Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – 500 robotinių operacijų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2021-05-25

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) buvo surengta konferencija, skirta apžvelgti robotinės chirurgijos pasiekimus, galimybes ir planus. KUL yra pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje ir Baltijos šalyse, kurioje pradėta vystyti robotinė chirurgija – šiemet gegužės 14-ąją joje buvo atlikta jau 500-oji operacija.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje įdiegtos robotinės chirurgijos pasiekimus pristatė (iš dešinės) šios įstaigos vadovas Vinsas Janušonis ir ligoninės Chirurgijos departamento vadovas prof. Narimantas Evaldas Samalavičius.

Planuoja įsigyti antrą aparatą

Pirmoji robotinė operacija ligoninėje buvo atlikta 2018-ųjų lapkričio 19-ąją.

„Būti pirmiems nelengva, o ir pavojinga, bet, kita vertus, jei niekas nebūtų pradėjęs, nebūtų ir progreso. Pasaulyje robotinė chirurgija jau nebebuvo naujovė, kai mes prieš 4–5-erius metus pradėjome vystyti idėją, jausdami, kad galime ją įdiegti pas save“, – kalbėjo Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas prof. habil. dr. Vinsas Janušonis.

Robotinė chirurgija KUL yra vystoma trimis kryptimis: pilvo chirurgijos, urologijos ir ginekologijos. Visose šiose srityse robotinė chirurgija vyksta vienodais tempais, tad atliktų operacijų skaičius yra labai panašus.

Pasak V. Janušonio, robotinė chirurgija jų gydymo įstaigoje įgauna pagreitį ir jau planuojama įsigyti naują aparatą. „Pacientai mieliau renkasi šį gydymo būdą. Gydoma vis sudėtingesnė patologija, operacijų laikas susilygino su analogiškų endoskopinių operacijų trukme“, – patikino jis.

Roboto pagalba išlaikomi aukšti paciento saugumo standartai ir ypač žemas komplikacijų lygis, – pakartotinių operacijų po komplikacijų tebuvo tik 7 proc. Mirčių nebuvo išvis. Operuojamų pacientų amžius – nuo 18 iki 90 metų. Robotinę operaciją KUL medikai atliko ir kovidu sergančiam ligoniui, ir, tikino, jei ne pandemija, jų būtų atlikę dar daugiau.

Robotai chirurgams padeda aiškiau matyti ir tiksliau atlikti ginekologines, urologines ir pilvo srities operacijas.

Valdo 4 roboto rankas

Konferencijoje kalbėjusio KUL Chirurgijos departamento vadovo prof. habil. dr. Narimanto Evaldo Samalavičiaus žodžiais, robotinės operacijos metu naudojama 3D vaizdo sistema specialiame monitoriuje perteikia platų geros raiškos erdvinį bei stabilų operuojamos zonos vaizdą. Speciali technologija leidžia chirurgui valdyti operacinį lauką fiksuojančią kamerą. Operuojantis gydytojas nuotoliniu būdu valdomais instrumentais gali preciziškai, kokybiškai ir tiksliai atlikti veiksmus.

Robotinės operacijos pasižymi minimalia chirurgine invazija, kai vietoje didelio pjūvio atliekami tik maži pjūveliai. Taip išvengiama atviro ertmės sąlyčio su aplinka, mažesnė infekcijos tikimybė, pacientas praranda mažiau kraujo. Visa tai lemia geresnę žmogaus pooperacinę būklę: jis jaučia mažesnį skausmą, greičiau sveiksta ir grįžta į įprastą gyvenimą.

„Robotiniai instrumentai – 4 roboto rankos, atliekančios riešo funkciją – valdomi nuotoliniu būdu iš konsolės. Kai naudojamos 4 roboto rankos, nebūtinas chirurgas-asistentas, tad operacijoje dalyvauja mažiau medikų, nei įprastai. Robotinių instrumentų valdymo tikslumas sumažina rankų tremorą – bet kokį pašalinį judesį, trukdantį operuojant. Ne mažiau svarbu ir chirurgo nuovargis, kuris yra gerokai mažesnis", – robotinės chirurgijos pranašumus vardijo N. E. Samalavičius, virtualiai stebint ginekologinę operaciją, kurią atliko Akušerijos ginekologijos departamento vadovas Raimondas Šiaulys.

Tobulinasi ir dalijasi patirtimi

Atlikti robotinės chirurgijos operacijas KUL specializuojasi gydytojų komanda – tikslingai apmokyti pilvo chirurgai, urologai ir ginekologai, anesteziologai, operacinės slaugytojos.

N. E. Samalavičiaus žodžiais, KUL medikai tam ruošėsi dvejus metus, – stažavosi įvairiose Europos Sąjungos šalyse ir JAV. Prieš pirmąsias operacijas visa robotinės chirurgijos komanda praėjo būtinuosius mokymo kursus Italijoje, Milane, „Senhance" robotinės chirurgijos mokymo centre. Šiandieną ligoninės medikai ne tik sėkmingai įsisavino robotinę chirurgiją, bet jau ir dalijasi patirtimi mokslinėje srityje: iš 58 specialiojoje pasaulio literatūroje publikuotų straipsnių apie robotinę chirurgiją 9 yra iš KUL.

Įstaigos gydytojai patirtimi dalinasi skaitydami pranešimus tarptautinėse konferencijose Portugalijoje, Kinijoje, Korėjoje, Rusijoje, Irane ir Vokietijoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas