![]() |
![]() |
|
Padvariuose veikianti įmonė ant pjedestalo kelia mechanikus
Technikos remontu ir variklių pardavimu užsiimanti Padvariuose veikianti bendrovė TECH4S ne tik iškėlė problemą: regione trūksta mechanikų. Iš kur jų gauti? Antradienį įmonės vadovai, jų pačių iniciatyva, apie tai diskutavo su Klaipėdos užimtumo tarnybos, taip pat su šios tarnybos Kretingos skyriaus atstovėmis. Žinutę ištransliavo ir ant marškinėlių Kaip tik įmanoma, problemą viešinti – tokia yra TECH4S taktika. Šiuo metu intensyviai ruošdamasi kovo 27–29 d. Kaune organizuojamai kasmetinei tarptautinei žemės ūkio parodai „Ką pasėsi“, įmonė pasigamino ir ne vieną šimtą reklaminių marškinėlių su logotipu, kuriame pavaizduotas mechanikas. Pernai tris dienas vykusios parodos dalyviams, dažniausiai ūkininkams ir jų vaikams, padvariškių komanda išdalino apie 250 marškinėlių. Tuokart, siekiant parodyti, kad TECH4S įmonė ne tik remontuoja techniką, bet tiekia ir detales, marškinėliai buvo su detalių karalių simbolizuojančiu atvaizdu. „O šiemet mūsų marškinėliai siųs žinutę, kad mechaniko specialybę įgiję žmonės labiau turėtų didžiuotis savimi, nes jų specialybė šiais laikais yra vertinga ir labai svarbi“, – akcentavo TECH4S vadovas Mantas Simonaitis. Kvies profesiją „prisimatuoti“ Trūkstamų darbuotojų, kvalifikuotų specialistų darbdaviai neretai kreipiasi į Užimtumo tarnybą, kuriai ir TECH4S ištiesė ranką, kviesdama bendradarbiauti. Lietuvoje yra įsteigta 15 regioninių karjeros centrų. Kaip sakė Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento karjeros paslaugų organizavimo koordinatorė Jūratė Kažukauskienė, šie centrai veikia dviem kryptimis. Pirmoji – kai nuo mokyklos suolo mokiniai skatinami rinktis vieną ar kitą šiuo metu darbo rinkoje trūkstamą specialybę, kaip, pavyzdžiui, inžinieriaus, mechaniko, informacinių technologijų, energetikos, elektronikos ir kt. Antroji kryptis – darbas su užsiregistravusiais Užimtumo tarnybos klientais, galbūt dar neatradusiais savęs, norinčiais persikvalifikuoti. Koordinatorės teigimu, renkantis profesiją visada įdomu ir naudinga yra ją „prisimatuoti“, tai yra realų darbą pamatyti iš arti. <>
„Statistikos duomenys rodo, kad įstojamumas į inžinerijos pakraipos specialybes dabar didžiausias per 5-erius metus. Mes taip pat jaučiamės prie to prisidėję“, – pasidžiaugė J. Kažukauskienė ir kartu su ja diskusijoje dalyvavusi Karjeros planavimo skyriaus veiklinimo koordinatorė Laurita Malinauskienė. TECH4S vadovams jos pasiūlė į įmonę ilgiausiai 3 dienoms „prisimatuoti“ profesiją priimti grupes arba pavienius mechanikais būti norinčius, o galbūt – ir šią specialybę jau įgijusius, tačiau praktikos stokojančius asmenis. Susitarta, kad durys jiems tikrai bus atviros. Paklaustas apie mechanikams keliamus reikalavimus, M. Simonaitis teigė, kad pirmiausia žmogus turėtų turėti bendrą išsilavinimą, suprasti, kas apskritai šiuolaikiniame gyvenime verda. Žvilgsnis – ir į šalia esantį mokymo centrą Remontuoti daugiausiai žemės ūkio technika į Padvarius suvežama ne tik ir iš tolimų Lietuvos vietovių, pavyzdžiui, Alytaus, Pabradės, bet ir iš Latvijos, gal kiek rečiau – iš Estijos, bet būna, kad ir iš ten. „Esam XXI amžiuje – kaip išsiverstume be kompiuterinio raštingumo? Mechanikams reikalinga ir užsienio kalba, nes techniniai aprašymai dažniausiai yra angliški“, – sakė M. Simonaitis. Tačiau, jo žodžiais, anglų kalbą šiuolaikinis jaunimas ir taip moka, o techniniai terminai išmokstami, kai su jais susiduriama dirbant. Svarbiausia turėti inžinerinį supratimą, iš ko technika susideda, kokie yra pagrindiniai remonto principai.
Užimtumo tarnybos Kretingos skyriaus vedėja Edita Gustauskienė patvirtino, kad mechanikų paklausa regione išties didelė – ypač Klaipėdoje. Kretingos rajonas mobilus, susisiekimas geras. Vedėja akcentavo, kad dalis darbdavių iškart prašo platesnio spektro specialistų, todėl, jeigu nors vienas užsiregistruoja toks, iškart ir pasiunčiamas ten, kur yra laukiamas. Gera žinia, kad Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro Kretingos filiale ruošiami mechatronikai ir kad planuojama plėtra įsigyjant dar daugiau modernios įrangos. Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė šio centro direktorė Dalia Martišauskienė, ugdymo programa atitinka laikmetį, vadinamąją IV pramonės revoliuciją, kitaip tariant, naują ekonomikos raidos etapą. Moksleiviai čia išmoksta valdyti visas automatines gamybos ir kitas mechanizuotas sistemas, montuoti ir techniškai prižiūrėti elektrinius, pneumatinius ir hidraulinius įrenginius, konfigūruoti su elektra susijusių sistemų tinklus, montuoti mobiliuosius robotus, programavimo. Taigi šią specialybę įgiję moksleiviai turės ypač reikalingų mechanikos, valdymo inžinerijos bei informacinių technologijų žinių. Svarbu ir degančios akys Diskusijose kilo ir klausimas, ar įmonė priimtų į darbą ne diplomuotą mechaniką, o tiesiog šiaip gabų, prie technikos linkusį žmogų, kuris daug metų tyliai „krapštosi“ garažėlyje. „Popierius“ dažnai neparodo žmogaus esmės, svarbu ir – degančios akys, mėgti tą darbą, norėti dirbti“, – sakė N. Simonaitienė. Tokių darbuotojų jų įmonėje – ne vienas ir ne du. Bus metai, kai 22-jų Valdas Stasiulis į Padvarius kasryt važinėjasi iš Skuodo. Jaunas vyras džiaugėsi, kad įmonė juo patikėjo, priėmė. „New Holland“ traktoriaus markės pavarų dėžę jaunas vyras antradienį remontavo padedant patyrusiam mechanikui Stasiui Malūkui. „Neblogai sekasi. Šiame darbe ypač reikalingas kruopštumas, bet man patinka. Tėvai ūkininkauja, tad patį pirmąjį esu suremontavęs jų seną traktorių“, – pasakojo Valdas. Kad nuo mažumės mėgo techniką, atviravo ir mechaniko specialybę tuometinėje Verslo ir technologijos mokykloje įgijęs Marius Kairys, ir prie tekinimo staklių sutiktas 35-erių metų darbo praktiką turintis metalo apdirbėjas Arūnas Ežerskas. „Aš jaunystėje norėjau būti statybininkas, bet dabar nesigailiu, kad esu tas, kas esu“, – šypsojosi jis.
|