Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 21 %
Naktį11°C debesuotumas 8 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nepritarė vandens branginimui

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-09-01

Liepą atostogavę ir vakar į eilinį posėdį susirinkę Kretingos rajono savivaldybės tarybos politikai nepatvirtino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) nustatytų UAB „Kretingos vandenys“ bazinių paslaugų kainų, dėl kurių centralizuotas geriamojo vandens tiekimas ir buitinių nuotekų šalinimas būtų pabrangęs vidutiniškai 2,3 proc, o daugiabučių namų gyventojams – 8, 48 proc. – nuo 2,24 Eur iki 2,43 Eur už 1 kub. m vandens tiekimą ir nuotekų šalinimą. Didėti turėjo ir mėnesinis abonento mokestis – nuo 1,08 Eur iki 1,35 Eur.

Pirmas, kad Lietuvos liberalų sąjūdžio frakcija Savivaldybės taryboje nebalsuos už vandens brangimą, pareiškė šios frakcijos lyderis Almantas Skruibys. „Nematome pastebimo vandens nuostolių įmonėje mažinimo. Manome, jog išlaidos dėl pernykštės kovos su lervomis taip pat turėjo įtakos kainos augimui. Vanduo Kretingoje ir taip yra brangus. Įmonė turi ieškoti rezervų viduje, kad nereikėtų didinti kainų“, – kalbėjo politikas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausanti Jūratė Sofija Laučiūtė prasitarė, jog šios frakcijos politikai irgi suabejojo dėl sprendimo didinti Savivaldybės įmonės „Kretingos vandenys“ paslaugų kainas. Prabilo ir trečios, valdančiąją daugumą taryboje su liberalsąjūdiečiais, konservatoriais-krikščionimis demokratais sudarančios socialdemokratų frakcijos narys Steponas Baltuonis. „Įmonė turi mažinti paslaugų savikainą, šia linkme mažokai padirbėta. Pats principas yra blogas, kai komisija, gavusi įmonės kainų skaičiavimus ir juos įvertinusi, kainas nustato kone automatiškai“, – tvirtino S. Baltuonis.

Kainų didinimui pasipriešino ir opozicinė visuomeninio judėjimo „Kretingos kraštas“ frakcija, kuriai priklauso Darius Petreikis, Vilius Adomaitis ir Antanas Kalnius. „Įmonės pelnas priklauso nuo pajamų ir sąnaudų. „Kretingos vandenys“ turi mažinti išlaidas, o ne didinant kainas pelnytis iš gyventojų“, – tarė D. Petreikis. Jis kaltino „Kretingos vandenų“ vadovą Gediminą Valinevičių įmonės pinigų švaistymu reklamai viename Palangos leidinyje. „Įmonei ji buvo visiškai nereikalinga. Nesuprantu tokios „Kretingos vandenų“ reklamos, kur tame pačiame leidinyje, tik pirmesniuose jo puslapiuose reklamuojasi ir „Palangos vandenų“ įmonė, 10 proc. vartotojams mažinanti paslaugų kainas“, – kalbėjo D. Petreikis.

Tarybos narį Antaną Puodį piktino tai, kad bazines vandens ir nuotekų kainas 3 metams nustačiusi VKEKK gali jas patvirtinti vienašališkai, nepaisydama Savivaldybės tarybos sprendimo. „Kodėl mes turime pritarti ir būti atpirkimo ožiais?“, – klausė jis.

Konservatorius–krikščionis demokratas Saulius Šopaga perspėjo, kad augančios vandens tiekimo, nuotekų tvarkymo kainos dar sumažins naujų vartotojų jungimąsi prie centralizuotų vandens ir nuotekų tinklų, kai šis procesas ir taip yra stringantis. O vartotojų skaičiaus augimas – svarbus kainų mažinimo faktorius. „Įmonės ekonominė situacija yra pakankamai gera. Kodėl daugiabučių gyventojai turėtų mokėti daugiau už gyvenančius individualiuose namuose, kai iki šiol kaina vienoda? Ar ne todėl, kad kažkas turi padengti bendrą 40 proc. įmonės „Kretingos vandenys“ patiriamą vandens nuostolį?“ – svarstė S. Šopaga.

„Mus, tarybos narius, pastato prieš faktą. Įmonė mus „pakišo“, nes ji kainų komisijai pateikė kainos skaičiavimus. Tai mūsų Savivaldybės įmonė, todėl nepritarsiu kainų didinimui“, – ryžtingai buvo nusiteikęs V. Adomaitis.

Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėja Sigutė Jazbutienė tikino, jog VKEKK nustatytas „Kretingos vandenų“ paslaugų bazines kainas turi teisę patvirtinti vienašališkai ir be Savivaldybės tarybos pritarimo.

„Privalome laikytis nustatytos kainų skaičiavimo metodikos. Paslaugų kaina turi užtikrinti rentabilią įmonės veiklą. Įmonė VKEKK pateikė 1,7 proc. kainų augimą, komisija pridėjo dar 0,8 proc.“, – aiškino G. Valinevičius.

„Kretingos vandenų“ paslaugų kainų didinimui irgi nepritaręs meras Juozas Mažeika leido suprasti, jog VKEKK sprendimą dėl kainų galima pakeisti. „Turėsime kainų komisijai pateikti argumentus, kodėl nepatvirtinome naujų kainų, „Kretingos vandenys“ – dar kartą skaičiavimus, įrodančius, kad įmonė turi vidinių resursų kainoms mažinti“, – sakė meras.

Opozicinė „Kretingos krašto“ frakcija įteikė prašymą sudaryti darbo grupę, kuri parengtų naujus Kretingos rajono savivaldybės valdomų įmonių valdybų sudarymo nuostatus. Frakcijos narių nuomone, Savivaldybės įmonių valdymas turi rimtų trūkumų – valdybų nariai yra Savivaldybės administracijos darbuotojai. Frakcijos nariai siūlė į valdybas įtraukti plačiąją visuomenę: kaimų ir miestų bendruomenių, verslo atstovus, kad visuomenė irgi dalyvautų priimant jai aktualius sprendimus.

Abejoja dėl vietos kryžiui

Kretingos rajono savivaldybė iš biudžeto skirs pinigų Kretingos katalikų bažnyčios 400 metų jubiliejui sumanyto paminklo – šviečiančio kryžiaus pastatymo projektui parengti ir vietai, kur stovės paminklas, sutvarkyti. Tam vakar tarybos nariai pritarė vienbalsiai. Tačiau buvo suabejota, ar tinkama vieta kryžiui yra ties būsima turbo sankryža, kur susikerta Žemaitės alėja ir Vilniaus gatvė. „Būtų mano valia, aš ten kryžiaus nestatyčiau. Kryžius toks simbolis, kuriam norisi jaukesnės, garbingesnės vietos“, – teigė tarybos senbuvis Valerijonas Kubilius.

Jam pritarė kolegė Dalia Martišauskienė. „Reikėtų ir visuomenės, parapijiečių nuomonės dėl vietos kryžiui parinkimo“, – sakė ji.

Meras Juozas Mažeika pažadėjo pasitarti su broliais pranciškonais ir surengti platesnę diskusiją dėl vietos šviečiančiam kryžiui. Tokiai diskusijai pritarė ir vakarykščiame Savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavęs žinomas architektas Algirdas Žebrauskas, kuris yra vienas paminklo – šviečiančio kryžiaus – idėjos autorių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas