Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Antradienį Jokūbave, Raguviškiuose, Budriuose ir Baubliuose gyventojus skiepijo Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) Jokūbavo medicinos punkto bendruomenės slaugytoja Dalia Sungalienė (dešinėje) ir Vakcinavimo centro koordinatorė Raimonda Gerdauskienė.

Kretingos rajono gyventojai pastarosiomis dienoms pradėjo aktyviau skiepytis nuo koronaviruso: Vakcinavimo centre Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje kasdien sulaukiama apie pusantro šimto žmonių. Ir, nors šis skaičius beveik dvigubai didesnis negu anksčiau, o per savaitę vakcinuotųjų gyventojų procentas nuo 37,5 proc. išaugo iki 38,6 proc., nuo respublikos vidurkio, siekiančio 42,5 proc., vis dar atsiliekama.

Mobilieji punktai baigia darbą

Trečiadienį Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) Jokūbavo medicinos punkte norinčiuosius vakcinuotis nuo koronaviruso skiepijo atvykusi mobilioji brigada.

„Pasinaudojau proga, kad galiu pasiskiepyti prie pat namų, kad nereikia važiuoti į Kretingą, – sakė mokyklos valgykloje dirbanti Ramunė Lukošiūnienė. – Skiepijuosi ne tik todėl, kad dirbu gan dideliame kolektyve, tarp žmonių, bet ir dėl savo pačios sveikatos. Negali žinoti, ar koronavirusas aplenks, o pasiskiepijusi bent jau išvengsiu sunkesnės ligos formos ar nepageidaujamų komplikacijų.“

Justė Žiliūtė sakė atskubėjusi pasiskiepyti, nes rūpinasi ateitimi: „Nesinorėtų, kad tai, kad nesu pasiskiepijusi, kaip nors ribotų mano gyvenimą, nes teko girdėti, jog tokių ribojimų gali būti. Tad sužinojusi, kad atvyksta mobilioji brigada, nusprendžiau pasiskiepyti.“

Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė Jokūbavo medicinos punkto bendruomenės slaugytoja Dalia Sungailienė, sprendimas skiepyti žmones arčiau jų gyvenamosios vietos pasiteisino.

„Kuo paslauga arčiau žmogaus, tuo geriau, ir patys žmonės mobiliuosius punktus vertino teigiamai, nes toli gražu ne visi gali važiuoti į Kretingą – vieni neturi transporto, kiti – vaikų, kurie juos galėtų pavėžėti. Dabar seni žmonės praktiškai visi paskiepyti“, – kalbėjo bendruomenės slaugytoja, pridūrusi, jog šis mobiliosios grupės apsilankymas – ne pirmasis, ir, nors tikslios statistikos neturima, pasiskiepijusiųjų Jokūbave esą daugiau negu nesiskiepijusių.

„Skiepijome visus – ir kas buvo iš anksto užsirašę, ir kas apsisprendė tą pačią dieną. Buvo ne tik jokūbaviškių, buvo ir iš aplinkinių kaimų, ir net iš Klaipėdos. Sulaukėme skambučių – žmonės teiravosi, kada mobilioji brigada kitąkart atvyks. Turėjau juos nuvilti, nes bent jau artimiausiu metu medikai nebevažiuos: Kretingos centre padaugėjo norinčių skiepytis. Matyt, žmones gąsdina žinia apie itin užkrečiamą koronaviruso delta atmainą, tad tie, kurie laukė rudens ir planavo tada skiepytis, nori tai padaryti greičiau. Manau, kad tie, kurie tikrai norėjo skiepytis, Jokūbave tai padarė – šįkart jau ne žmogus ėjo skiepo, o pats skiepas iki žmogaus atvažiavo“, – sakė D. Sungailienė.

Sulaukia per 150 žmonių

Vakcinacijos centro koordinatorė Raimonda Gerdauskienė paantrino D. Sungailienei: išties pastarosiomis dienomis Kretingoje sulaukiama itin daug – beveik dvigubai negu anksčiau – norinčiųjų pasiskiepyti.

„Mobiliosios brigados vizitai, kuriuos pradėjome birželio 30-ąją, bent jau kuriam laikui stabdomi. Aplankėme iš esmės visą rajoną. Daugiausiai besiskiepijančių buvo sulaukta, kai brigada važiavo Darbėnų link – tada paskiepyti 53 žmonės. Šįkart Jokūbave, Raguviškiuose, Budriuose ir Baubliuose vakcinavome 27 gyventojus, pas vieną vykome į namus, nes žmogus nevaikštantis. Šitas mūsų vizitas buvo kaip ir grįžtamasis – skiepijome ir antrąja doze, ir pirmąja – antrosios dozės reikės vykti į Kretingą. Dar vieno rato nebesuksime, nes antradienis parodė, kad gyvenvietėse sumažėjo norinčiųjų skiepytis“, – paaiškino R. Gerdauskienė, pridūrusi, jog populiariausia vakcina tiek tądien, tiek pastaruoju metu Vakcinavimo centre išlieka „Pfizer“. Tiesa, vis daugiau gyventojų pageidauja „Johnson & Johnson“ vakcinos, nes ja užtenka pasiskiepyti vieną kartą.

Nuo gegužės 31-osios Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje veikiančiame Vakcinavimo centre kasdien žmonių sulaukiama vis daugiau: jeigu paprastai jų būdavo 70–80, per antradienį buvo paskiepyti 158, o iš viso paskiepytųjų centre skaičius artėja prie 4 tūkst. – šio pirmadienio duomenimis, paskiepyti 3 tūkst. 700.

„Kasdien skiepams užsiregistruoja 110–120 žmonių, dar apie 20–30 ateina neužsiregistravusių. Tad, nors neužsiregistravusiųjų ir neišvarome, norint pasiskiepyti geriausia užsiregistruoti iš anksto. Dar vienas niuansas – atėjusieji be registracijos ne visada gali rasti norimos vakcinos“, – atkreipė dėmesį Vakcinavimo centro koordinatorė, akcentuodama, kad šiuo metu centre esama „Pfizer“ vakcinos, o norintieji skiepytis „Johnson & Johnson“ vakcina turėtų ateiti nuo 10 val. – tokiu metu ji yra pristatoma į centrą.

Trūksta komunikacijos ir atsakomybės

Nors pastaruoju metu norinčiųjų pasiskiepyti skaičius auga, Kretingos rajono statistika vis dar nedžiugina. Į tai dėmesys atkreiptas ir praėjusią savaitę įvykusio susitikimo su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu metu. Tada Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė minėjo, jog, be kita ko, stambesnių rajono įmonių vadovams buvo išsiųsti raginimai, kad jie sukviestų didesnes žmonių grupes ir kad atvykę medikai galėtų paskiepyti didesnį žmonių skaičių. Tačiau Kretingos PSPC vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys „Pajūrio naujienoms“ sakė, kad kol kas iš įmonių ar organizacijų jokių pageidavimų dėl darbuotojų skiepijimo negauta – priešingai nei tada, kai būta koronaviruso židinių, ir įmonių vadovai pageidavo, kad kuo greičiau ir kuo patogiau darbuotojams būtų atliekami testai.

Jokūbavo medicinos punkte per valandą paskiepyta 10 žmonių.

„Sunku pasakyti, kur slypi to vangaus skiepijimosi priežastys, ir nemanau, kad mūsų rajono žmonės kuo nors išskirtiniai. Ir Kretingoj, ir beveik visoj Lietuvoj daug įtakos tam tikram nusistatymui prieš skiepus turi socialinė medija, transliuojanti antivakserių mintis ir dezinformaciją apie vakcinas bei jų naudą“, – paklaustas, kodėl, jo nuomone, kretingiškiai neskuba skiepytis nuo COVID-19 svarstė A. Juškys.

Kretingos PSPC vyriausiojo gydytojo nuomone, tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek kitos institucijos savo laiku tinkamai neparengė skiepijimo strategijos, jau nekalbant apie deramą komunikaciją.

„Žmonėms paprasčiausiai trūksta informacijos, trūksta žinių, trūksta aiškumo, kokios gali būti reakcijos po skiepo, kokios reakcijos yra normalios, kiek pats skiepas galioja. Viena kita žiniasklaidos priemonė, viena kita televizija pakalbina kokį specialistą – ir viskas. O juk Lietuva turi pakankamai rimtų mokslo žmonių, epidemiologų, virusologų, infektologų, tikrų savo srities korifėjų, kurie galėtų autoritetingai paaiškinti: galimos tokios ir tokios šalutinės reakcijos, ir tai – natūralu. Dabar gi net patys minimaliausi klinikiniai simptomai, tarkim, karščiavimas jau sukelia baimę. Žmonės yra linkę tikėtis blogiausio, ir išgirdę, kad kaimynas ar giminaitis porą dienų po skiepo karščiavo, įsibaimina taip, kad net negirdi, jog dešimtims kitų žmonių jokių neigiamų reakcijų nebuvo“, – kalbėjo A. Juškys.

Vyriausiojo gydytojo įsitikinimu, patiems žmonėms taip pat trūksta atsakomybės ir dėl savo paties, ir dėl aplinkinių sveikatos. Tiesa, pasigirdusias kalbas, neva nepasiskiepijusieji turėtų mokėti už gydymą, jeigu susirgtų COVID-19, jis vertina neigiamai: tokiais pareiškimais neturėtų būti švaistomasi, nes juk Konstitucijoje įrašyta, kad gydymas teikiamas visiems. Gydymas šiuo atveju negali būti mokamas dar ir todėl, kad žmonės galbūt nesiskiepija ne vien dėl priešiško nusitiekimo, o dėl kitų išties svarių priežasčių.

„Valstybė visų pirma turėtų atsakyti į klausimą, ar ji padarė viską, kad galėtų taikyti šitokias sankcijas. Bet kalbant apie testavimą – pozicijos turėtų būti aiškios. Žmogau, tu turi visas galimybes pasiskiepyti. Jeigu tu skiepytis nenori, bet dirbi tarp kitų žmonių ir privalai testuotis, tai jau būk malonus ir iš dalies kompensuok testavimo išlaidas, nes tas testavimas kainuoja tikrai didelius pinigus. Tam aš pritariu, ir, mano nuomone, tai jau turėjo būti padaryta anksčiau, juolab kad pusė tų testų susiję su laisvalaikio pramogomis. Jeigu žmonėms tektų bent iš dalies susimokėti už testus, turėtume kitokią statistiką ir nereikėtų kalbėti apie vangius skiepijimosi tempus“, – įsitikinęs A. Juškys.

Liepos 22 dienos duomenimis, Lietuvoje nuo COVID paskiepyta 42,5 proc. gyventojų. Kretingos rajone paskiepyta 38,6 proc. gyventojų. Daugiausiai – 86,6 proc. – pasiskiepijusių gyventojų yra Neringos savivaldybėje, mažiausiai – 25,7 proc. – Šalčininkų rajono savivaldybėje. Kaimyninių savivaldybių statistika: Klaipėdos r. – 38.1 proc., Skuodo r. – 38,3 proc., Klaipėdos m. – 38,6 proc., Palangos m. – 53,1 proc.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas