Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-8°C debesuotumas 6 %
Naktį-12°C debesuotumas 31 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Su Kretingos rajono tarybos sprendimu „Voveraitės“ lopšelį-darželį likviduoti, o šią įstaigą lankančius vaikus perkelti į Simono Daukanto progimnaziją nesutinkantys tėvai susibūrė į aktyvistų grupę ir jau konsultuojasi su teisininkais, kaip šią situaciją pakeisti.

„Voveraitės“ vaikų lopšelio-darželio tėvai (iš kairės) Kristina Gaidelė, Indrė Končė, Marius Gaidelis ir Rolandas Razma nenorėtų prarasti ne tik dabartines saugias sąlygas savo mažyliams, bet ir geras, pedagogo darbą mylinčias auklėtojas.

Higienos normos – atsarginis variantas

„Žinome, kad mūsų galimybės laimėti menkos, mat paaiškėjo, jog Lietuvos teismai praktikos tokiose bylose neturi“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo Rolandas Razma.

Jei tėvų lūkestis neišsipildys, jie milimetrais įvertins, ar nepažeidžiamos higienos normos: kiek kvadratinių metrų ploto turi būti skiriama vienam vaikui grupėje ir žaidimų aikštelėje lauke, kokio aukščio turi būti laiptai, kokie turėklai ir t. t.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vadovė Dalia Jociuvienė keletą svarbiausių reikalavimų, keliamų ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą teikiančioms įstaigoms, išvardino. Nė viena įstaiga negali dirbti negavusi higienos paso. Laiptelių aukštis nereglamentuojamas, bet reglamentuojamas turėklų įrengimas: draudžiama įrengti aptvarus ir turėklus su horizontaliu dalijimu. Vertikalaus dalijimo tarpas turi būti ne didesnis, kaip 10 cm. Vienam iki 3 metų amžiaus vaikui skiriama 4,3 kv. m ploto grupės patalpų. Trejų ir vyresniam vaikui plotas turi būti ne mažesnis, kaip 4 kv. m, specialiųjų poreikių turinčiam – ne mažiau, kaip 5 kv. m. Grupėje turi būti vienas unitazas, skirtas 7 vaikams, viena praustuvė – 5 vaikams. Jeigu yra tualetas-prausykla, tai unitazai – kabinose, ne mažesnėse, kaip 0,6 kv. m. Praustuvės įrengiamos tokiame aukštyje, kad vaikai galėtų patogiai ir saugiai naudotis.

Dvejų su puse metų R. Razmos dukra lanko „Voveraitės“ lopšelio grupę. Anot jo, daugelis tėvų ugdymo įstaigos darbu yra patenkinti – netoli gyvenamosios vietos, auklėtojos geros, vaikai ten jaučiasi kaip namie. Vyras teigė nesuprantąs, kodėl norima pabloginti sąlygas, abejojo, ar, perkėlus grupes į mokyklos pastatą, nebus pažeistos higienos normos.

Kad sąlygos bus pablogintos, įsitikinusi ir Kristina Gaidelė. „Mano dukrai jau penkeri, greit bus perkelta į priešmokyklinę grupę, bet su vyru galvojame ir apie ateitį, be to, nesame abejingi ir kitų tėvų problemai“, – sakė Kristina Gaidelė.

Mariaus Gaidelis apgailestavo, kad apie permainas ugdymo įstaigoje tėvai sužinojo iš spaudos.

„Ar nekeista, kad dar šią vasarą mūsų lopšelį-darželį sutvarkė, remontavo, Savivaldybė į tai investavo lėšų. O po keturių mėnesių staiga laikraštyje skaitome: darželis bus iškraustytas“, – stebėjosi jis.

„Kodėl apie ruošiamas permainas niekas neperspėjo, kai mes prašėme dukrą priimti į „Voveraitės“ lopšelį-darželį?“ – stebėjosi ir šiemet iš Klaipėdos į Kretingą gyventi persikėlusi Indrė Končė. Ji neslėpė: į patalpas progimnazijoje savo trejų dukros, ko gero, neves, ieškos vietos kitame miesto lopšelyje-darželyje.

Biudžeto pinigus nori naudoti racionaliai

Aktyvių tėvų grupelė dalyvavo rajono tarybos posėdyje, kuriame buvo svarstomas „Voveraitės“ grupių perkėlimo į Simono Daukanto progimnaziją klausimas. Ir posėdžio metu, ir per pertrauką kai kurie rajono tarybos nariai patys abejojo, ar nepadarys klaidingo žingsnio.

„Tačiau po pertraukos sprendimo projektui buvo vieningai pritarta. Kodėl tada mes, tėvai, neprieštaravome? Todėl, kad pasijautėme bejėgiai. Kas mums beliko? Prieš išeinant iš posėdžio, pareikalauti lopšelinukams ir darželinukams bent jau tinkamų sąlygų progimnazijoje“, – teigė Kristina. Ji pridūrė neprarandanti vilties, kad sprendimas perkelti grupes į mokyklos pastatą per teismus bus atšauktas.

Rajono mero Juozo Mažeikos nuomone, teisę skųsti nepatinkančius sprendimus turi kiekvienas pilietis. Tačiau šiuokart negalima vertinti nemačius projekto ir nežinant, kaip atrodys paruoštos patalpos. Kai bus parengtas patalpų išdėstymo projektas, ir „Voveraitės“, ir Simono Daukanto progimnazijos bendruomenių atstovai esą bus pakviesti aptarti, bus išklausytos visos pastabos ir pageidavimai.

Paklaustas, kodėl praėjusiame rajono tarybos posėdyje nebuvo svarstomi kitų ugdymo įstaigų planuojamo jungimo klausimai, J. Mažeika patikino, jog prie jų bus grįžta po to, kai paaiškės, kokia bus naujoji švietimo įstaigų finansavimo tvarka.

„Situaciją kardinaliai gali keisti nuo rugsėjo 1-osios įvestas klasės krepšelis ir etatinis apmokėjimas. Turime palaukti Seimo ir Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimų“, – sakė meras.

„Toks įspūdis, kad ir aš, kaip Savivaldybės administracijos direktorius, sprendimais optimizuoti švietimo įstaigas noriu vaikų tėvams pakenkti. O iš tikrųjų tikslas yra kuo racionaliau panaudoti Savivaldybės biudžeto lėšas“, – sakė Virginijus Domarkas.

Anot jo, Savivaldybė į „Voveraitės“ pastato remontą investavo nedideles sumas. Kadangi įstaiga neatitiko higienos normų, grėsė ją uždaryti, remonto būtinai reikėjo. Avarinei būklei likviduoti per du kartus buvo investuota 700 ir 15 tūkst. Eur.

V. Domarko teigimu, Simono Daukanto progimnazijoje vienam vaikui tenka 12,5 kv. m ploto, o vieno kv. m išlaikymas kainuoja 9,8 Eur. Vienam „Voveraitės“ vaikui tenka 9,4 kv. m ploto, vieno kv. m išlaikymas kainuoja apie 21 Eur. Vieno vaiko išlaikymas „Voveraitėje“ – apie 3 tūkst. Eur, kai, pavyzdžiui, „Pasakos“ lopšelyje-darželyje 2,6 tūkst. Eur, Ąžuoliuko“ – 2, 5 tūkst. Eur. Vidurkis rajono lopšeliuose-darželiuose – 2 tūkst. 800 Eur per metus.

„Pravažiuodama pasižiūrėjau į dabartinę Simono Daukanto progimnazijos vaikų žaidimo aikštelę. Kol kas man ji labiau priminė ne aikštelę, o aptvertą gardelį“, – ironizavo I. Končė.

Mokykla ir darželis – ne taip blogai

Likvidavusi „Voveraitės“ lopšelį-darželį, Savivaldybė sutaupys 5 etatus ir po 28,6 tūkst. eurų aplinkos lėšų kasmet. Šiais metais, išmokėjus 6,3 tūkst. Eur išeitinėms kompensacijoms, bus sutaupyta 22,3 tūkst. eurų. S Pertvarką inspiruoja mažėjantis mokinių skaičius rajono mokyklose. Simono Daukanto progimnazijoje gali mokytis 800 mokinių, o mokosi vos per 330. Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila prognozuoja, kad 2020 m. joje mokinių dar sumažės.

Racionaliai panaudoti mokyklų pastatus skatina ir Švietimo ir mokslo ministerija. Mokyklų veiklos skyriaus vedėjas Alvydas Puodžiukas „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad, siekiant ekonominės naudos, švietimo įstaigų tinklas optimizuojamas ir kituose rajonuose bei didžiuosiuose miestuose. Sutaupius tie pinigai niekur nedingsta, o panaudojami kitoms ugdymo reikmėms, mokymo priemonėms pirkti, laboratorijoms steigti bei kitai švietimo veiklai. Vedėjo nuomone, į higienos normas atitinkančias mokyklos patalpas įkeltos lopšelio-darželio grupės nėra blogai.

„Nesuprantu, ko mamos ir tėčiai turėtų priešintis ir pykti? Jei nuogąstauja dėl galimų susistumdymų ar patyčių, tai be reikalo, juk maži vaikai nepaliekami vieni, šalia jų nuolat būna auklėtojos“, – sakė A. Puodžiukas. Jo nuomone, jei pertraukų metu darželinukus aplankys, kartu pažais toje pat mokykloje besimokantys vyresni broliai ar sesės – taip pat sveikintina.

Darbėnų gimnazijos direktorė Sonata Litvinienė darbo grupei svarstant Kretingos rajono švietimo tinklo pertvarkos planą pageidavo, kad 4 grupes turintis Darbėnų vaikų lopšelis-darželis, kuris prijungtas prie gimnazijos, galėtų funkcionuoti atskirai. „Kai 2010-aisiais pradėjau vadovauti gimnazijai, darželyje tebuvo dvi grupės, o dabar turime keturias, iš viso lanko apie 75 vaikai“, – sakė ji.

Užvakar „Pajūrio naujienoms“ direktorė teigė, jog darbo grupės pasitarime išsakyta jos nuomonė tebuvo pamąstymas. „Nesakau, kad darželis yra mums našta. Gal net geriau, kai iškart dirbama su tais pačiais vaikais – nuo trejų metų jie mato tuos pačius mūsų įstaigos prioritetus ir tas pačias vertybes“, – teigė direktorė. Jos žodžiais, svarbiausia, kad didesniais krūviais dirbantys buhalteriai, sekretorės, ūkvedžiai gautų ir didesnius atlyginimus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas