Pajūrio naujienos
Help
2018 Gegužė
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną21°C debesuotumas 4 %
Naktį8°C debesuotumas 6 %
Apklausa

Ar Kretingoje yra kur važinėti dviračiais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Išsikėlė tikslą – šiemet įsikelti į naują biblioteką

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-02-24

Vakar Kretingos rajono politikai balsavo už tai, kad Savivaldybė paspartintų naujosios bibliotekos statybą, ir darbams iš rajono biudžeto šiemet paskyrė 0,5 mln. eurų. Dar 250 tūkst. eurų yra pažadėta iš Valstybės investicijų programos (VIP). „Išsikėlėme ambicingą planą – dar šiemet bent viena koja įžengti į naująją biblioteką“, – tvirtino Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas.

Kretingos rajono vadovai bei politikai meta iššūkį sau – dar šiemet įkeldinti Motiejaus Valančiaus viešąją biblioteką į naująjį pastatą.

Akis bado nuplikę šonai

Važiuojant ar einant prošal jau visą dešimtmetį statomos bibliotekos pastatą, ant jos išorinių sienų pastebimi didžiuliai lopai. Pernai rudenį pastatą nutinkavo bibliotekos statybos darbus vykdančios Telšių bendrovės „Vėtrūna“ dukterinės įmonės „Versiva“ darbininkai.

„Šviežiai uždėtas tinkas jau byra. Ar vis dėliojama-tepliojama biblioteka dar ilgai erzins žmones? Matyt, ši amžiaus statyba kažkam labai naudinga: ir vėl teks krapštyti mokesčių mokėtojų pinigus, kad remontuotų sienas“, – piktinosi į redakciją skambinę kretingiškiai.

Apie sienų broką paklaustas V.Domarkas „Pajūrio naujienoms“ taip paaiškino: „Užfiksavome defektus. Atšilus orams, „Vėtrūna“ įsipareigojo sienas sutvarkyti, – tam yra garantai bei draudimas. Statybininkai darbus vykdė lietingu oru, ir sienas buvo užsidangstę polietileno plėvele. Lietus kai kur pramušė ir nuplovė tinką“.

Kretingiškiai atsimena, jog jau buvo atvejų, kai dėl lietaus ir ledo neuždengtame pastate plyšo plokščių betonas, nukentėjo perdangos ir rūsio sienų blokai, pradėjo irti plytos.

V. Domarkas patikino, jog pastatas dabar gerai užsandarintas, išorės darbai užbaigti ir drėgmė į vidų nebesiskverbia.

Įrengs vidaus patalpas

Šiemet statybininkai įsikraustys dirbti į pastato vidų: įves elektros, priešgaisrinę instaliaciją, vandentiekį, įrengs šildymą, tinkuos ir išdažys patalpas.

„Labai tikimės, jog už 750 tūkst. eurų galėsime atlikti tiek darbų, kad jau metų pabaigoje į naująją biblioteką įkeltume pirmąją koją. Kai pastatas gyvens, bus lengviau rūpintis tolimesniais darbais bei jo priežiūra“, – vylėsi V. Domarkas. Kretingos bibliotekos statyba visoje šalyje išgarsėjo kaip praeito amžiaus gigantomanijos statinys, – ji statoma nuo 2006 m. Šio projekto vertė – per 4 mln. eurų. Tuomet bibliotekos statyba buvo įtraukta į Kultūros ministerijos valstybės investicijų programą, jai pritarė Seimas bei Vyriausybė.

Konkretūs statybos darbai prasidėjo 2008-ųjų balandžio 29-ąją: tuometinio Kretingos katalikų parapijos klebono Evaldo Darulio pašventintą kertinį akmenį įmūrijo konkursą laimėjusi Kretingos statybų bendrovė „Ringesta“, kuri buvo užsimojusi darbus užbaigti per dvejus metus.

Tačiau užėjus ekonominei krizei, valstybė lėšų kasmet tik bepatrupindavo, – per dešimtmetį į bibliotekos statybą jau investuota 1,74 mln. eurų. Pastaraisiais metais pasikeitė ir VIP lėšų skirstymo politika.

Deja, šiandieną nekokybiškai nutinkuotos bibliotekos išorė atrodo nekaip.

Savivaldybė stipriai pasipurtė

Prieš dvejus metus Kultūros ir Finansų ministerijų komisijoms nusprendus, jog pastatas bibliotekai – per didelis, rajono politikams patiems teko sukti galvas, kaip užbaigti statybą, gerokai papurtant savąjį biudžetą.

Biblioteką projektavęs žinomas šalies architektas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Saulius Juškys koreguoti projekto nesutiko. Todėl rajono vadovams tam, kad sumažėtų statybos kaina, teko ją supaprastinti: nuspręsta palikti neįrengtą trečiąjį aukštą bei patalpas pirmame aukšte, kurios skirtos kavinei.

Pernai bibliotekos darbams iš VIP buvo skirta 100 tūkst. eurų, Savivaldybė prisidėjo dar 50 tūkst. eurų. Tačiau šiųmetinė tikslingai numatyta Savivaldybės investicija – 0,5 mln. eurų – yra 10-kart didesnė.

Statybvietė paženklinta nelaimėmis

Per bibliotekos statybos istoriją jau pasikeitė du rangovai: darbus iš „Ringestos“ perėmė „Vėtrūna“, o iš šios – jos dukterinė įmonė „Versiva“.

V. Domarkas patikino, jog šią vasarą baigiasi sutartis su pastarąja bendrove , tad teks dar ir trečiąkart skelbti konkursą, kas pratęs darbus. „Vėtrūna“ restruktūrizuojasi, o ir dabar darbus ji permetė savo dukterinei įmonei“, – tvirtino administracijos direktorius.

„Pajūrio naujienoms“ „Versivos“ vadovas Vytautas Banys nekomentavo situacijos dėl nekokybiškai atliktų darbų, o su „Vėtrūnos“ vadovu Rolandu Baškiu susisiekti nepavyko.

Šiandieną pastatas yra saugomas samdytos saugos įmonės, pašaliniai į jį negali patekti. Tačiau ši statybvietė jau yra paženklinta nelaimėmis: kai teritorija buvo nesaugoma, joje lankydavosi nuotykius pamėgę paaugliai, ir du iš jų stipriai susižalojo – į lifto šachtą buvo įkritusi 14-metė ir traumų patyrė 11-metis berniukas.

---

Kasmet Kretingos bibliotekos statybai skirtos VIP lėšos (eurais):

2006 m. – 57,92 tūkst.

2007 m. – 144,81 tūkst.

2008 m. – 434,43 tūkst.

2009 m. –289,62 tūkst.

2010 m. – 86,89 tūkst.

2011 m. – 246,18 tūkst.

2012 m. – 115,85 tūkst.

2013 m. – 115,85 tūkst.

2014 m. lėšų išvis neskirta

2015 m. –144,81 tūkst.

2016 m. – 100 tūkst.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas