Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Klaipėdos valstybinės kolegijos Slaugos ir socialinės gerovės katedros lektorė Violeta Kaulitzky: „Kiek įmanoma, venkite nuomonių konflikto, ir stenkitės, kad senolio fiziniai, emociniai poreikiai būtų patenkinti.“

Visuomenei senstant ir nenykstant lietuvių tautos tradicijai senyvo amžiaus tėvus globoti ir slaugyti namuose, žinoma, jeigu tam yra bent minimalios galimybės, iškyla klausimų, kaip elgtis ir kokių įgūdžių reikėtų, kad senoliai karštų – nebijokime šito žodžio – patogiai ir tvarkingai, švarūs ir orūs, kada iškyla būtinybė kreiptis į specialistus ir specialiąsias įstaigas, galinčias pagelbėti tokioje situacijoje. Mintimis apie senolių globą, jų slaugą pasidalino Klaipėdos valstybinės kolegijos Slaugos ir socialinės gerovės katedros lektorė Violeta Kaulitzky.

– Ką savo jėgomis dėl senolių gali padaryti namiškiai, kuriais atvejais jau reikėtų specialistų pagalbos? – „Pajūrio naujienos“ paklausė lektorės.

– Artimieji gali ir turėtų raginti keisti kūno padėtį – tai būtina sąlyga ir sėdintiems neįgaliojo vežimėlyje. Senoliui artimi žmonės taip pat pajėgūs keisti jo kūno padėtį – tai reikia atlikti kas dvi valandas, kitaip suspaustame odos plote gali sutrikti kraujotaka. Dabartiniu laikotarpiu senolių priežiūrai namuose pasitelkiama daugybė priemonių: bendrosios praktikos slaugytojų komanda, kurios tikslas – mokyti senolius, jų artimuosius, paslaugų koordinavimas, vaistų skyrimas ir kontrolė, žaizdų priežiūra, stomų ir kateterių priežiūra, intraveninė terapija.

Gydytojų vaidmuo susijęs su medicininių problemų sprendimu, poreikio gydymui ir slaugai įvertinimu, senolio sveikatos priežiūros plano sudarymu, gydymo ir slaugos tęstinumo užtikrinimu ir pan. Socialinės pagalbos priemonės: pagalba namuose – namų ruoša, maisto gamyba, skalbimas, naktinio budėjimo tarnybos, dienos centrai, savanorių darbo organizavimas ir pan.

Tuomet, kai namiškiai nebepajėgia užtikrinti senolio orumo – vidinių žmogaus vertybių pripažinimo nepriklausomai nuo aplinkinių, gerbiant jų unikalumą ir asmeninius poreikius, nebepajėgia užtikrinti nepriklausomumo, nėra galimybės užtikrinti paciento saugumo nuo griuvimo, kuris yra reikšmingiausia senolių mirties nuo traumų priežastis, ir jo rizikos, nebepajėgiant užtikrinti pragulų profilaktikos, saugios aplinkos – pasitelkiama sveikatos priežiūros specialistų komandos pagalba: kineziterapeutai, ergoterapeutai, socialinės dienos tarnybos, šeimos gydytojo komandos.

Taip pat šiuo etapu patartina kreiptis pagalbos į slaugos stacionarą, paliatyvaus gydymo ligoninę, specialius gyvenamuosius namus. Nemažai gelbsti ambulatorinė medicininė pagalba, dienos stacionarai, atokvėpio tarnybos, senjorų centrai, grupiniai pietūs, bendruomenių pagalbos tarnybos. 

– Kokia turėtų būti kasdienė senų žmonių higiena?

– Ypač reikėtų pasirūpinti senolio odos švara, jei senolis nelaiko šlapimo, išmatų. Reguliari tarpvietės higiena su specialiomis plaunamosiomis, drėkinamosiomis apsauginėmis  priemonėmis padeda palaikyti odos vientisumą. Kiekvieną dieną atidžiai būtina apžiūrėti sritis, kuriose gali atsirasti pragulų, – kryžmenį, mentes, alkūnes, kulnis, sėdmenis, ausų kaušelius. Intensyvus odos paraudimas – pirmas požymis, kad gali atsirasti pragula. Jokiu būdu negalima odos trinti spiritiniais ar kitokiais dezinfekuojamaisiais tirpalais, kremais. 

– Kaip dažnai reikia prausti senolį?

– Valyti dantis, plauti rankas, veidą ir kaklą tikslinga prieš kiekvieną maitinimą. Kasdien plauti lyties organus ir odą aplink išangę. Senoliui, nelaikančiam šlapimo ar išmatų, praustis reikia po kiekvieno pasituštinimo. Senolio kojos plaunamos 2–3 kartus per savaitę. Burnos ertmė apžiūrima kasdien. Rankų ir kojų nagai kerpami kartą per savaitę, plaukai plaunami kartą per savaitę. 

– Kokiomis priemonėmis patartina palaikyti kūno, plaukų švarą, kad senolių nenuvargintume ir kad būtų patogiau tai padaryti?

– Senstančią jautrią odą rekomenduojama prausti ne muilu ir vandeniu, o specialiais plaunamaisiais kremais, kurių sudėtyje yra odą saugančių aliejų ir medžiagų, neleidžiančių išsausėti jautriai odai. Rekomenduotina naudoti plovimo priemones, kurių rūgštingumas lygus 5,5. Tokiu būdu bus išsaugota normali odos mikroflora ir apsauginis raginis sluoksnis. Nerekomenduojamas antibakterinis muilas, nes odos rūgštingumo reakcija, panaudojus antibakterinį muilą, galimai bus pažeista per 3 valandas. Taip pat prausiant muilu ant odos kaupiasi netirpios kalcio ir magnio druskos, dėl susidariusių apnašų trinama oda greitai sudirgsta. Nerekomenduojama naudoti šiurkščias kempines, valomuosius kremus su šveičiamosiomis dalelėmis. Vis dėlto, naudojant muilą, būtina kruopščiai nuplauti muilo putas, kadangi muilas sausina odą. Po tokių maudynių būtina naudoti drėkinamąjį kremą.

– Kaip specialistai patartų elgtis, kai senoliai neklauso – atsisako švarintis, valgyti, gerti vaistus ir pan.?

– Pirmiausiai – išklausyti, neprieštarauti, leisti išsikalbėti. Pritarkite, kad suprantate, kaip senoliui sunku ir kaip jis kenčia. Jokiu būdu nesakykite, kad senolis – našta. Leiskite pajausti, kad senolis jums rūpi. Dažniausiai senoliui reikia paguodos ir išklausymo. Svarbu, kad artimieji nepradėtų vengti senolio. Emocingas žmogus ne visada girdi detales ir ne iki galo suvokia tai, kas yra jam sakoma. Jei artimieji leis jausmams įveikti protą, jie taip pat neteks gebėjimo objektyviai įvertinti situaciją. Svarbu ramybė ir rūpestis savo jausmais, nes priešiškumas sukelia atsakomąjį priešiškumą. Ir tik išlikus ramiam, galima nuslopinti senolio priešiškumą ir nepasitenkinimą.

– Kokia turėtų būti psichologinė reakcija į senolių nepasitenkinimą viskuo – priežiūra, maistu, dėmesio trūkumu (pagal juos), neteisingus kaltinimus ir pan.? Ar išvis į tai reikėtų reaguoti? Ar turėtų būti tenkinami visi senų žmonių kaprizai?

– Priešiškumas – normali reakcija į stresą, tačiau tai apsunkina bendravimą. Jei senoliui kas nepatinka, jis gali tapti niūrus, taps kaltintoju, atsisakys bet kokios pagalbos, nustos klausyti nurodymų. Svarbu suvokti, kad priešiškumas  – tai bejėgiškumo apraiška ir vidinės įtampos atspindys. Jei atsakysite tuo pačiu – įsivyraus bejėgiškumo jausmas, pasireiškianti dar didesniu priešiškumu ir irzlumu. Nėra reikalo „spausti“ senolį, tačiau pataikauti ir su viskuo sutikti – dar didesnė žala. Visose situacijos išlikite ramūs, vadovaukite ir valdykite situaciją, duokite tikslius nurodymus. Kiek įmanoma, venkite nuomonių konflikto. Stenkitės, kad senolio fiziniai ir emociniai poreikiai būtų patenkinti. Kad neprarastumėte kantrybės, kontroliuokite savo mintis, gestus, kalbėkite maloniu, ramiu ir užtikrintu balsu. Tik nuo artimųjų reakcijos priklauso, ar senolis nurims, priešiškumas, agresija nuslops ar sustiprės.

– Ar reikia senoliams riboti maistą, ypač, jeigu tunkama, jeigu jie nejaučia saiko ir ribos nustoti valgyti?

– Senoliams galioja viena taisyklė – valgyti reikia mažiau negu jaunystėje, tačiau maistas turėtų būti vertingesnis – daugiau vitaminų, mineralinių medžiagų, skaidulų. Maistas turėtų būti kvapnus, išvaizdus, šiltas. Kadangi senolių metabolizmas lėtesnis negu jaunų, todėl ir energetinė suvartojamo maisto vertė turėtų būti mažesnė.

– Ar, susilpnėjus atminčiai, reakcijoms, galima senolius vienus palikti namuose?

– Senolius, nepaisant, kokia gretutine liga serga, siekiama kiek ilgiau išlaikyti namuose, jam įprastinėje aplinkoje, pasitelkus specialistų komandą ir suteikiant ambulatorines socialines ir sveikatos priežiūros paslaugas. Deja, kai senolis tampa visiškai priklausomas kasdienėje veikloje, reikalinga nuolatinė priežiūra. Ar senolį galima vieną palikti namuose? Tai priklauso nuo esamo sutrikimo ir kiek ilgai planuojama palikti senolį vieną. Užtikrinant saugumą raginama pasitelkti savanorių, bendruomenės narių, socialinių darbuotojų pagalbą, užtikrinant saugią aplinką. Įvertinant tai, kad slaugantysis (prižiūrintysis) asmuo taip pat pervargsta, būtinos atokvėpio paslaugos, būtinas pagalbininkų pasitelkimas. Artimasis taip pat privalo tausoti savo sveikatą, išsaugoti pozityvų požiūrį į gyvenimą, neprisiimti per daug atsakomybės, neužsikrauti naštos, su kuria nepajėgiama susidoroti. Dažniausiai pagalbos niekas nepasiūlo – jos reikia paieškoti ir prašyti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas