Pajūrio naujienos
Help
2018 Birželis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 12 %
Naktį12°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar rajono valdžia turėtų pasirūpinti vaikų vasaros poilsiu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Klubas „Krašto ainiai“ brėžia naujas veiklos gaires

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Kultūra
  • 2017-03-28

Praėjusį penktadienį Kretingos muziejuje klubo „Kretingos krašto ainiai“ nariai antrai 3 metų kadencijai pirmininku perrinko Antaną Vinkų, atnaujino valdybą, aptarė nuveiktus darbus, planus ateičiai, tarp kurių ir dvaro fontano su nykštuko skulptūra atkūrimą.

„Tebetikiu darbu, kaip žmogaus gerovės pamatu“, – susirinkusiems kalbėjo Antanas Vinkus.

Narių gausa nepasižymi

Įsteigtas 1995 metų pavasarį klubas „Kretingos krašto ainiai“ šiandieną turi per 20 narių. Nors ši visuomeninė organizacija yra atvira plačiajai visuomenei ir metinis nario mokestis tesiekia 10 eurų, jos narių sąraše dominuoja vienaip ar kitaip kraštą garsinantys, jam nusipelnę žmonės, mecenatai. Klubui priklauso visas būrys Kretingos rajono Garbės piliečių – tautodailininkai Adolfas Viluckas ir Laimutė Kristina Grigaitienė, politikas Valerijonas Kubilius, profesoriai Regina Maciūtė, Vladas Algirdas Bumelis, gydytojas ir diplomatas Seimo narys Antanas Vinkus. Klubas ugdo mecenatystę Kretingoje. „Dalyvaudami akcijoje „Atkurkime kartu Kretingos dvaro fontanus“ atstatėme pirmąjį Kretingos dvaro parko fontaną „Mergaitė su vandens skėčiu“. Fontano atstatymą rėmė rajono vadovai, kraštiečiai Vladas Algirdas Bumelis, Janina ir Albertas Mikučioniai, Jūratė ir Pranas Varkojai, Antanas Algirdas Baranauskas, Petras Kurmis, Loreta Bosienė ir kiti“, – klubo pirmininko pavaduotoja Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pateikė akivaizdų mecenatystės rezultatą.

Klubo valdybos nario Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko teigimu, žvelgiant iš šalies gali susidaryti įspūdis, kad klubas yra uždaras ir, anot jo, taip yra todėl, kad šioje organizacijoje įsitvirtina tie, kurie gali, nori ir prisideda prie krašto gerovės kėlimo. „Tai solidus, ne proginis klubas“, – apie „Kretingos krašto ainius“ sakė Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika.

V. Kanapkienė pabrėžė klubo pirmininko Seimo nario Antano Vinkaus nuopelnus: „Jis lyg koks kuriantis cunamis, jo pilna visur.“ Antrai kadencijai klubo „Kretingos krašto ainiai“ pirmininku Antaną Vinkų klubo nariai išrinko vienbalsiai. Klubo aštuoneto valdyba atsinaujino: pirmąkart į ją buvo išrinkti uždarosios akcinės bendrovės „Terekas“ vadovas ir savininkas Juozas Maksvytis ir teatro režisierius Algimantas Verbutas. Į valdybą buvo perrinkti ankstesni jos nariai: Kretingos rajono savivaldybės vadovai Juozas Mažeika ir Virginijus Domarkas, architektas Edmundas Giedrimas, Savivaldybės Kultūros skyriaus vyr. specialistė Dalia Činkienė, kraštietis menininkas iš Vilniaus Juozas Pocius, Vida Kanapkienė.

Nykštuko fontanas – pirmasis planų sąraše

Pirmajam dvaro fontanui „Mergaitė su vandens skėčiu“ atkurti prireikė net dešimties metų. Klubas „Kretingos krašto ainiai“ kartu su muziejumi telkia jėgas antrajam dvaro fontanui atkurti. Žvaigždės formos fontano viduryje stovės nykštukas, laikantis uolą, iš kurios trykšta vanduo. „Iš aktyviausių žmonių sudarysime Fontano atkūrimo komitetą. Komitete tikiuosi dirbsiant Konstantiną Skierų, Janiną ir Albertą Mikučionius, Almą ir Bronių Daukinčius, Edmundą Giedrimą. Ir žingsnis po žingsnio Nykštuko fontaną atstatysime gal per 3 metus“, – kalbėjo V. Kanapkienė.

Klubo ateities darbus susirinkusiems nužymėjo ir klubo pirmininkas Antanas Vinkus. Klubas yra parengęs priemonių planą „Lietuva, Tėvyne mūsų“, skirtą Valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti. „Esame įsipareigoję sutvarkyti ir atminimo ženklais pažymėti Lietuvos savanorių kapus Kretingos miesto senosiose kapinėse. Atminties ženklo projektą parengė architektas klubo valdybos narys Edmundas Giedrimas. Šiais metais tikimės pastatyti aštuonis atminties ženklus“, – kalbėjo klubo pirmininkas. Klubas siūlo restauruoti 1931 m. Rotušės aikštėje pastatytą buvusį Kretingos vartotojų bendrovės pastatą. Atminimo lenta pažymėti, kad čia gyveno ir dirbo žymus lietuvių skulptorius Antanas Mončys, Lietuvos kariuomenės savanoriai Stasys Piktuižis, Juozas Pabrėža. Tradicija tapę Dvaro šventė ir Dvaro menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ vyks įprastu ritmu. Dvaro šventė rengiama kas 4 metus. Pirmoji buvo organizuota 1998 metais. Dvaro šventės išsiskiria tuo, kad po kiekvienos paliekamas atminimo ženklas. Toks 2002 metų šventės ženklas buvo dvaro parke pristatytas skulptūrų ansamblis „Astronominis kalendorius su saulės laikrodžiu.“ Per paskutinę, vykusią pernai, Dvaro šventę visomis spalvomis nušvito atkurtas fontanas „Mergaitė su vandens skėčiu.“

Menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ dvare rengiamas kasmet nuo 2013-ųjų šaltuoju metu laiku – spalio–gruodžio mėnesiais. „Festivalio programos yra išskirtinės, koncertuose pristatoma įvairių žanrų, stilių ir epochų muzika, kurią išpildo garsiausi Lietuvos orkestrai ir solistai“, – teigė V. Kanapkienė, pasidžiaugusi, jog šio festivalio svečiai yra buvę „Vilniaus simfonietta“, valstybinis Vilniaus kvartetas, Lietuvos Nacionalinės premijos laureatas „Čiurlionio kvartetas“, tokie žinomi atlikėjai, kaip antai Saulius Bareikis, Liudas Mikalauskas, prof. Regina Maciūtė, kiti. Šiais metais vyks ketvirtas menų festivalis, jo globėju sutiko būti meras Juozas Mažeika.

„Palanga didžiuojasi grafo Juozapo Tiškevičiaus įkurtu kurortu, gydyklomis, o mes – unikaliu Žiemos sodu, atgimstančiu parku ir restauruotais pastatais. Esame liudininkai tų svarbių įvykių, kai buvo atstatomos buvusios parko erdvės, nugriauti sovietmečiu pastatyti pastatai: garažai, katilinė, buvusi kolegija. Atstatomi takai ir parko želdiniai. Būtina parengti viso parko atstatymo techninį projektą“, – teigė ir ragino Antanas Vinkus. Jam pritardamas Juozas Mažeika užsiminė apie griauti numatytus parke tebesančius statinius. „Greitu laiku bus griaunama elektros transformatorinė. Lieka dar vienas dvaro parko sovietinis „šedevras“ ir svetimkūnis – bendrabutis. Bus matyti, kokia jo čia perspektyva“, – sakė jis.

V. Kanapkienė išreiškė viltį, jog klubas „Kretingos krašto ainiai“ su savo veikla žengs platesnį žingsnį iš dvaro ir į Kretingos miestą. Ji paragino susirinkime dalyvavusi miesto seniūną Stanislovą Juknevičių drąsiau kurti Kretingos viziją ir telkti bendruomenės aktyvą jai įgyvendinti. „Belskis, ir bus atidaryta. Atkakliai siekiant galima daug padaryti. Be pasiaukojamo darbo nieko nebūna“, – sakė V. Kanapkienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas