Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną8°C debesuotumas 93 %
Naktį4°C debesuotumas 49 %
Apklausa

Ar pamenate dabartinės valdžios rinkiminius pažadus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Restauruoja Šv. Pranciškaus altorių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2018-03-23
Restauratorė Dovilė Bumbulytė – prie atkuriamo autentiško antepedijaus su Šv. Pranciškaus simboliais.

Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje tęsiami prieš du dešimtmečius pradėti restauravimo darbai, – šiuo metu atkuriamas Šv. Pranciškaus altorius, esantis kairėje bažnyčios navoje. Darbus broliai pranciškonai patikėjo atlikti restauratorės Linos Navikienės įmonės komandai.

Sumontuotas iš atlikusių detalių

Dalį darbų restauratoriai atlieka Vilniaus dirbtuvėse, o kitą dalį – čia pat, Kretingoje: parapijos namų rūsiuose šilutiškė restauratorė Dovilė Bumbulytė atkuria atskiras altoriaus detales. Atšilus orams, sakė ji, jau lipsianti ant pastolių sumontuoti šias detales altoriuje.

„Šv. Pranciškaus altorius yra gerokai vėlyvesnis už kitus, – jis datuojamas XIX a. pab.–XX a. pradžia. Jis yra sukurtas iš medžio, išskyrus skulptūras – šios nulipdytos iš gipso. Visas altorius surinktas iš skirtingų detalių – sutrūnijusių ir dar visai geros būklės, atlikusių nuo kitų altorių, nes bažnyčia nesyk degė ir vėl buvo atstatoma“, – pasakojo D. Bumbulytė.

Jos žodžiais, puikiai išsilaikęs tabernakulis – vieta, kur saugoma monstrancija. Tačiau nėra altoriaus fasado dekoratyvaus aptaiso, vadinamojo antepedijaus. Restauratoriai lyg ir rado jį buvus, uždengtą kitomis detalėmis. Tačiau vyskupas Linas Vodopjanovas, dar būdamas šios bažnyčios klebonas, vienuolyno rūsiuose prisiminė aptikęs kitą, autentišką antepedijų su Šv. Pranciškaus simboliais – sukryžiuotomis rankomis. Jo ilgis – apie 3 m, plotis – 1 m. Dabar, restauratorės žodžiais, komisija, kurią sudaro restauratoriai, broliai pranciškonai ir paveldosaugininkai, spręs – ar atkurti autentiškąjį antepedijų, ar palikti, kaip buvo ligi šiolei.

Skirtas pranciškonų brolijos įkūrėjui

Restauratorė D. Bumbulytė jau turi restauravimo darbų Kretingos bažnyčioje patirties – išvien su kitais L. Navikienės įmonės kolegomis jai taip pat teko atkurti Švč. Mergelės Marijos altorių ir šalia jo prigludusią koplytėlę „Esse Homo“.

Šv. Pranciškaus altoriaus kapiteliai, arba dekoratyvios kolonų viršūnės, tvirtino D. Bumbulytė, palyginus su įmantriais dekoruotais Švč. Mergelės Marijos altoriaus kapiteliais, yra gerokai paprastesni.

Šv. Pranciškaus altorius, kaip ir dauguma kitų Kretingos katalikų bažnyčioje, yra 3 aukštų. Pirmąjį aukštą ir sudaro antipedijus su tabernakuliu. Antrajame aukšte yra pagrindinis šv. Pranciškaus paveikslas su sidabro ir aukso apkaustais. Šventasis pavaizduotas stovintis: dešinėje laikąs kryžių, o kairėje – pergamentą, kurį prilaiko angelas. Iš dešinės stovi šv. Klaros skulptūra, kairėje – šv. Antano Paduviečio.

Viršutiniame trečiajame aukšte taip pat įtvirtintas paveikslas, kuriame vaizduojama Jėzaus apsireiškimo šv. Pranciškui scena: šis klūpi prieš Kristų, apgaubto angelais. Iš dešinės stovi šv. Augustino, o iš kairės – šv. Bernardo Seniečio skulptūros. Ten pat sumontuotas pranciškonų ženklas – sukryžiuotos šv. Pranciškaus ir Jėzaus rankos. Altorių viršuje užbaigia kryžius ir iš šonų dvi vazos.

Dominuos rudas medis

Užbaigus restauruoti Šv. Pranciškaus altorių, įsitikinusi restauratorė, šis labiausiai būsiąs panašus į dešinėje navoje, greta įėjimo į vienuolyną, jau atkurtą Kristaus Kančios altorių.

„Kiek detalių nuvalėme, čia neradome kitų šios bažnyčioms altorių kolonoms būdingo marmuro imitacijos. Senieji meistrai marmuro imitaciją ant medžio naudojo tik Kretingos bažnyčioje. Šv. Pranciškaus altoriaus medinėje dalyje dominuoja daug rudo dažo, – ant visų reljefinių detalių radome paauksavimo liekanų. Asmeniškai man naujovė atkuriant šį altorių – lakinė auksuotė, kada auksas ant detalės dedamas lako pagrindu. Įprastai būna polimento auksuotė – molio su priemaišomis – pagrindu“, – altoriaus atkūrimo specifiką apibūdino pašnekovė. Šv. Pranciškaus altoriaus atkūrimo darbai turėtų būti užbaigti kitąmet. Kretingos bažnyčioje iš 7 altorių beliks neatkurtas tik vienas – Šv. Barboros, esantis taip pat kairėje bažnyčios navoje.

Trys iš atkurtų altorių – centrinis, Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Antano Paduviečio – yra įrašyti į šalies Kultūros vertybių registrą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas