Pajūrio naujienos
Help
2025 Kovas
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar reikia trumpinti mokslo metus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mūsų kraštietis kretingiškis Arnas Karužas, gydytojas kardiologas, mokslininkas, startuolio „Ligence“ įkūrėjas ir vadovas, daug laiko skiria dirbtinio intelekto sprendimams kurti. Už vieną jų – Ligence Heart, kaip geriausią metų dirbtinio intelekto produktą vartotojams, apdovanojimą skyrė Lietuvos dirbtinio intelekto asociacija.

Mūsų kraštietis kretingiškis Arnas Karužas ne tik dirba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų gydytoju kardiologu ir šio universiteto Kardiologijos instituto mokslininku – pagrindinį dėmesį ir laiką jis skiria savo paties įsteigtam ir vadovaujamam startuoliui „Ligence“, kurį Lietuvos dirbtinio intelekto asociacija apdovanojo už geriausią metų dirbtinio intelekto produktą vartotojams.

Kasmetiniuose Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos apdovanojimuose yra pagerbiami ir apdovanojami labiausiai per metus pasižymėję ir nusipelnę žmonės, įstaigos, įmonės būtent dirbtinio intelekto vystymo ir populiarinimo srityse.

„Mes buvome komisijos išrinkti ir apdovanoti kaip metų geriausio dirbtinio intelekto produkto vartotojams kūrėjai. Mūsų produktas Ligence Heart yra skirtas kardiologams, jo tikslas – automatizuoti ir standartizuoti širdies ultragarsinio tyrimo procesą, tam, kad mažiau reikėtų skirti laiko mechaniniams matavimams atlikti, ir gydytojas galėtų skirti daugiau laiko pacientams ir sprendimams priimti“, – paaiškino A. Karužas. Kadangi jo vadovaujama įmonė dirba daugiau kaip 5-erius metus, tai ir apdovanojimas – jau ne pirmas. „Visada džiaugiamės, kai kas nors įvertina mūsų pastangas – tai motyvuoja judėti į priekį“, – neabejojo gydytojas.

– Dirbtinio intelekto srityje dirbate jau ne vienerius metus. Ką jums ir jūsų bendraminčiams pavyko sukurti, pasiekti, pritaikyti medicinos praktikoje? – „Pajūrio naujienos“ paklausė startuolio „Ligence“ vadovo A. Karužo.

– Per kelerius metus pavyko sukurti tokių dirbtinio intelekto sprendimų, kurie automatiškai ir tiksliai geba patys atlikti įvairius širdies parametrų įvertinimus ir pagal tai generuoja išvadas, pavyzdžiui, apie širdies nepakankamumą ar širdies morfologijos pokyčius. Dabartinis Ligence Heart produktas jau yra validuotas (pripažintas tinkamu – aut. past.) išoriniais tyrimais, sertifikuotas Europos Sąjungoje ir gali būti naudojamas kasdienėje klinikinėje praktikoje. Artimiausiu laikotarpiu tikimės gauti ir FDA (Food and drug administration) sertifikatą, kuris atvertų galimybę plėstis į JAV rinką. Šiuo metu taip pat bendradarbiaujame ir su dideliais rinkos žaidėjais, tokiais, kaip ultragarso aparatų ar vaizdų peržiūros sistemų gamintojais, ir kuriame naujus dirbtinio intelekto įrankius.

– Kokia yra jūsų idėjų sklaida – dalinatės tuo ir tarptautiniu mastu? Kaip tos idėjos yra vertinamos?

– Mūsų pagrindinė kryptis yra ES ir JAV rinkos, todėl daug bendraujame su užsienio centrais, šiuo metu atliekame mokslinius tyrimus gana žinomuose JAV medicinos centruose.

– Daug kas labai baiminasi dirbtinio intelekto – neva nebereikės žmonių, specialistų ir pan. Kokia jūsų nuomonė šiuo klausimu, ar tos baimės yra pagrįstos? Kiek dirbtinis intelektas parankus išlaisvinti tam tikrų sričių specialistus nuo profesinių klaidų, kas ypač aktualu medicinoje. Bet koks gi tada išlieka gydytojo vaidmuo?

– Manau, pagrindinė šiandienos dirbtinio intelekto įrankių misija yra būti sveikatos priežiūros specialisto asistentu, pagalbininku ir sumažinti mechaninio darbo dalį, suteikti daugiau laiko tam, kas kuria esminę pridėtinę vertę. Žmonės patys kuria dirbtinio intelekto sprendimus, todėl viskas priklauso tik nuo mūsų pačių, tačiau sveikatos priežiūros sistemoje, kurios apkrova tik didėja, aš manau, kad dirbtinio intelekto sprendimai bus labai svarbūs vis labiau, padės sumažinti klaidų riziką, įneš daugiau standartizacijos į įvairius tyrimus ir leis efektyviau dirbti.

---

Startuolis (angl. startup) – didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinti maža įmonė ar mikroįmonė. Pagrindinis startuolių skiriamasis požymis – originalios inovatyvios idėjos, dažniausiai informacinių technologijų, biotechnologijų ar kitų aukštųjų technologijų srityje. Startuoliai aktyviai kuria naujas gerai apmokamas darbo vietas, skatina ekonomikos plėtrą. Siūlydami naujas, inovatyvias prekes ir paslaugas, startuoliai labai rizikuoja, nes nežino, ar jos sulauks žmonių susidomėjimo ir taps populiarios.

2024 m. pasaulyje veikė apie 150 mln. startuolių, daugiausia Jungtinėse Amerikos Valstijose (Silicio slėnyje, Niujorke), Indijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje, Australijoje, Indonezijoje. 2024 pradžioje, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, Lietuvoje veikė apie 1 tūkst. startuolių, jų vertė – 13,7 mlrd. eurų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas