Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Padvarių tvenkinyje rugsėjo 26 d. paimtas mėginys

Padvarių tvenkinyje biologinė tarša susidarė dėl vandens telkinyje vykusio labai intensyvaus vandens žydėjimo, per kurį sparčiai vystėsi kelios melsvabakterių rūšys. Vandens žydėjimui, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) tikinimu, įtakos turėjo palankios sąlygos – aukšta oro ir vandens temperatūra, sausas be lietaus laikotarpis.

Žvejyba galima

Paimtame mėginyje nustatytas labai mažas fitoplanktono rūšių skaičius, kuris apibūdina sumažėjusią bioįvairovę. „Pagrindinės priemonės, galinčios apsaugoti nuo tokių intensyvių vandens žydėjimo reiškinių – maistinių medžiagų patekimo mažinimas“, – tikino Aplinkos apsaugos departamentas, įvardijęs, kad vanduo švytėjo dėl fosforo – nustatyta 1,22 mg/l jo koncentracija.

Pastebėję taršą Padvarių tvenkinyje, gyventojai socialiniuose tinkluose dalinosi ir nugaišusių žuvų nuotraukomis, tiesa, tokių vaizdų buvo nedaug. Kaip teigė departamentas, nugaišusių žuvų tvenkinyje per tyrimą nebuvo užfiksuota. „Departamento žiniomis, žvejyba tvenkinyje nebuvo uždrausta, taip pat nebuvo fiksuotas ir kritusių žuvų faktas“, – sakė jie.

Visuomenei labiausiai rūpi, kada vandens tvenkinys išsivalys nuo šios taršos. Aplinkos apsaugos departamento tikinimu, tai atsitiks, kuomet į vandenį nebebus leidžiamos buitinės nuotekos, ir pasipildžius naujais paviršinio vandens ištekliais. „Įtaką vandens kokybei daro ir per daugybę metų susidaręs dumblas“, – įvardijo AAD.

Savivaldybė privalo raginti

AAD pasidalino gautais rezultatais ir iš Kurmaičių kaimo gyventojų patikrinimo dėl buitinių nuotekų tvarkymo. Iš viso specialistai patikrino 50 gyvenamųjų valdų, iš jų nustatytas 21 pažeidimas, už kuriuos gyventojams pritaikytos administracinės nuobaudos, taip pat jiems buvo nurodyta nutraukti taršą. Suskaičiuota ir gamtai padaryta žala. Pagal turimą informaciją, 11-a namų valdų jau prisijungė prie centralizuotų nuotekų tinklų, 8 ruošiasi ir derina sąlygas prisijungimui, 10 gyvenamųjų namų valdų yra negyvenamos, kiti į centralizuotą nuotekų sistemą buvo prisijungę nelegaliai. Viešosios tvarkos specialistai 6 asmenims taip pat paskyrė baudas.

Mėginio mikroskopinis vaizdas, praskiedus 10 kartų, sedimentuota 3,04 ml.

„Kurmaičių gyvenvietėje yra įrengti centralizuoti nuotekų tvarkymo tinklai, todėl Savivaldybė, būdama atsakinga už gyventojų informavimą apie išleidžiamų nuotekų galimybę prisijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo infrastruktūros, privalo raginti gyventojus prisijungti, kad tokie pažeidimai nebūtų daromi“, – akcentavo Aplinkos apsaugo departamentas.

---

Apie vandens žydėjimą Padvarių tvenkinyje paaiškino Aplinkos apsaugos agentūros Atstovė ryšiams su visuomene Toma Jakutytė:

– Vandens žydėjimas – eutrofikacijos sukeltas intensyvus fitoplanktono vystymasis. Fitoplanktonas – autotrofiniai organizmai, gyvenantys vandens storymėje: mikrodumbliai, melsvabakterės, kai kurie pirmuonys. Autotrofai – pirminiai producentai, gaminantys organinius junginius iš paprastų molekulių, panaudodami saulės energiją.

Dėl intensyviai besivystančių fitoplanktono organizmų mažėja vandens skaidrumas, kinta vandens spalva, gali formuotis plėvelė arba nuo vėjo, srovių ir bangų į pakrantes sunešamos dumblių sankaupos. Spalva priklauso nuo dominuojančių, vandens žydėjimą sukeliančių rūšių ir gali būti nuo balzganos – pieno, visokių atspalvių melsvai-žalios iki rudos-rožinės. Dumblių intensyvus vystymasis priklauso nuo maisto medžiagų kiekio ir temperatūros vandens telkinyje.

Didžiausią fitoplanktono biomasę šiame mėginyje sudarė siūlinės melsvabakterės, bendra biomasė siekė per 99 mg/l, chlorofilo „a“ kiekis siekė 2884 µg/l. Švytėjimo efektą greičiausiai sukelia pigmentų gebėjimas fluorescuoti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas