Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 9 %
Naktį4°C debesuotumas 14 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rajone – keturios dešimtys apleistų pastatų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2017-11-21

Kretingiškius piktina apleisti masyvūs statiniai, ypač – buvęs „Mėguvos“ viešbutis, buvusio „Laisvės“ fabriko kompleksas Kretingos mieste, o taip pat apgriuvusios fermos bei sandėliai kaimų pakelėse. Oficialiai skaičiuojama, jog iš viso Kretingos rajone šiuo metu yra 41 apleistas ir neprižiūrimas statinys: 18 iš jų yra privatūs, o 23 paskelbti bešeimininkiais.

Siekia įpareigoti tvarkytis

Kretingos rajono savivaldybės vadovai, pritarus rajono tarybai, patvirtino 2017 metų rajono teritorijoje esančių apleistų ir neprižiūrimų patalpų bei statinių sąrašą, kuriems yra taikomas maksimalus 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas.

Į šį sąrašą įtraukta 18 pastatų – dažniausiai senų gamybinių ir prekybinių pastatų, nebenaudojamų dirbtuvių, sandėlių bei kitokių ūkinės paskirties statinių, kuriais nesirūpina jų šeimininkai. Sąrašas buvo pateiktas Valstybinei mokesčių inspekcijai, kuri administruoja nekilnojamojo turto mokestį.

Šis mokestis, Kretingos rajono savivaldybės Statybų skyriaus vyriausiosios specialistės Janinos Gedvilienės žodžiais, yra individualus, mokamas nuo turto vertės, kurią nustato Valstybinė mokesčių inspekcija.

Administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis sakė, jog, taikydama maksimalų turto mokestį, Savivaldybė siekia, kad apleistų pastatų visame rajone beliktų kuo mažiau: „Didesnius mokesčius uždedame ne tam, kad pasipelnytume, o kad savininkus įpareigotume tvarkytis. Tie gremėzdai kelia grėsmę šalia būnančių žmonių saugumui ir darko estetinį vaizdą.“

Dažnai fermų, sandėlių bei kitų gamybinių pastatų savininkų yra bent po kelis ar keliolika, tai – vadinamieji pajininkai, kuriems sovietinis palikimas buvo išdalintas per privatizaciją, todėl juos šiandieną sunku surasti. „Būna, kad įspėjamuosius laiškus rašome po kelis kartus“, – teigė P. Černeckis.

Tarp 18 tokių sovietinio palikimo monstrų yra net keliasdešimt savininkų turintis buvęs „Laisvės“ fabrikas, buvęs linų fabrikas Kūlupėnuose, apleistas prekybinis pastatas Salantų miesto centre, neprižiūrimas statinys Kartenos miestelyje bei kretingiškių pasipiktinimą keliantis „Mėguvos“ viešbutis.

Nusprendžia teismas

Be privačių apleistų statinių, Kretingos rajone taip pat yra 23 pastatai, kurie neturi savininkų arba jie nežinomi, ir Savivaldybė kreipėsi į teismą dėl jų perdavimo jos arba valstybės nuosavybėn.

Tai – taip pat masyvūs gamybiniai ar administraciniai pastatai, nes, J. Gedvilienės žodžiais, gyvenamųjų, religinės paskirties, mokslo ar švietimo įstaigoms priklausančių pastatų, pagal įstatymą, skelbti bešeimininkiais negalima.

Suėjus vienerių metų terminui nuo to laiko, kada šeimininkų neturintys pastatai įtraukti į apskaitą, teismas gali priimti sprendimą perduoti juos Savivaldybei ar valstybei. Kretingos rajono savivaldybės administracija bešeimininkių statinių sąrašą sudarė šiemet vasarį, tad kitąmet panašiu laiku galima tikėtis palankių sprendimų.

Daugiausia bešeimininkių – Kurmaičiuose ir Salantuose

Paaiškėjo, jog šeimininko neturi ir istorinės vertės objektas Kretingos mieste – Bajorų geležinkelio stoties vandens bokštas, kurį siekia perimti Savivaldybė ir panaudoti turizmo reikmėms.

Pagal Savivaldybės sudarytą sąrašą rajone daugiausiai – 8 – šeimininkų neturinčių pastatų išlikę Kurmaičiuose, Mokyklos g. 5, buvusioje grūdų džiovyklos teritorijoje. Tai – buvęs malūnas, sandėliai, kuro talpų laikykla, grūdų saugyklos, buvusios svarstyklės su priestatu. Salantų mieste bešeimininkiais yra laikomi 7 statiniai: suskystintų naftos dujų rezervuarai ir įrenginiai, buvusios dirbtuvės, siurblinė.

Darbėnų seniūnijoje šeimininkų neturi šie pastatai: dalis buvusių karvių fermos komplekso Lazdininkuose, buvusios stalių dirbtuvės bei pašto patalpos Laukžemėje, administracinis pastatas Šukėje, buvę vandens nuotekų valymo įrenginiai Ilginių kaime.

Į sąrašą taip pat įtraukti: Kartenos seniūnijos Lubių kaimo buvusių mechaninių dirbtuvių pastatas, Kūlupėnų seniūnijos gamybinis pastatas Lino g. Nr.13 ir buvusio šieno miltų gamybos pastato griuvėsiai Šalyno kaime.

---

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko komentaras:

– Bešeimininkiai pastatai – papildomas rūpestis Savivaldybei. Tačiau nėra kitos išeities, kaip prisiimti atsakomybę už juos, nes jie darko kraštovaizdį ir tampa pavojingais žmonėms. Pirmiausiai suformuojame žemės sklypus aplink tuos statinius ir perduodame aukcionui. Jeigu nenuperka, nugriauname pastatus ir parduodame vien žemės sklypus.

Šis procesas nėra lengvas, nes turto vertintojai palyginti aukšta kaina įvertina pastatus ir sklypą. Jeigu neparduodame, karuselė sukasi iš naujo. Jau ketvirtus metus, teismo sprendimu, griūvantys pastatai perduodami Savivaldybei, ir pardavimai tebevyksta iš ankstesnių metų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas