Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Bites ant Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stogo apžiūrint: (iš kairės) Simona Balčiūnienė, Kęstutis Trakšelys ir Simona Mikelkevičienė.

Bendradarbiaudama su Aplinkos ministerija ir miesto bitininkų urbanbee.lt komanda, Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija ant mokyklos stogo įkurdino dvi bičių šeimas. „Vienintelis iššūkis, su kuriuo susidūrėme – kad turėjome surasti, kas prižiūrės bites, nes projekto sumanytojai nebūtų turėję galimybių važinėti iš sostinės šiam darbui atlikti“, – teigė gimnazijos ūkio dalies vedėja Simona Mikelkevičienė, kuri, turėdama bitininkavimo patirties, ir ėmėsi bičių ant stogo priežiūros.

Žaliosios idėjos – darnaus vystymosi link

Pagal Aplinkos ministerijos vykdomą projektą, šalyje ant stogų bus apgyvendintos 25-ios bičių šeimos. Po dvi šeimas, be Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos Kretingoje, bitės įkurdintos Vingio parke Vilniuje ir ant Prezidentūros stogo.

„Mūsų gimnazija nepatyrė jokių papildomų išlaidų, – kad projekto sumanytojai viskuo pasirūpino patys, tvirtino Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktorius Kęstutis Trakšelys, kuris akcentavo dar vieną gamtosauginės krypties projektą – saulės elektrinės statybą – ant mokyklos stogo. – Esame nuolatiniai renginių, projektų, vadinamųjų žaliųjų iniciatyvų dalyviai – skleisdami ekologines idėjas, siekiame ugdyti sąmoningus ir gamtą, aplinką, kurioje gyvenam, tausojančius mokinius.“

Bitės ant gimnazijos stogo apgyvendintos mediniuose daugiaaukščiuose Dadano tipo 17-os rėmų aviliuose, projekto vykdytojai pasirūpino dar trimis korpusais, meduviniais rėmais. Žiemoti bitės liko ant 8 rėmų, gausias šeimas S. Mikelkevičienė pasirengusi dar gydyti nuo varozės erkių. Jos pastebėjimu, bitėms ant stogo – šilčiau, jas čia mažiau kamuos drėgmė, ligos, o vabzdžių ir žmonių keliai tikrai nesusikirs. Su nekantrumu bus laukiama ir pavasario. „Aplink mokyklą – miesto parkas, individualūs namai ir sodai. Manau, kad bitėms tikrai netrūks maisto ir natūralių ganyklų“, – vylėsi S. Mikelkevičienė, kurios žiniomis, miesto bitininkystė sėkmingai plėtojama ir kitose šalyse, o gautas medaus derlius stebina ir patyrusius bitininkus: iš miesto augalų surinktas medus ir labai skirtingas ir, tyrimų duomenimis, pakankamai švarus ir sveikas.

Iškilus neaiškumams, urbanbee.lt bitininkai yra pasirengę konsultuoti, patarti, jie taip pat gimnazijos mokiniams ir mokytojams skaitys paskaitas apie bičių gyvenimą, jų priežiūrą.

„Mūsų įsipareigojimai numatyti iki 2023-iųjų metų, – paaiškino S. Mikelkevičienė. – Tačiau ir pasibaigus bendradarbiavimo terminui, projektą tęsime, nes turime minčių bites ne tik išsaugoti, bet ir jų padauginti.“

Stebėti bites galės ir mokiniai

Kartu su kolege projektinę paraišką rengusi gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Simona Balčiūnienė pasidžiaugė, kad dvi bičių šeimos ant gimnazijos stogo – tai naujos galimybės turtinti mokymo procesą. Belaukiant bičių, buvo suplanuota daugybė veiklų, susijusių su šiais unikaliais vabzdžiais. „Visų pirma, jau biologijos pamokose bus kalbama apie bičių rūšinės įvairovės išsaugojimo problemą, gimnazistai turės galimybę stebėti, kas vyksta avilyje, bičių šeimos gyvenime, žinoma, pasirūpinus mokinių saugumu, – vardino pavaduotoja ir tęsė mintį. – Per technologijų pamokas esame numatę natūralaus vaško žvakių gamybą, mokysimės lydyti vašką, surengsime ir medaus sukimo edukaciją – juk ne kiekvienas ir žino, kaip medus išgaunamas.“

Taip pat numatyta rengti medaus degustacijas – visiems smalsu, kokių rūšių medaus esama, įdomus bus išgirsti, kaip bitės tą medų suneša, kad dar esama ir kitų bičių produktų: bičių duonelė, žiedadulkės.

„Mums labai svarbu, kad gimnazistai, mokyklos laboratorijose turintys galimybę ištirti bites, gautus duomenis, konsultuodamiesi su patyrusiais bitininkais, galės panaudoti tiriamuosiuose ir projektiniuose darbuose, įgyta patirtimi – pasidalinti su kitų rajono ar šalies mokyklų mokiniais“, – apie visokeriopą miesto bičių projekto naudą kalbėjo S. Balčiūnienė.

Bitės niekam netrukdo

Tai, kad ant stogo laikomų bičių ir žmogaus keliai nesusikerta ir kad tai yra visiškai saugu, patvirtino kretingiškis bitininkas mėgėjas Mateušas Mockus, kuris, gyvendamas mieste, kelias šeimas bičių taip pat laiko ant stogo. „Ten, kur seniau laikydavome šieną, įkurdinau bites. Per keliolika metų įsitikinau, kad tai – ir patogu, ir saugu“, – teigė bitininkystę prieš gerus 15-ą metų pamėgęs vyras.

M. Mockaus pastebėjimu, mieste bitės neprineša tiek gausiai medaus, kaip, jam teko girdėti, bitės, auginamos pamiškėse, kaimų sodybose. „Man iš kiekvienos šeimos kasmet pavykdavo išsukti po maždaug 12 kilogramų medaus. Tačiau šiemet metai buvo skurdesni – iš trijų šeimų išėmiau vos 18 kg medaus. Bet man to pakanka – esu bitininkas mėgėjas“, – M. Mockus neabejojo, kad medaus derliui įtakos šiemet turėjo vėlyvas šaltas pavasaris ir sausra, kuri mieste vis dėlto pasireiškė stipriau.

---

Urbanbee.lt komanda – miesto bitininkai, suvieniję bitininkystės patirtį ir aplinkosaugos mokslo žinias, inovacijas, siekia išsaugoti nykstančias bites ir tuo pačiu skatina kurti tvarią, sąmoningą ir ekologišką miestų bendruomenę. Bitės, kurios yra vieni svarbiausių vabzdžių, užtikrinančių augalų biologinę įvairovę, sparčiai nyksta. Sumažėjus šių vabzdžių populiacijoms miestų parkai ir sodai neteko svarbiausio apdulkintojo – vien vėjo šiam darbui atlikti nepakanka.

Miesto bitininkystė – populiarėjanti miesto gyventojų veikla pasaulyje. Londone, Paryžiuje, Niujorke, Berlyne, Maskvoje ir kituose dideliuose miestuose aviliai keliami ant stogų. Turėti avilius ant savo biurų, viešbučių ar verslo pastatų tapo prestižo ir socialinės verslo atsakomybės išraiška, o suneštas medus – puiki verslo dovana. Miesto bitės dūzgia virš Bekingemo rūmų Londone, Whitney meno muziejaus Niujorke, nuo šiol – ir mūsų šalies Prezidentūros.

Komandą urbanbee.lt sukūrė bitininkas Paulius Chockevičius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas