Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mažina biurokratus ir verslo liudijimų kainas

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2009-11-27

Vakar Kretingos rajono savivaldybės taryba panaikino rajono Savivaldybės administracijos 6 buhalterių etatus, ir per vienerius metus Savivaldybė sutaupys 217,2 tūkst. Lt. Kitu sprendimu sumažino verslo liudijimų kainas, kad rajone sparčiai didėjant nedarbui, kuo daugiau žmonių galėtų imtis individualios veiklos.

Seniūnijose buhalterių neliks

Rajono Savivaldybės administracijos buhalterijos centralizavimas, atsisakant buhalterių visose 8 seniūnijose ir Socialinės paramos bei Žemės ūkio skyriuose, vakar Savivaldybės tarybos posėdyje sukėlė daugiausia diskusijų.

Nors balsų dauguma (16 iš 24) sprendimas buvo priimtas, jam pritarė ne visi. Su Kartenos seniūnijos administracijos darbuotojais ir bendruomenės nariais šį sprendimo projektą aptaręs Vladas Baltuonis buvo įsitikinęs, jog buhalterio etato seniūnijose naikinimas yra smūgis arčiausiai žmonių esančiai savivaldos grandžiai. “Ar bebus reikalinga seniūnija be buhalterio, sąskaitos banke. Galbūt seniūnams ir bus lengviau - žmogus ateis pagalbos, o seniūnas sakys: padėt negaliu, pinigų neturiu”,- svarstė tarybos narys. Jo nuomone, šitas tarybos sprendimas yra paviršutiniškas ir jį įgyvendinę gali pralaimėti daugiau negu sutaupyti.

Tarybos narys Vitalijus Galuškinas abejojo, ar tokią reformą Savivaldybės administracija pradėjo tam pasiruošusi. “Ar betiks už 200 tūkst. Lt nupirkta buhalterinės apskaitos programa? Ar nereikės pirkti naujos, kuri gal kainuos 300 tūkst. Lt?”- klausė jis.

Pagal priimtą sprendimą seniūnijų ir dviejų Savivaldybės administracijos skyrių buhalterija bus centralizuota nuo 2010 m. vasario 1 d. Centralizuotai apskaitą ves administracijos Buhalterinės apskaitos skyrius, kurio darbuotojų skaičius didinamas nuo 5 iki 10. Savivaldybės administracijos bendras buhalterių skaičius sumažės nuo 16 iki 10. Kai kuriems tarybos nariams kilo abejonių dėl būsimo skyriaus darbuotojų skaičiaus - ar neteks jo didinti, o gal užtektų ir mažiau negu 10 buhalterių. Savivaldybės administracijos direktorius Valerijonas Černeckis patikino, jog šią reformą administracija ruošė gerai išnagrinėjusi esamą situaciją. Tačiau užtikrinti, kad po reformos skyriui nereikės daugiau etatų, jis pripažino negalįs. “Turėtume susitvarkyti, projekte neįmanoma numatyti viską”,- teigė jis. V.Černeckis nuramino, jog leisti dar šimtus tūkstančių naujai buhalterinei programai nereikės.

Kai vieni tarybos nariai reformai nepritarė ar abejojo jos nauda, kiti - Virginijus Brazauskas, Algimantas Šoblinskas - kaltino Savivaldybės administraciją, kad ši reforma vėluoja. “Prieš ketverius metus sakėm, jog reikia centralizuoti buhalteriją. Kiek per tuos metus galėjom sutaupyti”,- priminė ir klausė V.Brazauskas. Jam pritarė ir Steponas Baltuonis. V.Brazauskas, A.Šoblinskas, remdamiesi savo patirtimi versle, tvirtino, jog 10 buhalterių skyriuje yra per daug. Kaltinimą, kad reforma yra pavėluota, neigė Kūlupėnų seniūnas Algirdas Macius, kuris yra Lietuvos seniūnų asociacijos tarybos narys. “Tokiai reformai vykdyti ir šiandieną tebėra nesutvarkyta įstatyminė bazė. Viešojo sektoriaus reforma kertasi su Vietos savivaldos įstatymu, pagal kurį seniūnija turi turėti ir sąskaitą banke, ir buhalterį. Mūsų asociacija jau aiškinasi, kaip šituos dalykus suderinti”,- teigė seniūnas. Dėl skyriaus buhalterių skaičiaus A.Macius pareiškė: “Dešimt buhalterių yra per mažai. Šita buhalterinė apskaita, lyginant su verslo buhalterija, yra penkiskart sudėtingesnė”. Dėl pačios reformos galimų pasekmių seniūnijoms A.Macius sakė: “Gyvenimas vyksta. Dirbti reikės. Kažkaip atrasime tuos kampus, nors šiandieną nežinau, kaip tą padarysime”.

K.Skierus smalsavo, ar administracija yra numačiusi, kas vadovaus centralizuotos buhalterijos skyriui. “Dabartinė Savivaldybės administracijos vyriausioji buhalterė Vitalija Kubilienė”,- smalsumą patenkino V.Černeckis. Pasiteiravęs, kur 10 buhalterių sutilps, K.Skierus paaiškino šį jo susirūpinimą: “Jeigu šalia Gvido Jonausko vadovaujamo Finansų skyriaus, kaip yra dabar, kai G.Jonauskas vadovauja dviem skyriams, ši reforma bus bereikalinga”. Su šia ne visiems suprantama užuomina K.Skierus paskatino prabilti kitus tarybos narius. Juozas Pelionis pareiškė, jog Gvidas Jonauskas Savivaldybėje yra tarsi pilkasis kardinolas, anot jo, “antras žmogus po mero”. Dėl pavojaus centralizuojant buhalteriją dar labiau centralizuoti valdžią kai kurių Savivaldybės darbuotojų rankose perspėjo ir S.Baltuonis, V.Galuškinas. “Centralizavimas gali būti ir teigiamas, ir neigiamas: jeigu seniūnas dėl varžto ženklui prisukti turės važiuoti į Kretingą leidimo”,- apie būtinybę kitais tarybos sprendimais išsaugoti seniūnų savarankiškumą kalbėjo V.Galuškinas. S.Baltuonis pašmaikštavo: “Turiu Baltarusijos Prezidento A.Lukašenkos padėjėjo visais klausimais kortelę. Turim neleisti, kad ir čia, Savivaldybėje, kai kurie asmenys taip nesusireikšmintų”.

V.Černeckis pažymėjo, jog Savivaldybės buhalterija centralizuojama ir vykdant Finansų ministerijos nurodymą. “Kitos savivaldybės centralizuotai vykdys ir švietimo įstaigų - mokyklų, darželių - apskaitą. Jeigu tai pasiteisins, teks ir mums priimti atitinkamus sprendimus”,- sakė jis.

Verslo liudijimai pinga

Nuo 2010 m. sausio 1 d. verslo liudijimai individualiai veiklai kainuos nuo 30 proc. iki 70 proc. pigiau, o bedarbiams, įregistruotiems Kretingos darbo biržoje - net 80 proc. Tik ši nuolaida bedarbiams bus taikoma ribotam - 6 mėnesių per metus - laikotarpiui. Sprendimą mažinti verslo liudijimų mokesčių dydžius Savivaldybės taryba vakar priėmė išklausiusi Klaipėdos valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoją Virgilijų Beržanskį ir Kretingos mokesčių inspekcijos vadovę Dalę Petrulienę.

V.Beržanskis pažymėjo, jog įplaukos į Savivaldybės biudžetą už įsigytus verslo liudijimus, lyginant 2008 ir 2009 metų 10 mėnesių laikotarpius, sumažėjo nuo 415 tūkst. Lt iki 281 tūkst. Lt. Daugiausia sumažėjo patentus perkančių statybininkų. V.Beržanskio teigimu, šitie pokyčiai panašūs visoje respublikoje. Tarybos nariai priekaištavo, kad inspekcija nesugeba išaiškinti dirbančių nelegaliai, be verslo liudijimų. V.Beržanskis tikino, jog mokesčių inspektoriai dirba planingai ir pagal išgales. Šiais - 2009 - metais Kretingos rajone jau atliko 114 operatyvinių patikrinimų, nustatė 30 pažeidėjų. Patikrinimus atlieka specialus apskrities mokesčių inspekcijos padalinys. Pagal funkcijų paskirstymą Kretingos mokesčių inspekcijos darbuotojai tikrinimu neužsiima. “Mes daugiausia patikrinimų atliekame Klaipėdoje, po to - Palangoje, o Kretingos rajono savivaldybėje - daugiausia, lyginant su kitomis apskrities rajonų savivaldybėmis. Po kiekvieno reido nusirita verslo liudijimų pirkimo banga”,- aiškino valdininkas ir ragino politikus, kitus pranešti inspekcijai apie nelegalų verslą. D.Petrulienė pastebėjo, jog dauguma skundų dėl nelegalaus verslo būna anoniminiai. “Prieš keletą metų seniūnams išsiunčiau paklausimą, gal kas nors seniūnijoje dirba be verslo liudijimų. Negavau nė vieno pranešimo”,- apie nenorą padėti išaiškinti nusižengusius mokesčių tvarkai kalbėjo D.Petrulienė. Sprendimą dėl verslo liudijimų naujų kainų Savivaldybės administracija skelbs ir spaudoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas