Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kavinės „Pas grafą“ kolektyvas sugrįžo į Žiemos sodą

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-05-05
Kavinėje „Pas grafą“ jau tris dešimtmečius dirbantys (iš kairės) Egidijus Vaitkus, Rimas Valentukonis, Asta Jonušaitienė, Violeta Lazauskienė ir Rimas Stonkus

Šį mėnesį veiklos Kretingos dvaro rūmuose 30-metį minėsiantis kavinės „Pas grafą“ kolektyvas po daugiau kaip metus užsitęsusios pertraukos vėl pasitinka klientus Žiemos sodo-oranžerijos antrame aukšte, kurį restauratoriai jau spėjo atnaujinti.

Per tuos tris dešimtmečius kavinė „Pas grafą“ suaugo su rūmais, juose įsikūrusiu muziejumi, tapo Kretingos miesto savasties dalele. Dėl Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos kavinė buvo uždaryta praėjusių metų kovą, prieš tai, kaip ir visos viešojo maitinimo paslaugų įmonės, keletą mėnesių dirbti negalėjo dėl COVID-19 pandemijos iššauktų ribojimų. Negana to – pernai baigė galioti sutartis, leidusi kavinei „Pas grafą“ veikti muziejaus patalpose. Šių metų sausio pabaigoje įvyko konkursas teikti viešojo maitinimo paslaugas Kretingos muziejaus dvaro rūmų žiemos sodo-oranžerijos kavinėje. Kavinę „Pas grafą“ 1993-aisiais įsteigusi Rimo Valentukonio individuali įmonė konkursą laimėjo ir pasirašė sutartį, leidžiančią veiklą tęsti dar vieną dešimtmetį.

Kavinė „Pas grafą“ gali didžiuotis užtarnautais ištikimais klientais, tarp kurių – paprasti žmonės ir valstybių vadovai, diplomatai, vyskupai. Jau daug metų kavinę yra pamėgusi Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos šeima. Čia G. Nausėda užsukdavo dar nebūdamas šalies vadovu, su amžiną atilsį tėveliais. Nuo pat pradžių kavinėje dirbantys padavėjai Rimantas Stonkus ir Egidijus Vaitkus, kaip patys šmaikštauja – esą kavinės talismanai, žino ištikimų klientų pamėgtus patiekalus. Štai Prezidentas Gitanas Nausėda mėgsta baravykų sriubą ir otą vovevaičių padaže, nors paskutinį kartą netikėtai užsisakė bulvinių blynų. „Visus vienodai aptarnaujame – premjerą, ministrą ar kretingiškę pensininkę. Į kavinę atėjusio žmogaus mums svarbiausias yra kliento titulas“, – patikino R. Stonkus, paatviravęs, kad širdį paglosto, kai ir po 20-ies metų sugrįžę lankytojai nebūna pamiršę, kad juos aptarnavai. „Sugrįžta su vaikais, anūkais, kurių tada dar neturėjo. „Mama, sakei, kad senas padavėjas, o jis visai nesenas“, – bendravimo su klientais nuotrupomis dalijosi R. Stonkus.

Kavinės „Pas grafą“ kolektyvas nedidelis, bet nuolatinis. Per 30 metų R. Valentukonio įmonėje virėja dirba Asta Janušaitienė, iš jų 30 – kavinėje „Pas grafą“. „Asta pas mus atėjo vos sulaukusi pilnametystės, dabar jau močiutė“, – sakė R. Valentukonis.Paklaustas, kaip taip ilgai išlaiko darbuotojus, nedaugžodžiavo: „Nereikia trukdyti žmogui dirbti.“ Kavinei „Pas grafą“ vadovauja R. Valentukonio sesuo Violeta Lazauskienė, kartu su broliu viešojo maitinimo versle esanti per 30 metų. „Violetą jauną, ką tik mokslus baigusią specialistę pasikviečiau laikinai padirbėti į bistro, kurį tąsyk turėjau Kretingos Topolių mikrorajone. Ir tas laikinumas tęsiasi dešimtmečius“, – apie susiklosčiusį šeimos verslą kalbėjo R. Valentukonis, akcentavęs, kad kavinės „Pas grafą“ vadžios yra Violetos rankose. Paklausta apie pašaukimą, be kurio išlikti šiame versle kažin, ar įmanoma, V. Lazauskienė sakė: „Pradžioje konditerija man buvo artimesnė, o dabar ir kulinarija nesvetima.“ Kavinės „Pas grafą“ valgiaraštis irgi direktorės rūpestis. „Patobulinome klientų seniai pamėgtus patiekalus, štai otas su voveraičių padažu dabar dar pagardintas juodųjų alyvuogių plutele“, – teigė ji. Atnaujintame meniu atsirado kiaulienos išpjovos kepsnys, įdarytas rūkytu sūriu ir šonine su grūsta kmynine bulvių koše. „Vasaros pradžioje pasiūlysime ir dvaro kulinarinio paveldo patiekalų, žadame patiekti ėriuko karką, upėtakių“, – tarė Violeta. Po priverstinės tremties pirmais Nepriklausomybės metais į Kretingą sugrįžęs kunigas pranciškonas, poetas Leonardas Andriekus, pakviestas pietų į kavinę „Pas grafą“, valgiaraštyje ieškojo grafo Juozapo Tiškevičiaus mėgto stirnienos kepsnio. „Žvėriena anais laikais užėmė garbingą vietą ant vaišių stalo, tačiau šiandieną ją patiekti gana sudėtinga, primarinuosi, o jei nebus ją valgančių“, – teigė Violeta.

Renovuojant Žiemos sodą-oranžeriją buvo išretinti, išgenėti augalai, dėl ko padaugėjo šviesos.

„Jeigu ne muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės idėjos, jos drąsa, šitos kavinės Žiemos sode nebūtų buvę“, – tvirtino R. Valentukonis, prisiminęs kavinės steigimą. „Manau, kad nauda yra abipusė“, – tarė jis.

Muziejus yra specifinė kultūros įstaiga, neišvengiamai varžanti kavinės veiklą. Kretingos muziejus yra vienas lankomiausių šalyje, tačiau ne kiekvienas Žiemos sodą-oranžeriją apžiūrinėjantis pasinaudoja ir kavinės paslaugomis, nors vaikštinėja ir jai skirtose patalpose, jas praeina. Remontuojant Žiemos sodą-oranžeriją sumontuota moderni vėdinimo sistema turėtų patalpose nuolatos palaikyti optimalią apie +24 °C temperatūrą. Karštomis vasaromis būta dienų, kai temperatūra sode ir kavinėje siekdavo ir +40 °C. Žiemos sodą-oranžeriją kavinės „Pas grafą“ kolektyvas yra pamilęs su visais šio įspūdingo objekto kaprizais. „Vakarais, išėjus paskutiniam lankytojui, atsisėdi ir grožiesi. Tiek metų jau praėjo, o sodo grožis neblanksta“, – apie prisirišimą prie šios vietos atviravo R. Stonkus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas