Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną8°C debesuotumas 22 %
Naktį0°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar esate patenkinti Savivaldybės valdžios rinkimų rezultatais?ū

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dėl kelio – užkoduotas konfliktas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2018-03-27

Budrių bei Nausodžio kaimų žmonės išsigando, sužinoję, kad per jų kaimus neužilgo naujai išasfaltuotais keliais ketina važinėti sunkiasvoriai savivarčiai, nes bendrovės „Kelveda“ verslininkai 9-erius metus numatę eksploatuoti naujus žvyro karjerus Prūdupio apylinkėse, vos už 100 m nuo Minijos.

Vaidas Puidokas teigė, jog, siauroje įkalnėje susidūrus su sunkvežimiu, automobiliu prasilenkti – neįmanoma.

Neatlaikys 40–45 t svorio

Praėjusią savaitę Budrių ir Nausodžio bendruomenės atstovai kreipėsi į Kretingos rajono savivaldybę, kad ši padėtų užbėgti už akių konfliktui su verslininkais.

„Tiek metų laukėme, kada asfaltuos kelią į Budrius ir Nausodį. Ir kai pagaliau sulaukėme darbų pradžios, iš džiaugsmo šokome ligi dangaus – ir Dievas tą galėjo girdėt. Bet mūsų džiaugsmą aptemdė neseniai paviešinta žinia, kad patyliukais, bendruomenei nežinant, verslininkai kurpia planą eksploatuoti naujus karjerus“, – problemą dėstė Nausodžio gyventojas Vaidas Puidokas.

„Norime drumsti vandenį, kol dar laikas, nes paskui sakys – kodėl niekam nieko nesakėte ir nieko nedarėte“, – „Pajūrio naujienas“ patikino Budrių bendruomenės pirmininkė Janina Lukauskienė.

Kaimų gyventojų žiniomis, kelininkai kelius į Nausodį ir Budrius ketina pakloti vos 4 cm storio asfaltbetonio danga. Tokia danga, įsitikinęs jie, tikrai neatlaikys žvyru pakrautų po 40–45 t sveriančių sunkvežimių, kurių perdien pravažiuotų dešimtys.

„Kažkada ant to kelio, vedančio nuo Raguviškių į Budrius, įkalnėje skersai buvo pakloti rąstai, nes vietos yra šaltiniuotos. Dabar kelio danga jau paruošta asfaltuoti. Kas liks iš jos? Jau ir dabar sunkvežimiai išlaužė prieš kelerius metus paklotą asfaltą per Nausodžio gyvenvietę – šalikelės styro lyg kurmiarausiai. Lygiai tas pats bus ir su naujais keliais“, – įsitikinę pašnekovai.

Atkirsti nuo Minijos

Ligi šiol 2,87 ha Prūdupio karjero plotą 4-erius metus eksploatavo ir dar 1-erius metus pagal programą „Natura 2000“ turi teisę kasti bendrovė „Karelia Real Estate“.

„Iš pradžių džiaugėmės, kad 2014 m. ši verslininko Juozo Matijausko įmonė užsimojo sutvarkyti seną kolūkio laikų karjerą, įrengti poilsiavietę. Sutvarkė ir įžuvino tvenkinį – viskas gerai. Bet buvo pažadėję ir skalda išpilti kelią į paminijį, o šitą pažadą pamiršo. Dabar gi net 3 kaimų – Budrių, Nausodžio ir Žutautų – žmonės nebegali privažiuoti prie Minijos, visas senasis kelias išmaitotas sunkiasvorių. Gyvename prie Minijos, o esame nuo jos atkirsti. Galvojome, kažkaip vienerius metus dar pakentėsime. Bet sužinoję, kad atsirado nauja bendrovė „Kelveda“, kuri skelbiasi planuojanti eksploatuoti 3,36 ha plotą kitoje pusėje, vos 100 m nuo upės – ten jau ir kuolai sukalti, – kentėti nebežadame. Galop, nežinome, nė kam ta bendrovė priklauso“, – gyventojų interesus gynė V. Puidokas.

Savivaldybės mero Juozo Mažeikos kabinete Budrių bendruomenės atstovai sužinojo, kad karjerą ir toliau eksploatuos verslininkui J. Matijauskui priklausanti kita įmonė.

Naujasis žvyro karjeras bus pradėtas eksploatuoti vos už 100 m nuo Minijos. Atlikus geologinę žvalgybą 7,46 ha plote, apskaičiuota, kad jame glūdi 600 tūkst. kub. m išteklių.

Aplinkkelis į atnaujintą trikampį

Nors ir dabar bendrovės „Karelia Real Estate“ savivarčiams draudžiama važiuoti Raguviškių link per Nausodžio gyvenvietę – bendrovė tuo tikslu atsinaujino kolūkio aplinkkelį palei buvusias fermas, tačiau šis žvyrkelis jungiasi su regiono keliais, kurie veda į Budrius bei Raguviškius, kuriuos šį pavasarį ir ruošiamasi asfaltuoti.

Ir dabar, sukdami į Karteną, sunkvežimiai iš dalies visvien kerta Nausodžio gyvenvietę. „Išlaužė prieš kelerius metus paklotą gyvenvietės asfaltą, o garantinis darbų terminas jau turbūt yra pasibaigęs“, – apgailestavo J. Lukauskienė.

Palei kelius, kuriais žvyrą veža sunkiasvorės, gyvenantys žmonės dėl dulkių, sakė, nei langų galintys atsidaryti, nei darže ar šiltnamiuose daržovių užsiauginti: „Viskas dulkėmis pasidengę, obuoliai – ir tie tarsi suodžiais būna aplipę“, – guodėsi Antanina ir Stasys Valužiai.

Atsako Kelių direkcija

Išklausęs gyventojų nusiskundimų, Kretingos rajono meras Juozas Mažeika sakė, jog išsyk problemos neišspręsią: „Būtumėt įspėję, būtume į susitikimą pasikvietę ir Juozą Matijauską. Kalbėti, nedalyvaujant verslininkams ir rangovams, tai – tik problemos iškėlimas, bet ne sprendimas“, – tvirtino meras.

Jam antrino Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas: „Būtina įvertinti kelio dangą: jeigu kelininkai klos tik 4 cm asfalto, manau, sunkiasvorės važiuoti negalės.“

V. Domarko žodžiais, privažiuojamieji keliai į Nausodį ir Budrius yra ne Savivaldybės, o Kelių direkcijos, kuri pirko ir rangos darbus, – juos atlieka bendrovė „Šiaulių plentas“.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis vakar susisiekė su Kelių direkcijos atstovais, – šie patikino, jog projektuotojai žinoję esant eksploatuojamą karjerą ir mano, kad naujoji kelio danga atlaikys.

„Pagal dabartines asfaltavimo technologijas pirmiausia klojama šalčiui atspari 30 cm smėlio danga, ant jos – 15 cm skaldos ir 4 cm asfaltbetonio sluoksnis“, – sakė P. Černeckis, tačiau sutiko, jog gyventojų nuogąstavimai yra pagrįsti.

Asfaltuos 4 rajono žvyrkelius

Praėjusią savaitę Savivaldybė ir vėl kreipėsi į bendrovę „Šiaulių plentas“, kuri yra laimėjusi konkursą iš viso tvarkyti 4 Kretingos rajono žvyrkelius – Voveraičiai–Šukė, Kretinga– Klaipėda per Triušius bei privažiuojamuosius kelius nuo kelio Kretinga–Raguviškiai į Nausodį ir Budrius. Savivaldybė prašė nurodyti, kada bus atnaujinti darbai šiuose objektuose ir kada klojamas asfaltas.

„Gavome bendrovės „Šiaulių plentas“ raštą, kad šiuose žvyrkelių ruožuose dėl nepalankių oro sąlygų darbai buvo sustabdyti nuo praėjusio gruodžio 15 d. iki šių metų kovo 15 dienos. Visuose keturiuose ruožuose darbai bus atnaujinti netrukus, sulaukus palankių oro sąlygų“, – tvirtino V. Domarkas.

P. Černeckio žodžiais, pabaigę darbus, rangovai keliams taiko 5-erių metų garantiją, o priežiūrą ir toliau vykdo Kelių direkcija. Todėl, jis tikino, bandysiąs su Kelių direkcija išsiaiškinti, ar jau yra pasibaigęs pagal žvyrkelių asfaltavimo programą vykdytas ir kelio per Nausodžio gyvenvietę garantinis laikotarpis.

---

Bendrovės „Kelveda“ atstovo Stepo Dokšaus komentaras:

– Nuo pat pradžių, vos pradėjome dirbti, stengėmės išvengti konfliktų su gyventojais. Žalgirio seniūnijos seniūnas buvo surengęs susitikimą, išpildėme jų prašymus: kelyje į pakalnę pylėme skaldos, laistėme naftos vandeniu. Tam, kad aplenktume Nausodžio gyvenvietę, atnaujinome senąjį aplinkkelį. Šis įsikerta į kelią Budriai–Nausodis–Raguviškiai, juo ir toliau naudosimės, nes tai yra ne privatus, o valstybinis kelias. Juo važiuoti gali visi, – miškovežiai, mano manymu, sveria gerokai daugiau, negu žvyru pakrautos mašinos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas