Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Penktadienį posėdžiavusi Kretingos rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisija bendru sutarimu priėmė sprendimą Darbėnų seniūnijos teritorijoje, kurioje nustatytas afrikinio kiaulių maro (AKM) židinys, paskelbti ekstremalią situaciją. Tokį sprendimą priimti siūlė komisijai vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Klaipėdos departamento vadovas Antanas Bauža.

Posėdžiui pirmininkavęs E. Viskontas priminė, jog trečiadienį Savivaldybėje buvo surengtas pasitarimas dėl priemonių AKM suvaldyti. Visa Kretingos rajono savivaldybės teritorija laikoma afrikiniu kiaulių maru užkrėsta zona po to, kai rugsėjo 28 d. buvo nustatytas ekstremalus įvykis: Darbėnų seniūnijoje netoli Grūšlaukės esančiame Kuniginės miške medžiotojų klubo „Lūšis“ medžioklės plotuose rastiems 8 nugaišusiems šernams nustatytas afrikinis kiaulių maras.

Ekstremalių situacijų komisijos nariams VMVT Klaipėdos departamento vadovas A. Bauža ir patarėjas Virgilijus Valantinas referavo, kas buvo kalbėta trečiadienį įvykusio pasitarimo metu. Jie atkreipė dėmesį, kad kiaulių maro židinys plečiasi: nuo pirmosios rastos gaišenos – o jų medžiotojai surado jau per 40, – jo ribos išsiplėtė pora kilometrų Darbėnų link. Laimei, šioje teritorijoje nėra stambių kiaules auginančių ūkių, o 10 km spinduliu jau patikrinti visi smulkūs ūkiai. Šiuo metu tikrinami ir su Darbėnų seniūnija besiribojančios Skuodo rajono savivaldybės Lenkimų seniūnijos kiaulių augintojai.

Priminta ir tai, kad Kretingos rajone šiuo metu yra užsiregistravę 113 augintojų, deklaravusių, kad augina 561 kiaulę. Tačiau, pasak patarėjo, neatmetama galimybė, kad iš tikrųjų skaičiai didesni. Be to, VMVT atstovai atkreipė dėmesį, jog, jeigu kartais AKM įsimestų į kiaulių ūkį ir gyvulius tektų paskersti bei utilizuoti, jeigu jie yra deklaruoti, augintojai gaus kompensacijas. Jei ne, gali grėsti ir baudos.

Akcentuota, kad gyventojus būtina informuoti apie privalomas biosaugos priemones: auginantieji kiaules turi užtikrinti, kad jų laikymo vietoje nesilankytų pašaliniai asmenys, kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, kiaulės šeriamos tik termiškai apdorotais pašarais. Taip pat privalu prie įėjimo į tvartus patiesti dezinfekciniu skysčiu užpildytą barjerą, grįžusiems iš miško nereikėtų su tais pačiais rūbais skubėti į tvartą, bet pirmiausia persirengti, apsilankius kitoje kiaulių laikymo vietoje ar turėjus kontaktą su šernais, bent 48 valandas neiti į kiaulių laikymo vietą.

Trečiadienio pasitarime dalyvavę medžiotojai prašė pagalbos: kadangi gaišenų randama daug, savo jėgomis jiems sunku iškasti 2 m gylio duobes, kuriose utilizuojamos gaišenos, – reikėtų technikos. Taip pat kalbėta, kad, be informacijos – skelbimų apie situaciją, informacinių lankstinukų dalijimo, perspėjimų prie AKM židinyje į miškus vedančių kelių, gyventojams reiktų padėti apsirūpinti dezinfekcijos priemonėmis.

Komisijos posėdyje dalyvavusi Savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė priminė, jog skelbiant ekstremalią situaciją padėtis turi atitikti bent vieną iš 6 sąlygų – aptariamu atveju atitikimų yra. O paskelbus ekstremalią situaciją AKM likvidavimui bus galima naudoti Savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo lėšas prevencijos, kontrolės, stebėjimo priemonėms įgyvendinti.

A. Bauža akcentavo, kad nepaskelbus ekstremalios situacijos vien VMVT atstovų ir medžiotojų pastangomis vargu ar pavyks suvaldyti AKM židinio plitimą, o paskelbus ekstremalią situaciją būtų galima įpareigoti daugiau institucijų dalyvauti prevencinėse priemonėse, skirti tam lėšų. Jo žodžiais, kuo skubiau įgyvendinti prevencines priemones labai svarbu, nes, jeigu AKM pateks į kiaulių ūkius, teks likviduoti visus gyvulius, be to, tokiu atveju Lietuva patektų į zoną, iš kurios būtų draudžiamas kiaulienos eksportas.

Komisijos vadovui E. Viskontui pasiūlius, nariai bendru sutarimu priėmė sprendimą Darbėnų seniūnijoje paskelbti ekstremalią situaciją, operacijų vadovu paskirti seniūną Alvydą Poškį.

Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė A. Poškys, sprendimas dėl ekstremalios situacijos paskelbimo buvo netikėtas, nes ir iki to buvo daroma viskas, ko reikia užkratui suvaldyti. Nors tai padaryti yra tikrai sunku: ligą platina ne tik po miškus vaikštantys žmonės, bet ir kiti laukiniai gyvūnai, paukščiai.

„Artimiausiu metu surengsime susitikimą su VMVT atstovais, medžiotojais, kurie dabar privalo ne rečiau kaip kartą į savaitę tikrinti savuosius medžioklės plotus ir utilizuoti rastas gaišenas, ir tarsimės, kokių dar priemonių imtis situacijai suvaldyti“, – sakė Darbėnų seniūnijos seniūnas.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas