Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gripas – tarsi egzaminas mūsų imunitetui

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Kuprinė
  • 2009-11-27

“Gripo tikrojo piko dar nejaučiame”, - teigė Kretingos šeimos medicinos centro vadovė šeimos gydytoja Augenija Juknevičienė. Kalbėdama apie tai, kaip būtų galima apsisaugoti nuo gripo, gydytoja priminė paprastas, tačiau būtinas žinoti tiesas. Jos tampa ypač aktualios, kai pradeda tuštėti ugdymo įstaigų klasės ir grupės.

Prieš gripą – švariomis rankomis ir šilta avalyne

- Kaip atskirti gripą nuo persišaldymo? – “Kuprinė” paklausė gydytojos A.Juknevičienės.

- Gripui būdinga ūmi pradžia: aukšta – 39 ir daugiau – laipsnių temperatūra, raumenų ir kaulų skausmai, gali pykinti, prasidėti viduriavimas, kartais gripui būdingas ir kosulys. Peršalus labiau peršti gerklę, sloguojama, vargina sausas kosulys.

- Kada reikia kreiptis į gydytoją?

- Jeigu vaikas, jaunuolis neserga lėtinėmis ligomis – pavyzdžiui, bronchine astma, cukriniu diabetu, dvi pirmas paras reikėtų gerti vaistus, mažinančius temperatūrą, vartoti daug skysčių. Ligai nesitraukiant, ypač matant, kad sveikata negerėja, vaikas – vangus, jam nesinori gerti skysčių, atkakliai laikosi temperatūra, atsiranda skausmai krūtinės plote - nedelsiant reikėtų kreiptis į gydytoją. Mūsų medicinos centre nemažai pacientų konsultuojami ir telefonu – taip išvengiama streso dėl sveikatos pažymos, reikalingos praleistoms pamokoms pateisinti: pažymą galima atsiimti ir vėliau, ligai šiek tiek pasitraukus ir jau apsilankius pas gydytoją.

- Kokiomis profilaktinėmis priemonės galima užkirsti kelią gripui? Kokių asmens higienos įgūdžių nederėtų pamiršti, kaip rengtis esant tikimybei susirgti?

- Visų pirma, jaunimui labiau reikėtų grūdintis. Mes, medikai, pastebime, kad jaunimas ir vaikai mažiau sportuoja, per mažai būna gryname ore. Organizmą reikėtų stiprinti visus metus: sportuoti, pasirinkti tinkamą maistą. Apmaudu, kai šiltus pietus mokiniai iškeičia į saldumynus, bulvių traškučius: šilto maisto vaikas, paauglys turėtų gauti triskart per dieną, būtina valgyti pusryčius. Ateina jaunieji pacientai pas mus vidurdienį ir pasisako, kad dar nieko nevalgę ir kad išvis nevalgo pusryčių. Kontroliuoti, ar vaikas pavalgęs, turėtų tėvai, o mokytojai galėtų patarti vaikams, kad reikia nueiti į valgyklą, per klasių valandėles kalbėti, ką reikėtų valgyti, kas – nerekomenduotina.

Dabartinė rūbų mada, kai merginos vaikšto pusnuogės, - nieko gera: tai atsiliepia sveikatai – dažniau sergama šlapimo, lytinių organų uždegimais. Rengtis reikia šiltai, vilkėti kuo mažiau sintetinių rūbų, avalynė turi būti šilta ir sausa: drėgnos kojos – tiesus kelias į ligą. Taip pat būtų idealu, jeigu mokiniai sausais rūbais turėtų galimybę persirengti po kūno kultūros pamokų.

Labai svarbu higieniniai įgūdžiai: kuo dažniau ir ilgai – bent iki 20 sek. – reikėtų muilu plauti rankas. Paprastu vandeniu ar jūros vandeniu rekomenduotina plauti nosį, gerklę – paskalauti sūriu vandeniu ar žolelių – ramunėlių, medetkų – arbata. Tai – ir tam tikra profilaktika. Būtina gerai vėdinti patalpas, ypač klases – tuo turėtų pasirūpinti mokytojai arba klasės budintysis.

Tėvai savo vaikų imunitetu turėtų susirūpinti, jeigu per metus sergama 4 ir daugiau kartų. O jeigu sergama vos ne kiekvieną mėnesį, rūpestis – dar didesnis: gal vaiką apniko kirmėlės, gal reikia šalinti adenoidus ir panašiai.

Epidemijų metu rekomenduočiau kuo daugiau vartoti vitamino C, nebijoti su virusais kovoti, pasitelkus homeopatinius vaistus. Dažniau sergantiems rekomenduojame imunitetą stiprinančius vitaminus. Tačiau akcentuoju – profilaktikos, higienos įgūdžių, sveikos mitybos, grūdinimosi reikia nuolat. Tada ir ligos ne taip lengvai įveiks jauną organizmą.

Turi teisę koreguoti ugdymo procesą

Pastarųjų dienų duomenimis, Kretingos rajone gripo epidemijos dar nėra. Epidemiją rajone skelbia rajono Savivaldybės administracijos direktorius.

Rajono Švietimo skyriaus specialistų teigimu, rajono mokyklose pagal gaunamus duomenis apie vaikų ir mokinių sergamumą bei lankomumą, situacija mokyklose bei ikimokyklinėse įstaigose – labai skritinga: serga nuo keleto mokinių iki 30 proc. Sergančiųjų skaičius atskirose klasėse – taip pat nevienodas.

“Nelankančių ugdymo įstaigos vaikų procentas neparodo sergamumo lygio, nes, pavyzdžiui, yra tėvų, kurie vaikų į mokyklą neišleidžia dėl baimės - dėl to, kad serga kiti vaikai”, - situaciją komentavo Švietimo skyriaus specialistė Liucija Lengvinienė.

Pagal jos pateiktus duomenis, lapkričio 25 dieną daugiausia – 38,8 proc. – vaikų nelankė pamokų Marijono Daujoto vidurinėje mokykloje. Kiek mažiau – 35,4 proc. – vaikų neatėjo į Simono Daukanto vidurinę mokyklą. Lopšelio-darželio “Ąžuoliukas” tą dieną nelankė 47 proc. ugdytinių. Geriausia padėtis – Darbėnų, Baublių ir Grūšlaukės mokyklose, kurių nelankė vos per 10 proc. vaikų.

“Siekiant išvengti gripo epidemijos, rajono ugdymo įstaigų vadovams rekomenduojame koreguoti mokymo planus – tai numato ir įstatymai, - kalbėjo Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Laimutė Dieliautaitė. – Įvertinęs situaciją, ugdymo įstaigos vadovas gali, pavyzdžiui, leisti laikinai nevesti pamokų vienoje klasėje, jeigu joje – didelis sergamumas”.

Švietimo skyrius rajono ugdymo įstaigų vadovams dėl galimos gripo epidemijos rekomenduoja neorganizuoti ir nevesti klasių valandėlių, mokyklinių ir tarpmokyklinių renginių, laikinai nevesti neformaliojo ugdymo užsiėmimų, laikinai nevesti pamokų I-V klasėse, jeigu jose – didelis mokinių sergamumas ir pan.

Sergančiųjų – daugiausia apskrityje

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė patikino, kad gripo epidemijos rajone dar nėra, tačiau pagal sergančiųjų Kretingos rajone skaičių Klaipėdos apskrities rodiklius pralenkiame. Lapkričio 25 dienos duomenimis, mūsų rajone užregistruotas 41 gripo atvejis, iš jų – 13 vaikų. Ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų skaičius – 169, iš jų serga 121 vaikas.

Pagal visuomenės sveikatos medikų skaičiavimus, sergamumo rodiklis 10 tūkst. gyventojų mūsų rajone sudaro 46,1. Palyginti - Klaipėdos apskrities rodiklis yra 33,3, Klaipėdos miesto – 34,2.

“Lapkričio 24-25 dienomis, palyginus su Klaipėdos apskritimi, mūsų rajono rodikliai buvo didžiausi, tačiau pagal vakar dienos duomenis matyti, kad šis rodiklis turi tendenciją mažėti”, - sakė visuomenės sveikatos gydytoja.

Anot gydytojos, gripo epidemija skelbiama tuomet, kai bendras gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sergančiųjų rodiklis perkopia per 100, ir gripo atvejai nuo šio skaičiaus sudaro 30 proc.

“Panikos kelti nereikia. Žmogui, manau, daug svarbiau – nesinervinti, grūdintis, stiprinti imunitetą. Tada ir ligų išvengsime”, - įsitikinusi D.Jociuvienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas