Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Gaisrų pavojus rajono miškuose kelia nerimą

  • Edita KALNIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-06-09
Kretingos rajonas priskirtas IV miškų gaisringumo klasei. Neatmetama tikimybė, kad šiemet bus pasiekta maksimali – V – miškų gaisringumo klasė, kuomet gali būti apribojamas ir lankymasis miškuose.

Po Joskaudų miške įvykusio gaisro gyventojų prašoma elgtis itin atsakingai – nesirinkti turizmui miškų poilsiaviečių, nekūrenti laužų, kepsninių ir t. t. Dėl vyraujančių sausų orų šiuo metu mūsų rajono miškai priskirti IV gaisringumo klasei. Neatmetama galimybė, kad ir toliau nesulaukus lietaus miškai gali būti priskirti ir aukščiausiai – V gaisringumo klasei, o lankymasis juose – apribotas.

Jaunuolynas žuvo

Kretingos rajono miškuose jau yra kilęs ne vienas gaisras, tačiau, kaip įvardino Valstybinės miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio vadovas Tomas Zaleckis, didesnių būta 2 kartus. „Mažų gaisrų – kai išdega iki kelių kvadratinių metrų ploto – pasitaiko dažniau, tačiau jų į statistiką neįtraukiame“, – sakė jis.

Vienas gaisrų įvyko pirmadienį apie 14.14 val. Joskaudų miške Ežero gatvėje Rūdaičiuose. Tarnyboms apie tai, kad kilo gaisras, pranešė miške dirbęs specialistas. Atvykus ugniagesiams, degė miško paklotė ir jaunuolynas.

Gaisro vietoje buvusio Darbėnų girininkijos girininko Egidijaus Japerto teigimu, išdegė apie 37 arai miško. „Žalą dar skaičiuojame. Jaunuolyno medžių iki 10 metų amžiaus dalis žuvo, o dėl pusamžių, apie 50 metų medžių, dar žiūrėsime. Eglės išdegė, o pušys turėtų išgyventi, viskas priklausys nuo orų, daugiau žinosime rudenį“, – tikino jis.

Gaisravietėje darbavosi gausios ugniagesių pajėgos: Kretingos, Palangos, Gargždų, Klaipėdos priešgaisrinių tarnybų pajėgos, Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Darbėnų komanda. „Gavome pranešimą, kad yra didelis pavojus gaisrui išplisti“, – Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Ernestas Bendikas paaiškino, kodėl buvo siųstos tokios gausios pajėgos.

Kad miškų gaisrai yra labai pavojingi, akcentavo ir T. Zaleckis: „Viskas priklauso nuo to, kokios rūšies kyla gaisras – deganti miško paklotė būna kiek mažiau pavojinga, o kai ima degti medžių lajos – toks gaisras tampa iš esmės nevaldomu. Taip pat sudėtingi gaisrai būna, kai po miško paklote užsidega išsausėjusios durpės.“

Tokie gaisrai kelia pavojų žmonių sveikatai, sutrikdo gamtos balansą. „Žūsta daugybė mikroorganizmų, pasikeičia dirvožemio struktūra, žūsta medžiai. Mes turime naudoti neplanuotas ūkines priemones, kad paruoštumėme dirvą, kurioje iš karto įveisti miško negalime, nes po gaisrų toje vietoje veisiasi tam tikri grybai, kurie pažeidžia jaunus medelius. Todėl turi praeiti vadinamasis atšalimo laikotarpis, metai ar pusantrų, tada tik galime įveisti mišką. Tai yra didžiulė žala ne tik dėl žūstančių mikroorganizmų – gaisrai kyla ir paukščių perėjimo metu, kiti gyvūnai veda savo jauniklius. Gaisras sutrikdo gamtą ir išmeta į aplinką daug kenksmingų medžiagų, nes, degant dirvožemiui, išsiskiria tam tikri cheminiai elementai, ir atsiranda didesnė oro tarša“, – paaiškino T. Zaleckis.

Į Joskaudų miške kilusį gaisrą atvykęs Darbėnų girininkijos girininkas Egidijus Japertas (dešinėje) kartu su savo kolegomis miškininkais įvertino gamtai padarytą žalą.

Tikimybė, kad pasieks V klasę

Po gaisro Joskaudų miške imta kalbėti apie priemones, kaip būtų galima išvengti tokių pavojų esant sausiems orams. „Šiai dienai turime labai nepalankias sąlygas mums, bet palankias miškuose kilti gaisrams. Mūsų rajone vyrauja IV klasės miškų gaisringumas. Vadinasi, kyla didelis gaisrų pavojus, draudžiama miškuose naudoti atvirą liepsną, gruntiniai vandenys yra nusekę, miško paklotė išdžiūvusi, daug sausų šakų, spyglių ir panašiai“, – kalbėjo T. Zaleckis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet šalyje ugniagesiai gelbėtojai jau gesino 110 miško ir miško paklotės gaisrų, o per 2022 metus – 134.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prognozavo, kad birželio 6–7 d. Lietuvoje vyraus ketvirtos, o Panevėžio urėdijoje – penktos klasės miškų gaisringumas. „Pernai trūko nedaug, kad mūsų rajone būtų paskelbtas V klasės miškų gaisringumas. Šiais metais matome, kad taip gali nutikti. Mūsų vakarinėje šalies dalyje, kur yra kurortinė zona, nemažai pušynų, kontrolė miškuose ne tik bus, bet jau yra sugriežtinta. Manau, kad gali būti kontroliuojami tam tikri renginiai, pavyzdžiui, organizuojami Kuršių nerijoje, apie pirotechnikos naudojimą nėra nė kalbos“, – atkreipė dėmesį Valstybinės miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio vadovas.

Veiksmų imtasi ir dabar. Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Rasminos Beniušienės tikinimu, esant IV klasės miškų gaisringumui, Savivaldybė perspėja gyventojus elgtis atsakingai: „Šiuo metu informuojame gyventojus apie galimą pavojų miškuose, prašome jų elgtis atsakingai. Jeigu bus paskelbtas V klasės gaisringumas, sukviesime Savivaldybės operacijų centro narius, kad mero potvarkiu apribotume lankymąsi rajono miškuose.“

Kada skelbiamas V klasės miškų gaisringumas, sprendžiama pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prognozes. Esant šiai gaisringumo klasei, Savivaldybė gali riboti gyventojų lankymąsi miškuose, draudimui nepaklususiems gali būti taikoma ir administracinė atsakomybė. Jeigu taip atsitiktų, Valstybinės miškų urėdijos specialistai, padedami policijos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnų, aplinkosaugos specialistų, vykdytų kontrolę miškuose.

„Stabdytume tam tikras ūkines veiklas ir vykdytumėme prevencines priemones, ką ir šiandien darome. Yra sudarytos priešgaisrinės gelbėjimo komandos, turime antžeminę bokštų stebėjimo sistemą – ant bokštų yra kameros, per jas matome kylančius dūmus, ūkininkų dirbamus laukus, iš jų kylančias dulkes. Reaguojame prireikus ir į tokias situacijas“, – įvardino T. Zaleckis, atkreipęs dėmesį, kad tokiu atveju yra sutrikdomas viešasis gyvenimas, kalbant apie turistavimą miškuose, tačiau tai yra būtina norint apsaugoti valstybės turtą.

Prašo elgtis atsakingai

Esant sausiems orams, tiek Kretingos rajono savivaldybė, tiek miškininkai prašo, kad gyventojai miškuose elgtųsi atsakingai. Dažnai miško gaisrus sukelia neatsargūs poilsiautojai, numetę neužgesintą nuorūką, degtuką arba palikę rusenantį laužą.

„Teigti, kad gaisrai kyla vien dėl neatsargaus žmogaus elgesio, negalima, tačiau dažnais atvejais taip nutinka. Net ir stiklo šukė, palikta miške, greičiausiai ten pati neatsirado, ją atvežė žmogus. Situacijų būna įvairių – gaisrai kyla ir dėl miškuose vykdomų darbų, dėl žmonių pomėgio kūrenti laužus, kepsnines, numestos nuorūkos ir t. t.“, – galimas priežastis dėstė T. Zaleckis.

Joskaudų miške gaisras galimai kilo arba dėl neatsargaus žmogaus elgesio – numestos nuorūkos, arba saulei įkaitinus stiklą. Atliekant Joskaudų miško gesinimo darbus, rasti du karo laikų sprogmenys – 42 cm ilgio ir 3 cm pločio. Į įvykio vietą atvyko išminuotojai, kuriuos ugniagesiai gelbėtojai palydėjo į Kairių poligoną sunaikinti sprogmenis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas