Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Budginienė kartu su Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresniuoju tyrėju Mindaugu Norkumi vyko pas Probacijos tarnybos priežiūroje esančius asmenis.

Lietuvos probacijos tarnybos pareigūnai į jiems įprastus prižiūrimų asmenų patikrinimus šįkart vyko kartu su Kretingos rajono policijos pareigūnais. Kartu jie dalyvavo bendroje prevencinėje priemonėje „Gyvenu taikiai“.

Suteiks pagalbą

Iš viso jie patikrino 35 asmenis, 2 jų nesilaikė draudimo nevartoti psichiką veikiančių medžiagų – jie buvo neblaivūs. „Per šią priemonę pareigūnai vykdė priežiūroje esančių asmenų, įvykdžiusių smurtines nusikalstamas veikas, elgesio, pareigų vykdymo ir draudimų laikymosi kontrolę“, – paaiškino Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Budginienė.

Lankantis pas prižiūrimus asmenis išaiškėjo ir du socialinės pagalbos poreikio atvejai. „Ėmėmės priemonių, kad suteiktume žmonėms pagalbą“, – tikino Ž. Budginienė.

Vienu atveju teko pagelbėti šeimininkui, turinčiam du šunis. Atvykus pas jau vienerius metus prižiūrimą vyrą į Pasertupių kaimą, jis paprašė, kad pareigūnai padėtų surasti bent jau laikiną prieglobstį šunims. „Kiek galiu, tiek maitinu juos, perku maistą, tačiau neturiu galimybės jų prižiūrėti“, – sakė jis.

Šunys priklauso vyro motinai, kuri šiuo metu yra įkalinimo įstaigoje, grįžusi ji taip pat neturi gyvenamosios vietos. „Ankščiau gyvenau su mama ir broliu Kretingoje, tačiau mama labai konfliktavo su mūsų kaimynu. Stengdavausi nesikišti į jų ginčus, tačiau vieną kartą stojau mamos pusėn, už tai ir buvau teisiamas ir gavau 2 metus lygtinai. Dabar esu nutraukęs ryšius su mama ir broliu, nes noriu pradėti savo gyvenimą“, – kai motina atsidūrė įkalinimo įstaigoje, vyras susirado laikiną prieglobstį Pasertupių kaime ir šiuo metu dirba įvairius ūkio darbus pas ūkininką.

„Jis yra vienas iš tų darbščių mūsų prižiūrimų asmenų, kuris nė minutės nebūna be darbo“, – papildė Ž. Budginienė.

Ten pat jis nusivežė ir du motinos šunis. Moteris nenori jų perleisti globoti kitiems žmonėms, tačiau vyras neturi galimybės jais rūpintis. „Bandome ieškoti laikino prieglobsčio šiems šunims, mačiau, kad šeima ir pati tai daro. Susisieksime ir su gyvūnų globos institucijomis, bandysime su jais tartis“, – kabėjo Ž. Budginienė.

Dar viena situacijų, kurią bandys išspręsti probacijos pareigūnai, – surasti vyresnio amžiaus žmogui namus. Vyras gyveno su senyvo amžiaus motina nuomojamoje namo dalyje. Moteriai mirus probacijos pareigūnų prižiūrimas asmuo nuo liepos mėnesio nebegalės tame name gyventi.

„Jeigu pats žmogus nesusiras gyvenamo būsto, bandysime tartis su Kretingos Nakvynės namais arba ieškosime kitų sprendimo būdų“, – įvardino Ž. Budginienė.

Lygtinai iš įkalinimo įstaigos paleistų nuteistųjų kasdienė veikla vis dažniau prižiūrima stebint nuteistojo migraciją kompiuterio ekrane. Šią galimybę užtikrina ant kojos dedama apykojė.

Tikrina netikėtai

Bendra probacijos ir policijos pareigūnų prevencinė priemonė „Gyvenu taikiai“ skirta Probacijos tarnybos prižiūrimų asmenų pakartotinio smurto prevencijai ir kovai su jų priklausomybėmis. Vykdydami priemonę pareigūnai tikrino tik tuos asmenis, kurie buvo teisiami dėl smurto, dažnu atveju – tai ne pirmą kartą smurtavusieji prieš artimuosius ar kitus asmenis.

„Norime, jog jie suprastų, kad yra matomi, laikytųsi jiems paskirtų priemonių. Taip pat pabendraujame ir su jų artimaisiais, jog įsitikintume, kad jie jaučiasi saugūs, – Ž. Budginienė sakė, kad pareigūnams tenka susidurti su įvairiomis situacijomis, pavyzdžiui, kai artimieji bijo prie ankščiau smurtavusių asmenų pasakyti tiesą. – Pastebėję galimus pažeidimus, stengiamės artimiesiems suteikti pagalbą – kol mūsų prižiūrimi asmenys nepastebi, pasikalbėti su artimaisiais apie realią situaciją arba paskatiname vėliau su mumis susisiekti.“

Probuojamųjų priežiūrą tarnybos pareigūnai vykdo nuolat. Jie jų įskaitoje esančius asmenis tikrina iš anksto nesusitarę, kad įsitikintų, kaip jie laikosi skirtų nurodymų. „Būna, kad pažeidžia jiems keliamus reikalavimus, tuomet skiriame papildomas priemones“, – vardino Ž. Budginienė.

Bausmės skirtos smurtavus

Probacijos ir policijos pareigūnai per prevencinę priemonę kartu su „Pajūrio naujienomis“ apsilankė pas 4 prižiūrimus asmenis. Vienas jų – 45-erių Evaldas Kneita gyvena Pelėkių kaime. Jis sugrįžo iš Pravieniškių kalėjimo (atvirosios kolonijos), kur už sumuštą motiną bausmę atliko kelis mėnesius, o už gerą elgesį buvo paleistas ankščiau. Dabar vyras – probacijos pareigūnų priežiūroje.

Pareigūnams patikrinus Evaldo blaivumą, alkoholio matuoklis parodė 0 promilių. „Gydausi nuo alkoholio, dabar jo nevartoju, – tikino jis, atskleidęs, kad įkalinimo įstaigoje taip pat atsidūrė per alkoholį. – Kai manęs pareigūnai klausė, kas atsitiko, negalėjau nieko papasakoti, nes neprisiminiau. Pamenu tik, kaip pranešė, kad mano mama komoje, ir tai nutiko per mane. Negalėjau suvokti, kaip viskas įvyko, nes buvau neblaivus.“

Vyro motina atvykus pareigūnams buvo kartu su sūnumi. Ji patikino, kad šiuo metu jokių skundų neturi ir su juo sutaria gerai. „Jokių problemų dabar jis nekelia. Negalėjau jo nepriimti atgal, jis mano sūnus“, – kodėl vėl atvėrė namų duris, atskleidė moteris, pasidžiaugusi, kad sugrįžęs sūnus jai ir malkas ruošia, ir namus sutvarkė.

Evaldas Kneita, grįžęs iš Pravieniškių pataisos namų atvirosios kolonijos, padeda savo motinai tiek buityje, tiek ūkio darbuose.

Kad Evaldas keičiasi, tikino ir pats probuojamasis: „Kai grįžau, namuose buvo netvarka – išvaliau namus, taip pat padedu mamai ūkio darbuose. Kol nevartoju alkoholio, o dabar jo ir nenoriu, viskas su manimi gerai.“

Pravieniškių kalėjime už muštynes su kaimynais taip pat atsidūrė ir kitas, dabar probacijos priežiūroje esantis vyras iš Salantų. „Dabar kurį laiką negeriu ir nebesilankau pas tuos kaimynus“, – teigė jis. Kiek anksčiau, maždaug prieš 10 metų, salantiškis už smurtą artimoje aplinkoje į pareigūnų akiratį pateko sumušęs savo žmoną.

Dėl smurto probacijos pareigūnų priežiūroje metams atsidūrė ir Nasrėnuose gyvenantis beveik 27-erių Sigitas Jurgutis. „Per konfliktą su broliu buvau blaivus ir tik stumtelėjau jį. Kodėl man skyrė tokią griežtą bausmę – nežinau“, – svarstė jis. Atvykus pareigūnams vyras nekantravo lėkti žvejybon. Jam probacijos pareigūnų priežiūra paskirta tik nuo 22 val. iki 6 val. „Dabar su broliais nesipykstame, gyvename kartu“, – S. Jurgutis sakė, kad alkoholio nevartoja.

Skatina bendradarbiavimą

Tokia prevencinė priemonė – ne tik glaudesnio tarpinstitucinio bendradarbiavimo veikla, bet ir orientuojamasi į rajone probacijos tarnybos prižiūrimų asmenų pakartotinio smurto prevenciją ir šiems asmenims paskirtų draudimų bei įsipareigojimų kontrolę. „Turime ir bendrų – tiek mums, tiek policijai – žinomų asmenų. Vykdami pas juos kartu su policijos pareigūnais, paskatiname probuojamuosius dar labiau susimąstyti ir nepažeisti jiems keliamų reikalavimų“, – akcentavo Ž. Budginienė. Policijos pareigūnai savo ruožtu taip pat vykdo rizikos asmenų patikrinimus. „Turime sąrašą, rizikos asmenų kuriuos privalome per metus patikrinti iki kelių kartų“, – sakė Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnysis tyrėjas Mindaugas Norkus.

Dažniausiai šiame sąraše – nusikalstamas veikas atlikę asmenys, kuriems nebuvo paskirtos laisvės atėmimo bausmės arba jie dažnai atsiduria policijos pareigūnų akiratyje, kelia pavojų visuomenei. „Per metus turime patikrinti iki trijų kartų, priklausomai nuo to, kokį nusikaltimą tas asmuo yra padaręs“, – paaiškino M. Norkus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas