Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Prie paminklo Lietuvių tautos kančioms atminti paminėtos 80-osios tremties pradžios metinės.

„Negrįžusiems mes lenkiam galvas, didžiuojamės išlikusiais gyvais“, – šis leitmotyvas birželio 14-ąją, minint 80-ąsias tremties pradžios Lietuvoje metines, skambėjo per Kretingos miesto kapinėse, prie paminklo Lietuvių tautos kančioms atminti, įvykusį renginį „Amžinoji atminties šviesa“.

Varpų gaudesiu, kanklėmis skambančia žemaitiškos dainos „Lek gervelė“ melodija ir eilėmis „Gervele, lėk, gervele, lėk į šalį atminties skaudžios“ prasidėjusi Gedulo ir vilties dienai skirta literatūrinė muzikinė kompozicija susirinkusiuosius pagerbti iš Kretingos miesto, rajono ir visos Lietuvos į tremtį išvežtųjų atminimo mintimis nukėlė į 1941-ųjų birželio 14-ąją. Tada, prieš 80 metų prasidėjusių represijų metu, per kelias dienas iš gimtųjų namų buvo išplėšti 17 tūkst. 485 žmonės. Iš viso į Sibirą, kitas sritis 1941–1952 m. iš mūsų šalies buvo išvežta apie 132 tūkst. gyventojų, kas dešimtas jų – vaikas. O kiek tūkstančių šeimų išgyveno šią tragediją, kiek jų patyrė neišmatuojamą skausmą, kai nebesitikėjo gyvų sulaukti – daugelis ir nebesulaukė – savo artimųjų, suskaičiuoti neįmanoma.

Poezijos posmai, kuriuos skaitė Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorė Aušrinė Zulumskytė, vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ aktoriai Mantė Samėnaitė ir Tadas Ramanauskas, kanklininkių iš Vydmantų Jolantos Japertienės ir Vitalijos Valeikienės skambintos melodijos ir karteniškių Rimanto Varkojaus, Janinos Vaičekauskienės ir Dalios Bertašienės atliekamos tremtinių dainos, kurioms su ašaromis pritarė tie, kurie patys jas dainavo ar girdėjo, suvienijo visus, branginančius istorinį atminimą.

Brolis Bernardas linkėjo tikėjimo ir pasitikėjimo.

Padėjus gėles ir uždegus žvakes prie paminklo Lietuvių tautos kančioms atminti kalbėjęs Kretingos rajono meras Antanas Kalnius pasidalino prisiminimais, kuriuos girdėjo iš savo tėvo ir mamos – jie, būdami dar vaikai, taip pat patyrė tremties išbandymus. Ir paragino užrašyti išgyvenusiųjų tremtį prisiminimus, kad jie būtų išsaugoti ateities kartoms. Lietuvos politinių tremtinių ir kalinių Kretingos skyriaus pirmininkė Valerija Žalienė, pasidžiaugusi, kad atminimas gyvas, sakė, kad prisiminimai yra renkami: rašomas „Tremties dienoraštis“, vyksta projektas „Tarp laiko ir likimo“. Pranciškonas brolis Bernardas savo kalboje priminė ne tik tremtinius, bet ir partizanus, disidentus, nukankintuosius psichiatrijos ligoninėse – visas niekšingo sovietinio bolševizmo genocido aukas.

„Tegu prisiminimai apie tremtinius moko mus, kaip mylėti ir tausoti vienas kitą, tegul primena, kad malda palaiko viltį ir beviltiškiausiose situacijose. Kviečiu: nestokokime inteligencijos ir vidinės kultūros, nesiskaldykime gėdingai tiek politiniame, tiek bažnyčios gyvenime, raginu: nepraraskime budrumo, nes gyvename dviejų šakalų pašonėje. Linkiu visiems tikėjimo ir pasitikėjimo“, – kalbėjo brolis Bernardas.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas