numatytą tvarką, tačiau būtent dėl pinigų iškyla patys didžiausi nesusipratimai tarp gyventojų bei darbuotojų.

Pensionato darbuotojos (iš kairės) - direktorės pavaduotoja Rasa Domarkaitė, kasininkė Birutė Šamonskienė, socialinė darbuotoja Živilė Bartnikienė bei direktorė Rima Narmontienė - tvirtino, jog dėl pinigų yra daugiausiai rūpesčių ir gyventojams, ir joms pačioms.

„Mums tenka dirbti patį juodžiausią darbą, kol naujai atėjusiam gyventojui bei jo giminaičiams išaiškiname pinigų apskaitos tvarką, išklausyti jų pyktį, jei nepavyksta išsiaiškinti net paprasčiausių situacijų“, - sakė Padvarių pensionato direktorė Rima Narmontienė.

Kaltina darbuotoją apvogus

Šešerius metus pensionate gyvenantis Kazimieras Daukšas redakcijai guodėsi, kad jį apgavusi socialinė darbuotoja, o ją palaikančios kasininkė ir direktorė.

„Rugpjūtį buvau išvykęs atostogų. Socialinė darbuotoja Živilė pasakė, kad mano pensiją padės saugoti į kasą: įdavė ir raštelį, kad padėjo 300 Lt. Grįžęs aiškinausi su Živile ir su kasininke, o jos man sakė, kad nebėra tų pinigų. Aiškinausi ir su direktore: man „suka mazgus“, kad pats pasiėmiau pinigus. O aš neėmiau tų pinigų, - nesu dar su protu tiek susipykęs, kad neatsiminčiau“, - tvirtino 66-erių vyras.

R.Narmontienės teigimu, K.Daukšas išvykdamas atostogų pas seserį parašė prašymą, kad pensionate negyvens liepą ir rugpjūtį. Tačiau jis sugrįžo anksčiau laiko. Pensijas išnešiojanti paštininkė jam atidavė dvi pensijas - per 300 Lt. Tuos pinigus socialinė darbuotoja Živilė Bartnikienė pasiūlė saugoti kasoje, nes iš pensionato kasos jam jau buvo išmokėta 464 Lt už čia nebūtas dienas.

„Nežinia, kur K.Daukšas padėjo tuos 464 Lt. Tačiau kasoje saugotus 300 Lt atidavėme jam ir jo seseriai, kai jiedu susiruošė vykti į ligoninę atlikti prostatos tyrimus. Iš tų pinigų sesuo jam dar atidavė 96 Lt grąžą“, - tvirtino Ž.Bartnikienė.

„Apmaudu, kad Kazimierui nepavyko išaiškinti ir įrodyti, kad jis - neteisus dėl tų pinigų. Dėl šios situacijos išgyvena ir socialinė darbuotoja, kuri norėjo gero, o, mano nuomone, buvo apšmeižta“, - sakė R.Narmontienė.

K. Daukšas charakterizuojamas kaip išgeriantis, uždaro ir net agresyvaus būdo žmogus. Pensionate buvo svarstytas jo elgesys. Jis – našlys, turintis 4 vaikus. Iš pensionato pensijos jam buvo priteisti pinigai išlaikyti nepilnametį sūnų.

Pinigai - pagal žmonių kategorijas

Anot R.Narmontienės, pagal įprastinę tvarką 80 proc. žmogaus pajamų skiriama išlaikymui pensionate, o 20 proc. lieka jo paties reikmėms. Veiksnūs žmonės patys disponuoja savo pinigais: jeigu nori, laiko pas save, jeigu ne – pasideda į pensionato kasą. Yra depozitinė kasa, iš kurios žmogus gali kasdien pasiimti nors ir po 5 ar 10 Lt.

„Tačiau žmonės yra linkę pinigus laikyti pas save, kartais ir pamiršta, kur juos paslėpė. Yra tekę pinigų atrasti ir skalbykloje. Įvyksta tarpusavio vagysčių, dėl dingusių didesnių pinigų sumų tenka net kviesti policiją“, - problemas dėstė direktorė.

Neveiksnių žmonių pinigais disponuoja teismo paskirtas turto administratorius, dažniausiai – jo vaikai ar giminaičiai. Pensionate yra 23 tokie asmenys.

Yra kitokia kategorija gyventojų – tai nesavarankiški asmenys, kurie dėl ligos negali pasirašyti, bet turi nuovoką apie pinigus. Tokių asmenų yra 13, jie turi turėti seniūno įgaliojimą, kad už juos gali pasirašyti socialinė darbuotoja.

„Viena akla močiutė pinigų kupiūras susivynioja skirtingai ir pagal ryšulėlius žino, kiek turi pinigų. Laiko juos prie kūno, bet niekaip nesutinka padėti į kasą“, - kone anekdotišką situaciją papasakojo kasininkė Birutė Šamonskienė.

Dar viena kategorija asmenų - kurie nesuvokia pinigų ir patys nepasirašo, tačiau nėra pripažinti neveiksniais. Tokiais atvejais pinigai yra padedami į depozitinę pensionato kasą. Socialinis darbuotojas išima pinigus ir klijuoja čekius į to asmens piniginę bylą, kurioje pasirašo socialinio darbuotojo padėjėjas, patvirtindamas, kad daiktai ar maistas žmogui tikrai buvo nupirkti. Mėnesio pabaigoje byloje pasirašo komisija.

Kai pinigų visai nebelieka

Šiuo metu Padvarių pensionate gyvena 226 asmenys, ir tik 80 iš jų – Kretingos rajono gyventojai. „Kiekvieno žmogaus pinigai apskaitomi skirtingai, nes kiekvieno pensija bei turtinė padėtis - taip pat skirtingos. Atvykus naujam gyventojui, pasirašome sutartį, kiek mokės jis, o kiek - Savivaldybė. Ypač daug vargo, kai žmogus atvyksta iš kitos Savivaldybės. Jų bylos iš „Sodros“ pas mus atkeliauja per 2 mėn., o žmogus per tą laiką už paslaugas įsiskolina pensionatui. Tenka pavargti, kol kiekvienam skolininkui ir jo giminaičiams išaiškiname šią tvarką“, - sakė direktorės pavaduotoja Rasa Domarkaitė.

Pensionate yra žmonių, kuriems iš pensijos visiškai nebelieka pinigų pačių reikmėms, nes jie moka savo skolas.

Jeigu žmogus, gyvendamas pensionate, turi nuosavo turto ir tas turtas yra didesnis už Savivaldybės nustatytą normatyvą, jam išskaičiuojama už turtą. Iš tiesų, sumokėti turėtų asmuo, kuris disponuoja tuo turtu. Tačiau dažnai šis vengia mokėti, ir sumoka pats pensionato gyventojas iš tų varganų 20 proc. savo pensijos.

Pavyzdžiui, 80-metei senolei asmeninių pinigų nebelieka dėl dviejų priežasčių. Kaimynai iš jos prisiteisė atlyginti žalą už tai, kad ši sukėlė gaisrą ir sudegino jų bendrus namus. Senolė dar turi žemės, kurios nepardavė. Todėl jai priklauso mokėti turto mokestį už žemę, o „Sodra“ atskaičiuoja pagal teismo antstolių raštą. Moteris kaltina darbuotojus, kad šie atimantys visus jos pinigus, nors pensionatui „Sodra“ beperveda taip pat mažiau jos pinigų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas