Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos rajono visuomenės sveikatos biuro specialistė Karolina Skominienė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Atėjus vasarai kiekvieno jaunuolio kasdienybė pasikeičia. Nebėra mokslų, atsiranda gausa laisvo laiko ir galimybių, kaip jį galima praleisti. Dažnas jaunuolis imasi sezoninio darbo, dėl kurio kinta gyvenimo būdas ir kasdieniai įpročiai. Atsiranda rutinos ir sveikos gyvensenos palaikymo būtinybė. Kodėl šie dalykai jaunuolio gyvenime yra svarbūs, atsakė Kretingos rajono visuomenės sveikatos biuro specialistė Karolina Skominienė.

Dienotvarkės nauda

Turbūt pastebėjote kokį stresą ir susierzinimą patiriate, kai jūsų diena tampa chaotiška, neorganizuota. Turėdami dienotvarkę jūs iš anksto žinosite, kad turite skirti tam tikrą laiką tam tikrai užduočiai atlikti, ir bus mažesnė tikimybė, kad nereikšmingi ir neplanuoti darbai išmuš jus iš vėžių ir nepadarysite būtinų užduočių. „Tai veiks ypač gerai, kai tai taps jūsų įpročiu“, – akcentavo specialistė.

Dienotvarkė neleidžia patekti į stresą keliančias situacijas, nes visada žinosite, kur ir kada turite būti, ką būtina atlikti ir kad viskas vyksta pagal planą. Ši rutinos savybė tokia gera, kad taikoma sergantiems bipoliniu sutrikimu, esant perdegimo sindromui.

Dienotvarkė ne tik padeda padaryti daugiau užduočių per dieną, bet ir turėti daugiau laisvo laiko, išnaudoti jį kokybiškesniam poilsiui. „Rutina taip pat padeda spręsti mitybos problemas, atsiranda aiškus laikas valgymui, reguliariai valgant nepristigsite energijos“, – akcentavo K. Skominienė.

Kas rutinoje svarbiausia

Kiekvienas dirbantysis, besimokantis asmuo privalo sureguliuoti savo gyvenimo režimą: rytą dirbti-mokytis, o vakare ilsėtis. Tinkamas gyvenimo režimas yra darbas–poilsis–miegas. Auksinė taisyklė „8–8–8“ neleis supainioti asmeninių poreikių su darbiniais.

Sveikatingumo specialistė teigė, kad į savo rutiną būtiną įtraukti fizinį aktyvumą, nes mūsų kasdienybėje vyrauja pasyvios veiklos, vis mažiau judame. Mankštą atlikti būtina bent du kartus per savaitę.

„Pasak psichologų, rutinos laikymasis sukuria saugumo ir užtikrintumo jausmus. Labai svarbu palaikyti socialinius poreikius – bendrauti, veikti, dirbti, sveikai maitintis, skirti laiko sau ir savo pomėgiams“, – prioritetus išskyrė K. Skominienė.

Planuojant dienotvarkę reikėtų dieną susidėlioti nuo svarbiausių prioritetų ir paskirstyti veiklas rytą, dieną, vakarą. Planuojant rekomenduojama išskirti keturis poreikius: biologinius, dalykus, būtinus pragyvenimui, lavinančias veiklas, malonumus ir pramogas. Visi esame skirtingi, todėl dienotvarkė atspindi mūsų prioritetus ir tikslus.

Kaip sportas tampa įpročiu

„Pradedant sportuoti rekomenduoju nepersistengti, visada reikia į veiklą įsitraukti palengva, ypač jei niekada neužsiėmėte jokia fizine, aktyvia veikla“, – įspėjo specialistė. Staigiai „užsigriebus“, pasirinkus per didelį, sau netinkantį krūvį galima labai greitai „perdegti“, prarasti motyvaciją.

Norint save motyvuoti reikėtų sugalvoti sau tikslą: tarkim, norite išmokti žaisti tinklinį. Taip pat pabandykite į norimą veiklą pasikviesti draugą. Taip palaikysite vienas kitą, padėsite nepasiduoti tinguliui.

K. Skominienė sakė, kad aktyvus laisvalaikis suburia žmones, tad atsiranda galimybės susirasti naujų bendraminčių. Užsiimant fizine veikla stiprėja kūnas, tad atsiranda didesnė savivertė, pasitikėjimas savimi, atsipalaiduoja protas, sumažėja streso.

Fizinis aktyvumas – tai gerai žinomas gyvybingumą ir gerą nuotaiką lemiantis veiksnys, nes fizinio aktyvumo metu gaminasi laimės hormonai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fiziniai pratimai reikšmingai sumažina lengvo ir vidutinio intensyvumo nerimo ir depresijos simptomus ir gali efektyviai pakelti žmogaus nuotaiką.

Kasdienis fizinis aktyvumas gerokai didina produktyvumą, nes mankštos metu smegenys aprūpinamos didesniu deguonies kiekiu, tad gerėja mąstymas, atmintis, taip pat mankšta stiprina raumenis, tvirtėja kūnas.

Kasdien rekomenduojama sukaupti ne mažiau kaip 60 minučių vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės veiklos.

„Sveika gyvensena tiesiogiai susijusi su mūsų sveikata“, – auksinę taisyklę priminė sveikatingumo specialistė K. Skominienė.

Kamilė PULOKAITĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas